Najvredniji plemeniti metal na planeti trenutno je - osmijum.
Gram košta 1.700 evra, 30 puta više nego ista mera zlata. U Srbiju je stigao pre dve godine, trenutno ga poseduju samo tri osobe i nijedna ga ne nosi kao nakit. Svoju ušteđevinu uložili su u ovaj retki metal.
Osim investiranja u zlato i srebro, poslednjih nekoliko godina u svetu veliko je interesovanje za ulaganje u osmijum, koji nastaje iz platine, a zatim specifičnom preradom postaje nalik dijamantu. Kod nas je trenutno u osnivanju Institut za osmijum, koji će se baviti njegovim plasiranjem na srpsko tržište, pišu Novosti.
Prema rečima Ljube Jakića, koji je pionir u trgovini ovim dragocenostima, zbog nestašice investicionog zlata, krize na tržištu i sve težeg snabdevanja, pojavila se nova opcija sa istom funkcijom.
"To je novi plemeniti metal iz iste osme grupe periodnog sistema, o njemu se malo zna, na svetskom tržištu je nepunih osam godina, a prodaja je u Evropi skočila 500 odsto. Zalihe na planeti su izuzetno male, 2.500 puta manje od zlata. Inače, sirovi osmijum nastaje u procesu prerade platine, koji je u obliku praha. Proces kristalizacije se radi u laboratoriji, mesecima, na temperaturi od 3.600 stepeni", kaže Jakić.
Trenutno se sirovi osmijum prerađuje u jedinoj laboratoriji na svetu, u Švajcarskoj, a autor koncepta osmijuma kao investicionog sredstva je kompanija iz Nemačke. Samo se u Institutu u Nemačkoj formira jedinstvena cena, prave se komadi proizvoda u obliku diskova, kvadrata, pravougaonika, ili nakita koji otkupljuju predstavnici 30 instituta širom sveta. Svaki komad ima svoju unikatnu težinu i dimenziju i svi su registrovani u Nemačkoj.
Disk od osmijuma od 17,5 grama sada vredi više od 30.000 evra, a prošle godine cena je bila 26.000 evra. Oblik krsta je zbog komplikovanije proizvodnje skuplji, pa 0,609 grama košta oko 3.300 evra. Oktagon od 1,2 grama košta oko 3.000 evra.
"Ovaj posao u Srbiji je u začetku, ali je svakako stvar budućnosti. Za devet godina, zlato je poraslo za 96 odsto, odnosno cena je skakala u proseku 12 procenata godišnje. U istom periodu osmijum je poskupeo tri puta više - dakle vrednost mu je veća gotovo 300 odsto. Osim toga, zlata nema dovoljno, sve ga je manje na svetu. Po mesec dana se čekaju isporuke zlata iz Austrije, gde su čuvene livnice. Na svetu ima ukupno oko 60 sertifikovanih livnica investicionog zlata, dvostruko više nego pre dve decenije. Sve to svedoči o ekspanziji ovog metala kao sredstva u koje se investira", kaže Jakić.
Sagovornik Novosti kaže da sve više ljudi uviđa da novac gubi vrednost i da treba štedeti u plemenitom metalu, a ne u papiru. Poručuje da je isplativo štedeti u osmijumu, čija vrednost za razliku od zlata ili kriptovaluta nijednom nije padala.
Rude od koje nastaje osmijum, platine, najviše ima u Latinskoj Americi i Rusiji.
"Gde god se pravi platina, kao nusprodukt se pojavljuje sirovi osmijum. Kada je sirov, izgleda kao pesak, neinteresantan potpuno, ali kada se kristalizuje u laboratoriji, na izuzetno visokoj temperaturi, iz sunđeraste strukture postaju kristali, sitniji ili krupniji, plavičaste boje. Prelepog, ekskluzivnog izgleda", kaže Jakić.
Cena zlata u petak je na berzi iznosila 58,6 evra za gram, dok je srebro koštalo oko 70 puta manje - 76,8 evra po kilogramu. Od početka ukrajinske krize, plemeniti metali beleže vrtoglavi rast. Zlato godišnje poskupljuje za oko 12 procenata, srebro je međutim samo za šest meseci otišlo nagore za 17 odsto.
Stručnjaci smatraju da su za to odgovorni špekulanti koji predviđaju rast tražnje zbog povećane upotrebe srebra u IT industriji, za proizvodnju laptopa, računara, telefona...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Od objavljivanja ovog biznis teksta, očekujem da su se ove tri osobe, koje imaju osmijum u Srbiji, dobrovoljno odrekle istog, u korist, takođe, tri osobe, za koje se pretpostavlja da su dva brata i jedan sin.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Američka tehnološka korporacija Epl planira da u svoj pretraživač Safari uvede opcije za pretragu bazirane na veštačkoj inteligenciji kao što su Perpleksiti i ChatGPT.
Vrednost izvedenih građevinskih radova u Srbiji u prvom kvartalu ove godine opala je za 1,4 odsto u tekućim cenama, u odnosu na isti period 2024. godine.
Preko kol-centra za informisanje o podsticajima u poljoprivredi u Upravi za agrarna plaćanja, poljoprivrednici mogu da se informišu o detaljima subvencija i praćenju statusa zahteva koje su podneli.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) danas je odlučio da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, saopštila je Narodna banka Srbije.
Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije, prema proceni Republičkog zavoda za statistiku u prvom tromesečju ove godine je međugodišnje uvećan za oko dva odsto.
Najznačajniji regionalni događaj iz oblasti digitalnog marketinga, Digital Day 2025, sprema se da otvori vrata posetiocima 29. i 30. maja u Domu omladine Beograda.
Profit banaka u Srbiji, pre plaćanja poreza, skočio je na 1,5 milijardi evra u 2024. godini, zahvaljujući prvenstveno porastu kametnih stopa na kredite.
Agencija za kreditni rejting Fič ocenila je da slabije globalne ekonomske perspektive i nastavak domaće političke neizvesnosti predstavljaju preperke za privredu Srbije.
Vlada je u ovogodišnjoj revidiranoj Fiskalnoj strategiji prvi put obelodanila listu 56 kapitalnih projekata koje namerava da finansira u naredne tri godine.
Iako se često u izjavama domaćih zvaničnika ponavlja da Srbija ima najniže cene struje i gasa u Evropi, podaci Eurostata o cenama energenata govore drugačije.
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju aprila ove godine iznosili su oko 3.894 milijarde dinara, što je 1,4 odsto više nego u martu, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da je naložilo uništenje 698 kilograma goveđeg mesa nađenog u jednoj klanici u mestu Aleksandrovac, u opštini Žabari.
Komentari 11
zoki zoki
Mile rent-a mozak
Darvin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar