Svemir i Zemlja: Ostaci kineske rakete se „raspali nad Indijskim okeanom“

Veliki deo rakete sagoreo je prilikom ulaska u Zemljinu atmosferu, alisu neki delovi pali zapadno od Maldiva, kaže Kina.
China Launches Space Station Core Module Tianhe
Getty Images
Raketa je lansirana kako bi u orbitu odnela glavni modul nove stalne kineske svemirske stanice

Krhotine sa kineske rakete koja se vraćala prema Zemlji raspale su se iznad Indijskog okeana, kaže Kina.

Veći deo rakete sagoreo je tokom ulaska u Zemljinu orbitu, ali su delovi sleteli na lokaciju 72,47 stepeni istočno i 2,65 stepeni severno, javili su kineski državni mediji.

Reč je o lokaciji zapadno od Maldiva.

Američke i evropske lokacije za praćenje nadzirale su nekontrolisani pad rakete Long Marč-5b.

Kineski državni mediji javili su da su delovi rakete ponovo ušli u atmosferu u nedelju u 10:24 po pekinškom vremenu (02:24 GMT).

Američka svemirska komanda saopštila je da „može da potvrdi da je kineski Long Marč-5b ponovo ušao (u Zemljinu atmosferu) iznad Arapskog poluostrva".

„Za sada nije poznato da li ostaci utiču na zemlju ili vodu", navodi agencija.

Uoči ponovnog ulaska rakete u Zemljinu orbitu strahovalo se da bi raketni otpad mogao da se sruši na naseljeno mesto.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je da je Kina postupila nesavesno.

Međutim, svemirski stručnjaci su predvideli da su vrlo male šanse da nekoga zaista pogodi komad svemirskog otpada, jer je velika površina Zemlje prekrivena okeanom, a ogromna kopnena područja su nenaseljena.

Kina je krajem aprila lansirala glavni modul sa nove stalne svemirske stanice, što je poslednji korak u ambicijama Pekinga da uđe u svemirsku trku.

Modul Tianhe - koji ima i kabine u kojima mogu da borave članovi posade - poletela je sa Venčang svemirskog lansirnog centra na raketi Long Marč 5B.

Kina se nada da će nova stanica početi rad do 2022. godine.

Jedina svemirska stanica koja trenutno postoji u orbiti je Međunarodna svemirska stanica, iz koje je Kina isključena.

Raketa Long Marč 5B je težila 18 tona i bila je jedna od najvećih te vrste u poslednjih nekoliko decenija koja je lansirana.

SAD su prošle nedelje saopštile da posmatraju put objekta - ali da nisu planirale da ga obore.

Razni stručnjaci naveli su kasnu subotu ili ranu nedelju kao verovatni trenutak ponovnog ulaska rakete u Zemljinu atmosferu.

Stručnjaci su predvideli da će veći deo izgoreti tokom njegovog ulaska u atmosferu, mada je postojala mogućnost da metali sa visokim tačkama topljenja i drugi otporni materijali dođu do površine Zemlje.

Kina se uzdržala na navode da je nesavesno dozvolila nekontrolisani povratak tako velikog predmeta.

U kineskim medijima su se zapadni izveštaji o potencijalnim opasnostima opisivali kao „hajp" (preterivanje, naduvavanje) i predvideli su da će ostaci pasti negde u međunarodnim vodama.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Podbarac

    09.05.2021 10:33
    Koja propaganda :)
    Naravno da su ostaci pali u okean - u deo okeana gde nema ni avionskog ni pomorskog saobraćaja - sem US baze na atolu Diego Garssija :)))

    A sad nagradno pitanje:
    Koja raketla pada nazad na zemlju "kontrolisano"?
    Odgovor: Nijedna!

    Dakle čemu onda ova lupetanja? Pa ta raketla je poslala prvi veliki deo Treče Kineske svemirske stanice... A Internacionalna (tj. ruska) je na izdisaju i Rusi će za par godina da krenu opet samostalno, sa svojom stanicom.
    A Ameri i ostali...? Pa biće gosti - ako ih Rusi i Kinezi pozovu u goste!

    Daklem, da se ne bi pričalo o tome šta će biti od 2024. onda odjedared kineske raketle padaju nazad "nekontrolisano", a američke "uz čudesan vatromet"...

    CIA, snajka... Tolko.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zlatne vize: Šta predstavljaju i zašto su kontroverzne

Više od 60 zemalja nudi programe „zlatne vize” koji stranim ulagačima omogućavaju dobijanje prebivališta ili čak državljanstva po ubrzanom postupku. Za mnoge koji podnose zahtev to je prilika za početak novog života, ali problem ovakvih programa su korupcija i cene nekretnina.