Moguć kraj globalne dominacije dolara

Američki dolar će se suočiti sa teškoćama da ostane vodeća međunarodna valuta u narednim decenijama jer će rastuća moć azijskih ekonomija narušiti njegovu lidersku poziciju, predviđa američka banka "JPMorgan Čejs".
Moguć kraj globalne dominacije dolara
Foto: Pixabay
"Američki dolar je već gotovo jedan vek dominantna rezervna valuta u svetu", naveo je strateg te banke Kreg Koen, u izveštaju objavljenom ranije ovog meseca.
 
Ističe da je životni vek mnogih drugih valuta okončan tokom istorije usled premeštanja globalnih ekonomskih centara, koji se sada sele prema Aziji. 
 
Iako se kinesko sticanje statusa globalne supersile smatra jednim od ključnih faktora ovog premeštanja, to nije i jedini razlog. Naime, celokupna Azijska ekonomska zona - od Arapskog poluostrva i Turske na zapadu do Japana i Novog Zelanda na istoku, od Rusije na severu do Australije na jugu - učestvuje sa dve trećine u globalnom ekonomskom rastu i čini 50 odsto globalnog BDP-a.
 
Rastuća kupovna moć tog regiona povećaće broj nedolarskih transakcija, što će umanjiti status dolara kao rezervne valute i udariti temelj da on bude "smenjen" kao dominantna međunarodna valuta, ocenjuje američka banka.
 
"Drugim rečima, u narednim decenijama smatramo da će svetska ekonomija preći sa dominacije SAD i američkog dolara u sistem u kojem će Azija posedovati veću moć", zaključuje "JP Morgan Čejs".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.