Nema dovoljno radnika u trgovini, i penzioneri sada iza kasa i pultova

Pored vozača, medicinskih sestara i drugih struka u Srbiji, nema ni dovoljno prodavaca.
Nema dovoljno radnika u trgovini, i penzioneri sada iza kasa i pultova
Foto: Pixabay
I pored velikog broja prijavljenih te struke na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, trgovinski lanci imaju raspisane konkurse za više od hiljadu radnika, izveštava RTS. Najtraženiji su mesari i prodavci na delikatesu.
 
Uz slogan "Pored penzije i posao bez tenzije" jedan domaći trgovinski lanac nedavno je ponudio posao starijim sugrađanima. Trenutno biraju kandidate u Novom Sadu, Kikindi, Sremskoj Mitrovici i Beogradu.
 
"Već u prvim razgovorima sa prvim kandidatima smo došli do toga da će raditi četiri sata na dan i to samo radnim danima. Najveće interesovanje su pokazali za odeljenje sa pecivima, sa gotovim jelima i suhomesnatim proizvodima, a ima i onih penzionera koji su inicirali puno radno vreme, potpuno svesni da će im biti uplaćena plata sa svim pripadajućim zakonskim doprinosima", kaže Milica Ivković iz "Univereksporta" za RTS.
 
Nedostatak radne snage i dobro obučenih trgovaca potvrđuju i potrošačke organizacije.
 
"Zbog toga imamo situaciju da oni rade više poslova i ne mogu apsolutno da pruže svoj maksimum. Posledica je da se često javljaju greške u trgovini, što izaziva gubljenje vremena velikog broja potrošača, njihovo nezadovoljstvo i nerviranje", rekao je Denis Perinčić iz Republičke unije potrošača.
 
I pored toga što je na evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje oko 23.000 nezaposlenih trgovaca, na zahtev poslodavaca mesečno se obuči njih 600. U prodavnicama i dalje nema dovoljno radnika.
 
"Utvrđeno je da traženi kadar nije mogao da se obezbedi - ukoliko kandidat ne ispunjava potrebna znanja, veštine, kompetencije za obavljanje određenog posla i iz razloga što kandidati iako poseduju potrebna znanja ne prihvataju određene poslove zbog specifičnosti uslova rada, konkretnog radnog mesta, zarade", kaže Desanka Mihailović Kovač iz Nacionalne službe za zapošljavanje.
 
Jedno od rešenja je i pojednostavljenje procedura za zapošljavanje u trgovini, pre svega studenata, đaka i penzionera, smatraju u Privrednoj komori Srbije.
 
"Važno je da mi napravimo što veću prohodnost radne snage iz drugih sektora i tamo gde ima viška radne snage da ga preusmerimo na trgovinu. Verujemo da trgovci kroz svoje trgovačke akademije koje imaju unutar sistema mogu brzo da im pruže prekvalifikaciju", kaže Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije.
 
Upućeni kažu da je u velikim gradovima problem nedostatka trgovaca manji i podsećaju da je slično i u region i u Evropi.
  • Milica

    14.10.2019 06:36
    Sa razlogom...
    Ljudi odlaze u penziju i NE treba da rade, jer su već odradili 35-40 godina. U našoj zgradi u prodavnici rade penzionerke koje se ne snalaze sa kasom, kucanjem, karticama,... Pretpostavljam da ni obuku ne prođu kako treba. Mučenje i za njih i za nas.
  • Gora NS

    11.10.2019 00:55
    SNS zgadija
    Niko ne treba da radi u ovoj bestragiji osim SNS botova i funkcionera.
  • Vasa

    09.10.2019 21:58
    Sve ce to narod opet glasati
    Komsinica otisla za Holandiju proslog meseca ,diplomirani farmaceut radila u Zelezniku periferija Beograda za 29 hiljada/240 eura cetiri godina,pitala za povecanje rekli joj "od februara 2020-e godine tek".

    .U Holandiji pere sudove nekom Marokancu za 1800 eura plate sa krevetom i dva obroka dnevno.Uci holandski nakon posla intenzivno cim nostrifikuje jezik dobija posao u farmaciji za 2800 eura plate.Pocetne.

    Kaze"Bolje sudove prati kao stranac u Holandiji za normalnu platu nego raditi u struci u rodjenoj drzavi za africku platu."i uz to poslala izreku jednog ruskog pisca :

    "Ovca koja shvati da je ovca vise nije ovca"
    (Lav Tolstoj).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija