Turističke agencije u dugovima, osiguravajuće kuće ne žele da produže polise osiguranja

Šest velikih osiguravajućih kuća koje su do sada izdavale polise osiguranja turističkim agencijama od 1. oktobra to više ne žele da rade, navodno zbog velikog rizika.
Turističke agencije u dugovima, osiguravajuće kuće ne žele da produže polise osiguranja
Foto: Pixabay
Iako su sva dosadašnja putovanja ugovorena s agencijama u njihovoj nadležnosti, a novih nema zbog loše epidemiološke situacije, osiguravači ne žele da nastave saradnju, što agencije u potpunosti onemogućava da ubuduće organizuju putovanja, piše Politika.
 
Dozvole za rad im ističu, a bez garancije putovanja, nove ne mogu da dobiju.
 
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta kaže za Politiku da su se agencije u ovom trenutku našle u bezizlaznoj situaciji i da su zatražile pomoć države u rešavanju nastalog problema.
 
"Očekivali smo da ćemo od osiguravača dobiti anekse ugovora makar do kraja godine, čime bi agencije dobile priliku da izmire dugovanja i eventualno rade ukoliko uopšte bude posla. Rizika koji pominju osiguravači u ovom trenutku nema, posebno zbog toga što se aranžmani prodaju od danas do sutra", kaže Seničić.
 
On dodaje da građani koji su ranije uplatili putovanja ili dobili zamenske vaučere ne treba da brinu jer je to pokriveno, te da se problem odnosi na nove aranžmane.
 
Time što su im saopštili da u budućnosti neće izdavati polise, agencije praktično prestaju da budu turoperatori i postaju subagenti koji će moći da prodaju pojedinačne turističke usluge i karte.
 
Zakon inače predviđa obavezne garancije putovanja za organizatore i turoperatore, a da bi licence za rad ipak dobili, potrebno je da se promene podzakonski akti, što je u ovom trenutku nemoguće, budući da vlada još nije formirana.
 
"Ne postoji rešenje u ovom trenutku jer bankarske garancije koje bi bile prihvatljive nije moguće primeniti u našem poslu, pošto ovaj institut mora da ima titulara, a to bi u našem slučaju bio svaki pojedinačni putnik. To je neizvodljivo, jer se ovakve garancije izdaju samo pravnim licima. Nekada su agencije imale i keš depozit, ali je i to ukinuto. Bez promene pravilnika koji bi predviđao neku novu garanciju, nema rešenja", objašnjava direktor Juta za Politiku.
 
Jedino rešenje koje turističke agencije imaju jeste da utiču na osiguravajuće kuće da se predomisle. U Juti  kažu da su ostavljeni na cedilu i da bi bilo pošteno da se napravi revizija dosadašnje saradnje. 
 
"Osiguravajuće kuće su do sada značajno prihodovale i preko prodaje putnog zdravstvenog osiguranja. Predložićemo agencijama da raskinu i ove ugovore i da naprave nove dogovore sa osiguravačima koji su bili korektniji u ovoj situaciji. Mi se i dalje nadamo da postoji neki osiguravač koji će se u tom slučaju pojaviti i ponuditi saradnju", kaže direktor Jute.
 
Osiguravajuće kuće su, s druge strane, nezadovoljne što im mnoge agencije duguju novac za još uvek nevažeće polise. Prema poslednjim podacima, čak 70 odsto agencija je imalo problem da izmiri dugovanja prema osiguravačima. Oni strahuju da su pojedini vlasnici turističkih agencija spremni da svesno bankrotiraju i dugove prebace na osiguravajuće kuće.
  • Novosađanka

    30.09.2020 19:02
    Ta nemojte kasti
    Kuvanje žabe. Lepo kažite: ništa od povraćaja vaših novaca. Niko se neće previše iznenaditi.
  • /

    30.09.2020 08:50
    /
    korona je dobro dosla na ruku monopolistima da zatvore manje agencije
  • Gramzi - Bagins

    30.09.2020 06:48
    S obzirom na to kako radite i koliko ima reklamacija na vaš rad, nije ni čudo što osiguravajuće kuće više neće sa vama da imaju posla. Svi vaši marifetluci, prevare i lopovluk se na kraju njima obijaju o glavu. Nije li vam dosta naših para, lopine? Nematre nikakvo pravo da tražite pomoć jer istu niste ni zaslužili. I treba da propadnete. Kada promenite način rada i budete pošteniji, javite se. Dotle, sažaljevam jedino vaše zaposlene.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija