
Politika: "Nordeus" neće platiti porez na kapitalnu dobit
Primeri uspešnih kompanija, kao što je to slučaj sa softverskim "Nordeusom", pokazuju da su njihovi vlasnici, iako one posluju u Srbiji, mahom registrovani u drugim zemljama.

Foto: Pixabay
Kako piše Politika, najčešće u onim gde su porezi na kapitalnu dobit niži ili ih uopšte nema, popularno rečeno u poreskim rajevima.
Tako je i ova firma, kreator video-igara, koja je ovih dana prodata američkoj kompaniji iz iste branše za 378 miliona evra, s 90 odsto udela registrovana u Irskoj u kojoj nema ove vrste poreza što znači da ga na ovu transakciju uopšte neće platiti. U toj zemlji kompanije imaju pravo oslobađanja od nameta na domaći i strani prihod.
Prema podacima Agencije za privredne registre (APR), vlasnici, odnosno članovi pomenute kompanije, su "Nordeus limitid" iz Irske s 90 odsto udela i beogradski "Nordeus" s 10 odsto. Čini se da ipak ostaju obveznik srpskog poreza prema udelu od 10 procenata.
Poreski stručnjaci objašnjavaju da se namet na kapitalnu dobit po pravilu plaća tamo gde je vlasnik registrovan, ali mnoge zemlje kao Irska, Holandija ili Kipar gde su prijavljene mnoge firme koje posluju u Srbiji, taj porez ne naplaćuju.
Ovo je praksa mada ugovorom o kupoprodaji može biti i drugačije uređeno. Porez se inače plaća na razliku između sticanja i prodaje, a u bilansu stoji za plaćanje naredne godine.
U ovome nema ničega neobičnog, jer zakon to dozvoljava.
Inače, Srbija sa Irskom ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.
Ovo potvrđuju i stručnjaci. Ekonomista Milan Kovačević kaže za Politiku da je navedeno pravilo, ali da ugovorom može biti i drugačije regulisano.
"Sve zavisi od toga gde se transakcija obavlja. Kod nas namet na kapitalnu dobit pravnih lica iznosi 15 odsto, kao i kod fizičkih lica s tim što ovi drugi 'sami' plaćaju, a kod preduzeća ne plaćaju vlasnici, već pravno lice čime mu se umanjuje dobit", objašnjava.
To što su se naši stručnjaci za softver odlučili da baš u Irskoj registruju biznis nije nimalo čudno jer je jedna od najboljih zemalja za poslovanje. Časopis "Forbs" 2013. godine izabrao je Irsku za najbolju zemlju za poslovanje širom sveta. Korporacije u Irskoj uživaju mnoge pogodnosti pa je zato registrovano mnogo ofšor kompanija. Imaju nisku stopu poreza na dobit od 12,5 odsto, podsticaje za istraživanje i razvoj u vidu povratnog poreskog kredita od 25 odsto. Firme imaju pravo oslobađanja od nameta na domaći i strani prihod, a to je upravo aktuelna prodaja, što znači da "Nordeus" tamo neće platiti porez na kapitalnu dobit.
"Nordeus" je prodat američkoj kompaniji "Tejk tu interaktiv softver" a u cenu je uračunata gotovina od 225 miliona dolara i 90 miliona dolara u akcijama. Osnivački tim "Nordeusa" nastaviće da vodi kompaniju.
Ova firma se bavi razvojem igara za društvene mreže i mobilne telefone, sa glavnim predstavništvom u Beogradu i kancelarijama u Londonu, Dablinu, San Francisku i Skoplju.
Prema pisanju medija, "Nordeus" je stekao bogatstvo zahvaljujući megapopularnoj igrici na Fejsbuku. "Top Eleven Football Manager" je prva igra Nordeusa. Reč je o onlajn fudbalskom menadžeru koji je prvobitno izašao za Fejsbuk, a potom i za mobilne uređaje. Igra je pokazala stabilni porast u broju zainteresovanih otkad je izdata u maju 2010. Trenutno ima 12 miliona igrača mesečno, od kojih pet miliona igraju dnevno.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Lagard: Bazna inflacija i dalje previsoka
02.04.2023.•
0
Inflacija u 20 zemalja evro zone usporila je na najniži nivo u godini kako su cene energenata pale, ali su troškovi hrane i dalje u porastu.
Cene namirnica i dalje rastu, stabilizacija moguća tek krajem godine
01.04.2023.•
4
Trend povećanja cena osnovnih životnih namirnica će se nastaviti, ističu stručnjaci i navode da se stabilizacija i mogući pad cena može očekivati tek krajem godine.
Istraživanje: Najveći broj frilensera u Srbiji bavi se grafičkim dizajnom
01.04.2023.•
1
Najnoviji globalni izveštaj o poslovanju radnika na internetu (frilensera) koje je sprovela kompanija Pejonir (Payoneer) pokazuje da u Srbiji 29 odsto frilensera radi više od 30 sati nedeljno.
Naučni savet EPS-a protiv predloga Ministarstva o transformaciji: Ugrožava opšte interese
31.03.2023.•
17
Većina članova Naučnog saveta Elektroprivrede Srbije na vanrednoj sednici usvojila je stav po kome predlažu obustavu najavljene transformacije EPS-a u akcionarsko društvo.
