Tabaković: Kupovina zlata učvršćuje stabilnost Srbije

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da visok nivo ukupnih deviznih rezervi, kakav ima Srbija, predstavlja garant sposobnosti naše zemlje da odgovori na sve ekonomske izazove.
"Kupovina zlata za devizne rezerve dodatno učvršćuje finansijsku stabilnost i ukupnu stabilnost držžave", rekla je ona, podsećajući da je od 2012. godine do danas Srbija kupila blizu sedam tona zlata za devizne rezerve.
 
Ona je navela da u ovom trenutku raspolažžemo sa 20,81 tonom zlata ili 6,7 odsto deviznih rezervi. Od susednih zemalja samo Rumunija ima veće procentualno učešće u deviznim rezervama.
 
"Najveći deo zlatnih rezervi kojima raspolažžemo - 95 odsto, čuva se u Srbiji, u trezoru NBS, dok se, kao nasleđeno stanje, ostatak rezervi zlata od 1,01 tone čuva kod međunarodne finansijske organizacije BIS u Bazelu", rekla je guvernerka.
 
Ona je dodala i da NBS otkupljuje poluge zlata iz domaćih izvora, imajući u vidu da se radi o jednoj od najsigurnijih klasa aktive deviznih rezervi i nastaviće sa praksom kupovine zlata.
 
Tabaković je navela i da su na domaćem deviznom tržžišštu u poslednje dve godine prisutni pritisci ka jačanju dinara kao rezultat dobrih ekonomskih pokazatelja Srbije i perspektiva za njen dalji razvoj.
 
"Od aprila 2017. do sada, dinar je ojačao u odnosu na evro za 5,1 odsto, a NBS je neto kupila oko 2,8 milijardi evra da bi sprečila prekomerno jačanje domaće valute. Jačanje dinara nastavljeno je u nešto blažžoj meri i u 2019. godini. Dinar je tokom prva četiri meseca ove godine ojačao prema evru za 0,2 odsto", rekla je Tabaković.
 
Na pitanje kako najbolje sačuvati svoj novac, kaže da je dinarska štednja isplativija i u kratkom i u dugom roku.
 
"Štednja stanovnišštva nastavila je da raste i u ovoj godini i dostigla je nove najviše vrednosti. Krajem aprila, dinarska štednja iznosila je 66,8 milijardi dinara, a devizna 10,3 milijardi evra", rekla je Tabaković.
 
Ona je rekla i da je zahvaljujući punoj koordinaciji NBS i Vlade, otpornost i stabilnost naše ekonomije ojačana na trajnim osnovama, što našu zemlju čini privlačnom destinacijom za ulaganja.
 
"Znatno smo smanjili unutrašnju neravnotežžu - u 2019, kao i protekle dve godine, beležžimo fiskalni suficit, a od 2016. i smanjenje javnog duga. Inflacija je vec dužže od pola decenije niska i stabilna, imamo relativnu stabilnost kursa dinara i stabilnost finansijskog sistema".
 
Navodi i da je u prethodne četiri godine neto priliv po osnovu stranih direktnih investicija bio više nego u celini dovoljan za pokriće tekućeg deficita, uz smanjenje spoljnog duga Srbije.
 
Povodom tendera za prodaju Komercijalne banke, kaže da je ukrupnjavanje bankarskog sektora prirodna posledica konkurencije na tržžištu Srbije, ali i dešavanja u matičnim bankama i zemljama iz kojih te banke dolaze.
 
"Naš posao je da vodimo računa da se taj proces odvija uz očuvanje stabilnosti i zaštitu interesa deponenata. Raduje nas što postoji interesovanje i stranih i domaćih investitora za dolazak na bankarsko tržžište Srbije i svakog ko ispunjava propisane uslove ćemo podržžati", zaključila je Tabaković.
  • Секи

    05.06.2019 08:18
    Исто као некад
    Овако се пре 25 година +, Дафина Милановић, власница "Дафимент банке" пред камерама срчила испред сефа у коме је било нешто златних полуга, накита, девиза и сл. блага. После 5-6 месеци, банка чабрирала.
    Не знам зашто сам ово написао, нешто ме подсетило...
  • Clan biblioteke

    03.06.2019 07:38
    Samo par pitanja, Jorgovanka
    Ko je i kada doneo odluku o kupovini zlata ? Da li cena unce zlata pada ili raste ? Ko je prodavac zlata NBS-u ? Ko se sve ugradjivao u cenu ? Kada nemass ssta da jedess, a imass zlatne poluge, mozess li da umress od gladi ?
  • Predragg

    03.06.2019 00:57
    Vodja mi je naredio da kupujem zlato i ja sam njegovu sugestiju prihvatila.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.