Srbija sledeće godine dobija "primarne dilere"

U Srbiji će krajem naredne godine zaživeti nova finansijska institucija - "primarni dileri" koja će se baviti razvojem tržišta hartija od vrednosti (HoV) i njihovom trgovinom, a u cilju smanjenja javnog duga države ispod 50 odsto.
Srbija sledeće godine dobija "primarne dilere"
Foto: Pixabay
"Primarni dileri" su finansijske institucije koje će izabrati Ministarstvo finansija kako bi se bavile HoV, radile na unapređenju primarnog i sekundarnog tržišta hartija, na poslovima unapređenja koji se tiču javnog duga, a u saradnji sa državom.
 
"Uvođenjem primarnih dilera očekujemo da se poboljša realizacija i uslovi zaduživanja na primarnom tržištu kao i da se podstakne likvidnost tržišta državnih hartija od vrednosti, ublaži rizik refinansiranja duga i na kraju dodatno razvije sekundarno tržište državnih HoV", objašnjavaju u Ministarstvu finansija.
 
Ideja je da se tokom sledeće godine izrade planovi i procedure, odnosno, da se definišu uslovi ko će i pod kojim uslovima moći da obavlja ove poslove u Srbiji.
 
Naredne godine će, kažu, početi konsultacije s predstavnicima MMF-a o uvođenju "primarnih dilera" a očekuje se da aktivnost primarnih dilera počne krajem 2019, odnosno početkom 2020. godine.
 
U Ministarstvu finansija objašnjavaju da je preporuka MMF-a da u prvom periodu od osnivanja bude od pet do deset "dilera" u Srbiji.
 
Za sada nije predviđeno da strane kompanije mogu da se bave ovim poslom, bilo da je reč o bankama ili drugim finansijskim institucijama.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija