Veliki rast prodaje u maloprodajnim lancima, promet brašna uvećan za 482 odsto

U vreme krize izazvane koronavirusom kada brojni biznisi upisuju gubitke, a pojedini najavljuju i gašenje, maloprodajni lanci su ostvarili veliki rast prodaje, pokazuju podaci agencije Nielsen.

U ukupnoj prodaji velikih maloprodajnih lanaca u Srbiji beleži se rast prodaje od 61 odsto u trećoj i 43 odsto u četvrtoj nedelji marta, u odnosu na iste nedeljne periode prošle godine, prenosi Bankar.rs.

Iako je Vlada Srbije od 16 do 22. marta uvela dodatne mere zaštite sa ograničenom mogućnošcu kretanja i odlaska u maloprodajne lance, prodaja u trgovinskim lancima pokazuje značajan porast u odnosu na isti period prošle godine.

U odnosu na ukupnu prodaju i gledano po grupama kategorija, kao i po pojedinim uže definisanim kategorijama proizvoda, moderni maloprodajni lanci beleže rast prodaje nekih kategorija i više od 700 odsto.

Tako na primer prodaja brašna beleži rast od 482 odsto tokom treće i 282 odsto tokom četvrte nedelje marta, u odnosu na prošlu godinu.

Kvasac čak 224 odsto i 153 odsto u ovom periodu, dok ulje ide do rasta u prodaji od 168 odsto u trećoj i 122 odsto u četvrtoj nedelji marta. Podaci pokazuju i da prodaja proizvoda od papira beleži rast od 149 odsto u trećoj, odnosno 100 odsto u četvrtoj nedelji marta 2020. godine, u odnosu na isti period u prošloj godini.

Konkretnije, samo toalet papir ima rast od 261 odsto i 131 odsto u trećoj, odnosno četvrtoj nedelji marta.

  • Zli

    13.05.2020 01:57
    Promet ko u prici
    Ogi, drago mi je sto si zvao inspekciju toliko puta, ali ne odredjujemo mi trgovci cene, neko ih trziste diktira. Tako da si dzabe zvao inspekciju, mi trgovci smo uzeli pare i dobicemo ih jos od drzave, jer ih zasluzujemo, posto smo bili smo na prvoj liniji odbrane. A ti i tebi slicni ste samo isfrustrirani i neostvareni pojedinici. Zao mi vas je, iskreno. Pozz
  • O

    04.04.2020 18:32
    O
    Tako je to dok nekom nesmrkne drugom nejće svanuti evo mali marketi nemogu postići koliko rade a cene svaki dan menjaju na više,pekari,apoteke takođe nemogu postići koliko imaju posla. E sada i njima plaćati zaista nema smisla pa promet im se uvećao 100% kako čujem od radnika koi rade po pekarama i marketima. A inspekcije nigde menjaju cene kako žele...........!!??.
  • Jovica NS

    04.04.2020 17:25
    Prehrambeni maloprodajni objekti,pekare,apoteke rade sada kao nikad...a država će da im plaćati doprinose radnicima kao i onima koji ne rade uopšte.Gde je tu logika i pravda...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.