Industrijska proizvodnja u februaru manja za 4,8 odsto u odnosu na prošlogodišnji prosek
31.03.2023.•
1
Industrijska proizvodnja u Srbiji u februaru bila je veća za 1,9 odsto u odnosu na februar 2022. godine, a u odnosu na prosek cele prošle godine manja za 4,8 odsto.
Dizel jeftiniji, benzin skuplji: Kada će cene biti "normalizovane" kao pre rata u Ukrajini?
31.03.2023.•
17
Objavljene su nove cene goriva.
Đedović: Neće biti privatizacije EPS-a
31.03.2023.•
6
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je danas za TV Pink da neće biti privatizacije Elektroprivrede Srbije.
Kada će cena neuvođenja sankcija Rusiji postati prevelika za Srbiju?
30.03.2023.•
41
Nakon što je ministar Basta zatražio izjašnjavanje o sankcijama Rusiji zbog cene koja se plaća, u Privrednoj komori navode da bi pogoršanje odnosa sa EU zbog neuvođenja sankcija moglo skupo da košta.
Euribor na "crnoj granici" - teško do nižih rata kredita
30.03.2023.•
3
Euribor, kamata za koju su vezani svi krediti u evrima, dostigla je "crnu granicu" od tri odsto.
Za projekte nerazvijenih opština u Srbiji 245 miliona dinara iz budžeta
29.03.2023.•
2
Predsednici 38 izrazito nerazvijenih opština u Srbiji potpisali su danas u Nišu ugovore o realizaciji projekata za koje će iz državnog budžeta biti izdvojeno ukupno 245 miliona dinara.
Inflacijom sada "plaćamo" državnu pomoć mladima i penzionerima za vreme i posle korone?
29.03.2023.•
29
Inflacija treba da uđe u zonu smirivanja, a njen rast treba da stane do kraja drugog kvartala ove godine, procenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i nekadašnji guverner NBS Dejan Šoškić.
Računovođe zbog napada na APR ne mogu da dostave izveštaje na vreme, traže odlaganje roka
29.03.2023.•
2
Računovođe traže da se rok za predaju godišnjih finansijskih izveštaja odloži pet dana, do 5. aprila, kaže predsednica Računovodstvene komore Srbije Snežana Mitrović.
Honda povlači više od 330.000 vozila zbog problema s retrovizorom
29.03.2023.•
2
Honda povlači više od 330.000 vozila, jer jastučići za grejanje iza oba bočna retrovizora možda nisu pravilno pričvršćeni, što bi moglo dovesti do ispadanja stakla retrovizora.
Ko je prošle godine prihodovao više od 3,7 miliona dinara mora da prijavi porez do 15. maja
28.03.2023.•
4
Godišnji porez na dohodak na prihode ostvarene u 2022. godini, u 2023. obračunava se i plaća po sistemu samooporezivanja, umesto po rešenju poreskog organa kako je to bilo do sada, kažu u Poreskoj.
Luk skuplji od banana: "Savetujem svakom građaninu da za vikend ode do nekog sela"
28.03.2023.•
22
Cena luka se udvostručila za prva tri meseca ove godine, a prema predviđanjima proizvođača, neće se zaustaviti ni u narednih mesec dana.
Od 18. maja prijave APR-u za osnivanje firme samo elektronski
28.03.2023.•
1
Ministarstvo privrede Srbije saopštilo je da će prijave za osnivanje privrednog društva od 18. maja ove godine APR-u moći da se predaju isključivo u elektronskom obliku.
Živinari tvrde: Jaja pred Uskrs neće biti 50 dinara komad
28.03.2023.•
10
Jaja za Uskrs ipak neće koštati 50 dinara, što bi bilo stopostotno poskupljenje u odnosu na trenutnu cenu.
Frilenseri imaju novi obrazac za podnošenje poreske prijave
28.03.2023.•
4
Poreska uprava saopštila je da će frilenseri porez na prihode koje budu ostvarili od 1. aprila do 30. juna prijavljivati na novom obrascu PP OPO-K.
Banka First Citizen otkupljuje propalu Banku Silicijumske doline
27.03.2023.•
0
Američka banka Frst Sitizen (First Citizen) otkupiće ukupne depozite i zajmove banke SVB (Banke Silicijumske doline) koja je bankrotirala početkom marta, objavila je američka bankarska uprava FDIC.
Procurio dokument Ilona Maska: Tviter sada vredi upola manje nego kada ga je on kupio
27.03.2023.•
3
Vrednost kompanije Tviter manja je od polovine iznosa koji Ilon Mask platio kada ju je 2022. godine kupio.
Auto-gas čistiji od ostalih goriva, ali mu država ne ograničava cenu: Akcize uvećane čak 169 odsto
27.03.2023.•
14
Na spisku cena derivata koje se svakih sedam dana menjaju, već godinu dana izostaje cena auto-gasa ili tečnog naftnog gasa - TNG.
Komentari 22
Nsadjanin
Na plate ljudi zaposlenih u Srbiji placaju doprinose kao i svi ostali.
E sad, postoji zackoljica (koju mislim da nisu koristili), da kao strana firma dobiju subvencije, poput Endave, Continentala,... Mnoge "nase" firme imaju sediste negde preko, pa evo i H-Tec recimo sa namerom da se proda. A i Vega ide tim stopama, cim se ukrupne.
Nimbus
Markoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar