Ko je jedan od najopasnijih kriminalaca Južne Amerike povezan sa Balkanom

Adolfo Macijas Vilamar, alias „Fito" uhapšen je pre mesec dana u podzemnom bunkeru.

Moćni ekvadorski vođa bande Adolfo Masijas Viljamar izručen je Sjedinjenim Američkim Državama zbog optužbi za trgovinu drogom i oružjem.

Poznat kao „Fito", ponovo je uhapšen u junu, više od godinu dana nakon što je pobegao iz dobro obezbeđenog zatvora, gde je služio kaznu od 34 godine za niz krivičnih dela.

Pred saveznim sudom u SAD će se izjasniti da nije kriv po međunarodnim optužbama za trgovinu drogom i oružjem, rekao je njegov advokat za Rojters.

Masijas je bio vođa bande Los Čoneros, koja je povezana sa moćnim kriminalnim organizacijama iz Meksika i sa Balkana.

Sumnja se i da je naredio ubistvo Fernanda Viljavisensija, predsedničkog kandidata 2023. godine.

Banda Los Čoneros jedna je od najozloglašenijih u Latinskoj Americi i odgovorna što je Ekvador iz turističkog raja pretvoren u zemlju sa jednom od najviših stopa ubistava u regionu.

Više od 70 odsto ukupno proizvedenog kokaina u svetu trenutno prolazi kroz ekvadorske luke.

Zemlja se nalazi između dve najveće izvoznice kokaina na svetu - Kolumbije i Perua.

Pogledajte video: Ekvador - od mirnog mesta do sukoba narko-kartela

U junu je policija locirala Masijasa u, kako su opisali, podzemnom bunkeru ispod luksuzne vile u gradu Manta.

Prebačen je u La Roka, zatvor sa maksimalnim obezbeđenjem.

U to vreme, predsednik Ekvadora Danijel Noboa pohvalio je snage bezbednosti zbog hapšenja i najavio da će Masijas biti izručen Sjedinjenim Državama.

„Masjias i ja ćemo se pojaviti pred saveznim sudom u Bruklinu... gde će se izjasniti da nije kriv.

„Posle toga biće mu određen pritvor", rekao je Aleksej Šakt, njegov advokat, za Rojters.

Ekvadorci su na referendumu, koji je raspisao predsednik Noboa, glasali za dozvolu izručenja državljana, a Noboa je obećao da će se obračunati sa rastućim kriminalom.

U martu ove godine, Noboa je za BBC izjavio da želi da mu se u ratu protiv kriminalnih bandi pridruže američka, evropska i brazilska vojska.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Čičo

    21.07.2025 11:53
    Čičo
    A ko ce ih sve popamtiti kada na jednog uhapsenog dodje njih 1000! 70% Juzne Amerike se bavi drogom i jedini spas bi bila legalizacija droge. Ko zeli kupi u radnji i drogira se kao sa alkoholom i cigaretama. Ovo decenijska borba protiv droge i narko kartela a boga mole da ne dodje do legalizacije jer svi imaju koristi od tih para.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zarada na zabranjenim lekovima

Šef indijske farmaceutske kompanije u tajnom snimku koji su napravili BBC novinari otkriva da lek njegove firme stvara zavisnost i da je „vrlo štetan", ali da je to „biznis".

Eutanazija legalizovana u Sloveniji

Slovenija je peta država u Evropi, a jedina među bivšim jugoslovenskim republikama, gde pacijenti čije je „zdravstveno stanje nepodnošljivo" imaju pravo na smrt.