Slad iz Srbije u 12 odsto piva uvezenog u EU

Proizvodnja piva u Srbiji porasla je prošle godine u odnosu na 2017. i iznosila je oko 5,5 miliona hektolitara, izjavio je danas predsednik Udruženja pivara Srbije Vladimir Vava.
Slad iz Srbije u 12 odsto piva uvezenog u EU
Foto: Pixabay
Prema njegovim rečima, automatski je porasla i potrošnja piva po glavi stanovnika, koja iznosi 65 litara, što Srbiju u Evropi svrstava u srednju kategoriju po potrošnji piva.
 
Kako je naveo, u Danskoj je potrošnja piva po glavi stanovnika 62 litra, dok je u Engleskoj 67 litara.
 
"Lokalne nabavke su svakodnevna praksa u pivarstvu u Srbiji, što potvrđuje podatak da se u proseku više od 80 ukupnih nabavki članica Udruženja pivara Srbije obavlja u zemlji. Kada govorimo o poljoprivrednim proizvodima, čak 96 odsto ječmenog slada u vrednosti od 17,6 miliona evra se nabavlja u Srbiji", rekao je Vava novinarima u Bačkoj Palanci.
 
Prema njegovim rečima, zahvaljujući kvalitetu domaće sirovine i najviših standarda proizvodnje, pivo koje se proizvodi u Srbiji vrhunskog je kvaliteta, a 12 odsto uvezenog piva u EU sadrži slad iz Srbije. Ističe da je prema zvaničnim podacima agenicje Eurostat, srpsko pivo na drugom mestu uvoznih piva.
 
Vava je kazao da je prošle godine udeo pivarske industrije u budžet Srbije iznosio 236 miliona evra.
  • Mare

    05.06.2019 19:43
    kvalitet ne kvantitet
    Samo sto su domaca piva daleko slabijeg kvaliteteta od ceskih ili belgijskih...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija