Zvaničnica Svetske banke: Najveća briga energetska zavisnost Srbije od Rusije

Zvaničnica Svetske banke zadužena za Evropu i Centralnu Aziju Asli Demirguč Kunt ocenila je danas da će posledice rata u Ukrajini izazvati ekonomsku katastrofu u Ukrajinu i Rusiji.
Zvaničnica Svetske banke: Najveća briga energetska zavisnost Srbije od Rusije
Foto: Pixabay
Uticaće, kaže, na Zapadni Balkan, dok u Srbiji najviše zabrinjava energetska zavisnost.

"Najveća briga je očigledno energetska zavisnost. Srbija se u potpunosti oslanja na Rusiju u snabdevanju prirodnim gasom. Međutim, u Srbiji postoje skladišni kapaciteti i to bi trebalo da pomogne u ublažavanju posledica usporavanja protoka gasa", rekla je ona za Glas Amerike.

Prema njenim rečima, ako trenutna sitacija bude dugo trajala ili se pogorša, onda bi to izazvalo skok cena i moglo bi dovesti do industrijskih ograničenja i to je povod za zabrinutost.
 
"Dugoročno gledano, postoje i drugi izazovi s kojima se srpska privreda suočava da bi promovisala brži rast. To se odnosi na potencijalne zastoje u privatnim investicijama. Neke od tih zabrinutosti povezane su sa pogoršanjem uprave, nedostatkom infrastrukture, obrazovnim sektorom koji treba reformisati jer postoje neusklađenosti u onome što se predaje i potrebama na tržištu rada", ocenila je zvaničnica Svetske banke.
 
Ona je rekla da ukoliko se rast cena energenata odrazi na energetske tarife za domaćinstva, što bi nesrazmerno pogodilo siromašne, predviđa se da će inflacija dostići oko sedam odsto u 2022. godini, što je porast u odnosu na četiri odsto 2021. godine.
 
Asli Demirguč Kunt je dodala da je rizik povezan sa onim što se dešava sa uvozom iz Rusije.
 
"Ako bude postojala potpuna zabrana, očigledno bismo mogli da vidimo brže skokove cena energije što bi zatim dovelo do rasta inflacije", smatra zvaničnica.
 
Prema njenim rečima, procenjuje se da će rast inflacije u Srbiji u 2022. godini biti 3,2 odsto, što je manje od polovine tempa rasta 2021, a rat i sankcije će se preliti na privredu kroz izvoz, direktne strane investicije, doznake i prihode od turizma.
 
Ona je dodala da je njena procena zasnovana "na pretpostavci da će se rat u Ukrajini nastaviti u bliskoj budućnosti, da će sankcije protiv Rusije ostati na snazi".
  • aga

    21.04.2022 12:22
    briga
    mislio da nas ne vole , a oni ljudi ustvari brinu za našu Srbiju !
  • Nenad

    18.04.2022 11:44
    Ugovor
    Ako niste znali, Rusija i dalje isporucuje i gas i naftu preko Ukrajine i placa Ukrajini za transport. Zasto? Zato sto postuju ugovor.
  • Pardon

    16.04.2022 20:07
    ...
    Gospodja se mesa jer se uredno sve isporucuje. Cilj im je da uniste srbiju. A mi samo gledamo koji ce izdajnik to i da potvrdi i javno saopsti da smo prodati u roblje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.