Toplotni talas ’Kerber’: Vrelina zahvata južnu Evropu

Toplotni talas bi potencijalno mogao da dovede do rekordnih temperatura, kažu prognostičari.
A man sheltering from the sun during a heatwave in Rome, Italy on Tuesday
Reuters

Toplotni talas zahvata delove južne Evrope i severozapadne Afrike, sa mogućim rekordnim temperaturama u narednim danima.

Očekuje se da će temperature premašiti 40 stepeni Celzijusa u delovima Španije, Francuske, Grčke, Hrvatske i Turske.

U Srbiji se u pojedinim delovima zemlje očekuje 40 stepeni, dok je Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na visoke temperature u drugoj polovini jula.

U Italiji bi temperature mogle dostići i do 48,8 stepeni Celzijusa.

Crveni meteo-alarm je na snazi u 10 gradova, poput Firence i Rima.

U utorak je muškarac u četrdesetim godinama na severu Italije preminuo usled kolapsa.

Italijanski mediji su preneli da je 44-godišnji radnik farbao linije na pešačkom prelazu u gradu Lodi, u blizini Milana, pre nego što se srušio od vrućine.

Prebačen je u bolnicu gde je kasnije preminuo.

„Suočavamo se sa nepodnošljivim toplotnim talasom", napisao je italijanski političar Nikola Fratojani na Tviteru.

„Možda bi bilo rešenje da se u najtoplijim satima preduzimaju sve korisne mere predostrožnosti da se izbegnu tragedije poput ove koja se dogodila danas u Lodiju."

A graphic showing extreme heat in locations across Europe
BBC

Nekoliko turista se već srušilo zbog toplotnog udara, poput Britanca ispred Koloseuma u Rimu.

Očekuje se da će toplotni talas „Kerber" - koji je Italijansko meteorološko društvo nazvalo po troglavom čudovištu iz Danteovog pakla - usloviti ekstremne prilike u narednih nekoliko dana.

Meteorološka služba najavljuje da će temperature dostići vrhunac u petak, a BBC Vreme kaže da bi veliki delovi južne Evrope mogli da iskuse temperature gde će živa na termometru pokazivati od 40 do 45 stepeni Celzijusa, a možda i više.

Vrućina će se verovatno nastaviti i tokom vikenda, dok BBC Vreme prognozira da bi u Pragu, glavnom gradu Češke, u subotu temperature mogle dostići čak 36 stepeni, što je znatno više od proseka - 24 stepena u julu.

Najviša temperatura u Evropi od 48,8 stepeni Celzijusa zabeležena je u blizini Sirakuze na italijanskom ostrvu Sicilija u avgustu 2021.

Više od 60.000 ljudi umrlo je u Evropi od posledica vrućine prošle godine.

Strahuje se da bi ovaj toplotni talas ovog leta mogao izazvati mnogo više smrtnih slučajeva.

Toplotni talas je termin za period toplog vremena u kome su temperature više nego što se očekuje za to doba godine.

Stručnjaci kažu da su periodi izuzetno vrućeg vremena sve češći i da klimatske promene znače da je sada normalno da se dosegnu rekordne temperature.

Evropski centar za srednjoročne vremenske prognoze saopštio je da je na globalnom nivou ovaj jun bio najtopliji u istoriji.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kako opasne peščane oluje mogu da postanu još gore

Ove oluje su deo Zemljinog prirodnog ciklusa, ali dezertifikacija, topljenje glečera i druge promene izazvane ljudskim ponašanjem mogu da izazovu još više prašine koju nosi vetar - sa potencijalno smrtonosnim posledicama.

Ko je Kaster Semenja i zašto je njen slučaj važan

Evropski sud za ljudska prava presudio je da je Savezni vrhovni sud Švajcarske prekršio pravo Kaster Semenje na pravično suđenje kada joj je 2023. godine odbijena žalba na propise Svetske atletike koji su joj faktički zabranili da se takmiči.