Može li inflacija da poveća visinu rate kredita?

Pod teretom pandemije, gotovo da nema proizvoda koji nije poskupeo, a građani koji imaju kredite u bankama pitaju se da li bi i kamate na njihova dugovanja uskoro mogle da porastu.
Može li inflacija da poveća visinu rate kredita?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Niko sa sigurnošću ne može da tvrdi da će doći do promena, ali niko ne može ni da garantuje da ih neće biti. Stručnjaci tvrde da to najviše zavisi od inflacije, odnosno od toga da li će ona biti privremena ili će trend rasta biti nastavljen i u narednom periodu, piše Euronews Srbija.
 
S rastom cena i inflacijom najčešće dolazi i do povećanja kamatnih stopa kredita, što znači da bi svi koji su zaduženi mogli u narednom periodu više da plaćaju da bi izmirili svoja dugovanja. U Narodnoj banci Srbije kažu da trenutni rast inflacije u svetu, pa tako i u Srbiji, vode pre svega privremeni faktori.
 
"Vodeće centralne banke u svetu, Sistem federalnih rezervi i Evropska centralna banka, koje najviše utiču na likvidnost na međunarodnom finansijskom tržištu i globalne finansijske uslove, za sada ne najavljuju da bi moglo doći do povećanja njihovih referentnih kamatnih stopa, jer i dalje preovlađuju ocene da trenutni rast inflacije vode pre svega privremeni faktori, čiji će se efekti postepeno iscrpljivati naredne godine, što će od druge polovine 2022. voditi i usporavanju globalne inflacije", kažu u NBS.
 
U centralnoj banci napominju da su ublažavanje monetarne politike i niža premija rizika zemlje omogućili da mnoga preduzeća i građani u prethodnom periodu iskoriste priliku da refinansiraju svoje ranije uzete kredite po povoljnijim uslovima i tako obezbede niže rate za kredite. U NBS kažu i da prilikom zaduživanja treba voditi računa o finansijskim potrebama, ali i o mogućnostima urednog servisiranja svojih kreditnih obaveza.
 
Profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić smatra da se u narednom periodu ipak može očekivati rast kamata, "s obzirom da se inflacija promalja, negde više negde manje".
 
"Ne može se tačno reći koliko bi to povećanje moglo biti, ali se može pretpostaviti da će do njega doći. To svakako zavisi od toga da li će inflacija biti privremena ili će se nastaviti taj trend. Rast kamata se nikada ne dešava naglo već je uglavnom to postepen proces", kaže Grubišić za Euronews Srbija.
 
Niskim kamatnim stopama centralne banke pokušavaju da pospeše ekonomsku aktivnost. Ipak, Međunarodni monetarni fond izašao je pre nekoliko meseci sa upozorenjima da će period niskih kamata uskoro biti završen. Kamatne stope u Srbiji prate evropske, što znači da ukoliko kamate u Evropi krenu na gore istom putanjom će ići i u Srbiji.
 
  • Nemac

    09.11.2021 14:06
    nekima nije jasno
    da su banke privatna preduzeca i da im je posao da zaradjuju. Ko ti moze 20-30 godina garantovati visinu kamate, to bi znacilo da banke bez obzira na promene ne reaguju i rade dugorocno sa minusom. Taj film se nece desiti, ukoliko inflacija podivlja, a hoće, naravno da ce kamatna stopa porasti
  • mene ovo raduje

    09.11.2021 12:22
    Da li ce nas i u ovom slucaju štititi advokati ili samo izadju da se tuku kada im je njihov problem?
    Posto se sistem urušava, ovo je dobra vest, mislim da će se onda svi izvući na površinu i kraj ovog sistema je tu, iza ćoška.
  • G

    09.11.2021 05:31
    G
    Tek cete osetiti od 1 januara 2022 sta je inflacija!!! Uveli su vas u zivo blato sa tim kreditima! Ako i treba dase ovaj narod dovede u red i razmisli da zivot nije kredit! Ako od svoje plate nemozes sebi da priustis,pristojan zivot,kola,stan,letovanje,vec treba da uzimas kredit! Onda sistem u drzavi nije dobar i onaj koje vodi! Zato ga menjaj odmah a ne dase bunis! Mnogi pametni ljudi su upozoravali na ovo ali niko neslusa e sada kad zakuca na vrata.....nema,plati ili mars napolje i jos si duzan!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija