NBS: Dinarska štednja beleži brži rast od devizne

Dinarska štednja beleži brži rast od devizne već devet godina zaredom, a ove je prvi put prešla 100 milijardi dinara, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
NBS: Dinarska štednja beleži brži rast od devizne
Foto: Pixabay
Svetski dan štednje, 31. oktobar, i ove godine dočekujemo uz nove najviše iznose dinarske i devizne štednje, navodi NBS.
 
U prethodnih devet godina, u odnosu na kraj 2012, dinarska štednja je povećana gotovo šest puta i krajem septembra 2021. dostigla je 101,5 milijardu dinara.
 
Više od polovine ukupnog rasta ostvareno je u protekle tri godine - oko 45 milijardi dinara, u odnosu na kraj septembra 2018, a samo u proteklih godinu dana štednja u domaćoj valuti povećana je za oko 14 odsto, ističe NBS.
 
Kako se navodi, štediša koji je od septembra 2020. štedeo u dinarima na ulog od 100.000 dinara dobio je u septembru 2021. oko 1.500 dinara više od štediše koji bi u istom periodu oročio evre u protivvrednosti 100.000 dinara.
 
Narodna banka zaključuje da je proteklih devet godina bilo isplativije štedeti u dinarima i na kratak i na dug rok, a da će podsticanja dinarizacije i u narednom periodu biti cilj NBS.
  • Dragan

    28.10.2021 21:50
    Vadite novac iz banaka
    Meni nije jasno ko je danas lud da stedi novac u stranoj valuti bez ikakve kamate. Pa samo u zadnjih godinu dana sve valute u svetu su izgubile vrednost minimum 20% . Inflacija ja svuda i ko je stedeo u dolarima ili eurima ne moze vise da kupi robe, usluge ili nekretnine kao pre godinu dana. Ovde u USA su poskupeli stanovi i kuce bas iz tog razloga.Ljudi ulaze u nekretnine da sacuvaju vrednost novca. Vadite novac iz banaka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija