Zemlje koje poklanjanju ili prodaju vakcine moraju da traže odobrenje proizvođača

U ugovorima između EU i farmaceutskih kuća postoji tajna klauzula koja nameće obavezu da zemlja koja želi pokloniti ili prodati višak vakcina mora tražiti odobrenje proizvođača.
Zemlje koje poklanjanju ili prodaju vakcine moraju da traže odobrenje proizvođača
Foto: 021.rs
Prema pisanju italijanskog lista "Manifesto", EU je naručila od proizvođača 4,4 milijarde doza vakcina, što znači da se svaki njen građanin, uključujući i novorođenčad, može pet puta vakcinisati.
 
Ta količina vakcina bi bila dovoljna da se imunizira dobar deo čovečanstva, ali zemlje članice EU ne smeju poklanjati niti prodavati višak leka, jer proizvođači to mogu blokirati u zavisnosti od njihovih komercijalnih planova.
 
To daje proizvođačima enormnu moć da kontrolišu tržište vakcina, čak više nego što je to moguće posedovanjem patenata, piše list i podseća da je to apsurd budući da su EU i SAD uložile 10 milijardi javnog novca u istraživanje i pravljenje vakcina.
 
"Manifesto" piše o istraživanju koje je sprovela međunarodna grupa istraživača "Medicinski zakon i politika"(Medicines Law and Policy) koji su analizirali dostupne delove ugovora između EU i farmaceutskih kuća.
 
"Ostaviti virus da se slobodno širi u najmnogoljudnijim zemljama kao što su Indija, Brazil ili Južna Afrika povećava rizik da se razvije nova varijanta virusa. To je veoma moguće, jer mesečno virus mutira najmanje dva puta, a to znači da se svet neće ni lako ni brzo rešiti pandemije i da će u slučaju pojave novih mutacija, vlade biti prinuđene da kupuju nove doze vakcina od proizvođača", zaključuje list Manifesto.
  • Dragan

    11.06.2021 09:42
    Ah
    Baš zabole ćošak farmaceutskim kompanijama.Kod njih je pravilo daj pare i sve sređeno.Plus toga to je i poslovna tajna.Te kompanije bi trebale da imaju ppliciju da vide gde završavaju vakcine.Svi fogovori idu u četvoro očiju i verbalno.
  • /

    06.06.2021 10:56
    /
    Ne trebaju nam teorije zavere. Realnost je već više nego strašna.
  • /

    05.06.2021 22:45
    /
    evo ocekujem spin sa nepostovanja ugovora/na koji se tako cesto smrdija poziva/ na korporacijski bezobrazluk.

    vec vidjeno provociranje srbije koje je kulminiralo 1999-e.
    sta mislite koliko ce im sada trebati da popizde i zavrse posao

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.