Japan razmišlja o četiri radna dana nedeljno i o "produženom vikendu"

Japan razmišlja da uvede radnu nedelju od četiri dana kako bi poboljšao kvalitet života ljudi, saopštili su zvaničnici.
Japan razmišlja o četiri radna dana nedeljno i o "produženom vikendu"
Foto: Pixabay
Nadaju se da će ova šema takođe unaprediti i turizam u zemlji koja se bori sa pandemijom koronavirusa i koja je već dobro poznata po teškom radu i nepreglednim radnim satima, prenosi Blic.
 
Katsunobu Kato, šef kabineta japanskog premijera, kazao je da razmišlja o uvođenju tri slobodna radna dana nedeljno, odnosno, o produženom vikendu, prenosi Kurir.
 
Važno je promovisati različite radne stilove kako bi se balansirao život i posao, rekao je.
 
Osim toga, Japanci će sami moći da odluče koja tri dana će im biti slobodna. Kato je istakao da bi tokom ta tri dana građani mogli da se posvete deci, starijima ili zdravlju.
 
Nadaju se da bi Japanci mogli više da putuju, što će pomoći domaći turizam, ali i da se duže zadržavaju na određenim poslovima, umesto da često daju otkaze, prenosi Dejli mejl.
 
Japanska divizija Majkrosofta nedavno je objavila rezultate probnog eksperimenta sa četvorodnevom radnom nedeljom, a ono što jeste iznenađujuće jeste da je produktivnost skočila čak 40 odsto.
 
Sa druge strane, pojedinci smatraju da bi tri slobodna dana nedeljno mogla da dovedu do smanjivanja plata, a da bi poslodavci mogli da povećaju broj radnih sati tokom preostalih radnih dana.
  • Miki

    13.04.2021 07:28
    Jel to važi i za Nidec Srbija???
  • Garica

    12.04.2021 08:34
    Jeeee
    A Japanci dolaze u Srbiju, čuli da ovde nema korupcije, pa će da investiraju! A šta kad oni u njihovim fabrikama ovde uvedu četvoročasovnu radnu nedelju, pa se taj virus proširi na celu Srbiju??? Pa kad Vučić bude mogao samo četiri dana da obilazi pogone???

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija