
Setva u Srbiji skuplja oko 45 odsto
Setva poljoprivrednih kultura - kukuruza, suncokreta i soje ove godine je u Srbiji skuplja za oko 45 odsto nego lane, a odvija se u neadekvatnim uslovima.

Foto: 021.rs (arhiva)
U pojedinim krajevima nema dovoljno vlage, dok se u drugim, zbog obilnih kiša, formirala kora na površini, pa usevi ne mogu da niknu, upozorili su poljoprivrednici.
Poljoprivrednik iz okoline Požarevca Nedeljko Savić rekao je da obrađuje oko 120 hektara zemlje od čaga je 50 namenjeno za suncokret, kukuruz i soju, a 70 hektara je jesenas zasejano pšenicom koja "vapi" za vlagom.
"Za setvu suncokreta, soje i kukuruza u našem kraju ima vlage, ali pšenici nedostaje kiša, ona 'živi', ali otežano i zbog toga će se prinosi, svakim danom bez padavina, smanjivati", rekao je Savić.
Dodao je da je setva ove godine skuplja za oko 45 odsto jer su sredstva za zaštitu, gorivo i seme skuplji oko 20 odsto, a mineralno đubrivo za 300 odsto.
Poljoprivrednik iz Bavaništa kod Pančeva Jovica Jakšić rekao je da je završio setvu suncokreta, ali da je zbog obilnih padavina formirana kora, pa je niklo manje od pola semena i da će biti veliki problem ako bude morao da presejava jer je teško naći seme i skupo je.
"Više od 50 odsto semena suncokreta ne može da nikne, a pakovanje za dva hektara košta 36.000 dinara i teško ga je nabaviti. Naručivali smo ga i čekali jer ga nema dovoljno, pošto ga je isporučivala Ukrajina gde je sada ratno stanje, pa se izvesne količine nabavljaju u Rumuniji i Mađarskoj", rekao je Jakšić.
On je naveo da su uljanu repicu ovog proleća napadali insekti i da je morala da se tretira sredstvima za zaštitu više puta, što je poskupelo njenu proizvodnju.
Jakšić je rekao da je poljoprivrednicima jedina nada da će opstati ako poskupe i poljoprivredni proizvodi, srazmerno ulaganjima.
Prema rečima poljoprivrednika iz Malog Crnića kod Požarevca Draška Živkovića vremenski uslovi ne idu na ruku proizvođačima jer je vreme hladno, zemljište nema odgovarajuću vlagu, a pšenica je u lošem stanju jer nema vlage i sunca i slabo raste, što će se odraziti na prinos.
"Troškovi setve su značajno porasli, nadamo se da će poskupeti i proizvodi. Čuo sam da se suncokret u Rumuniji terminski ugovara po ceni od 120 dinara za kilogram. U Srbiji je prošle godine kilogram suncokreta koštao 60 dinara, ove godine bi trebalo da poskupi, bar minimalno na 80-90 dinara kako bi pokrili ove povećane troškove i nešto zaradili", rekao je Živković.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ostala samo jedna fabrika: Kako je Srbija od ozbiljnog proizvođača đubriva postala uvoznik?
25.06.2022.•
7
Od nekadašnjeg ozbiljnog proizvođača veštačkih đubriva, Srbija je, kao zemlja koja se ponosi svojom poljoprivredom, postala ozbiljan uvoznik.
Bajden planira sankcije za rusko zlato
25.06.2022.•
1
Američki predsednik Džo Bajden i najviši zvaničnici zemalja članica G7 trebalo bi da se usaglase oko zabrane uvoza novih količina zlata iz Rusije u okviru jačanja sankcija zbog napada na Ukrajinu.
Austrija svim građanima isplaćuje po 500 evra, neki će dobiti i bonus
25.06.2022.•
6
Donji dom parlamenta Austrije usvojio je predlog mera protiv inflacije i pada kupovne moći građana, koje podrazumevaju jednokratnu isplatu za sve građane u ukupnom iznosu od 500 evra.
Lideri EU podržali ulazak Hrvatske u evrozonu od 1. januara
24.06.2022.•
4
Lideri EU danas su podržali ulazak Hrvatske u evrozonu, čime će broj zemalja Unije koje koriste evro biti povećan na 20.
Novo poskupljenje: Ovo su cene goriva koje će važiti narednih sedam dana
24.06.2022.•
25
U narednih nedelju dana evro dizel i evro premijum BMB 95 koštaće tri dinara više u odnosu na prethodnih nedelju dana.
EPS sve lošiji sa finansijama, problemi i u plaćanju uvozne struje
24.06.2022.•
51
Loša finansijska situacija u kojoj se nalazi Elektroprivreda Srbije uzrokovala je, pored kašnjenja u plaćanju struje proizvođačima, probleme u plaćanju i uvozne struje, prenosi Danas.
Vlada donela odluku: Odobrena preraspodela ulja za izvoz
23.06.2022.•
0
Vlada Srbije donela je danas dopunjenu odluku o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo.
Evro sutra 117,44 dinara
23.06.2022.•
0
Zvanični srednji kurs biće sutra 117,4437 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije.
Arsić: Neprimereno je u trenutnoj situaciji sa inflacijom povećavati plate i penzije
23.06.2022.•
17
Najavljeno povećanje plata u javnom sektoru i penzija nije primereno aktuelnoj fiskalnoj poziciji Srbije, niti kretanjima u oblasti inflacije, zbog čega bi trebalo odustati od tog predloga.
Srbija dobila zlato od Gazda Jezde, pa ga prodala: Kome i na šta su pare potrošene - nepoznato
23.06.2022.•
15
Vlada je prošle godine za 886 miliona dinara prodala zlato koje je dobila u stečajnom postupku nad štedionicom "Jugoskandik DD".
Koje zemlje članice EU su najzaduženije?
23.06.2022.•
0
Širom Evropske unije postoje značajne razlike u pogledu sektora koji najviše utiču na javni dug, pokazuju podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat).
Više nema jeftinog novca, Srbiji preti manjak 11 milijardi evra
23.06.2022.•
17
Zapostavljanje domaćih privatnih investicija i prekomerna javna ulaganja državnim zaduživanjem lako bi mogli da do kraja godine rezultiraju rekordnim minusom u spoljnotrgovinskoj razmeni.
Koliko košta podizanje novca na bankomatima i šalterima banaka u inostranstvu?
23.06.2022.•
5
Korisnici bankarskih usluga pre polaska na put svakako bi trebalo da se informišu koliko može da ih košta korišćenje platnih kartica u inostranstvu.
EU se vraća na ugalj zbog sve manje količine ruskog gasa
22.06.2022.•
4
EU vratiće se privremeno na ugalj kako bi se izborila sa sve manjim količiniama ruskog gasa, potvrdio je danas izvor EU za Rojters.
Sličan kurs: Evro sutra 117,41 dinar
22.06.2022.•
0
Dinar će sutra neznatno promeniti vrednost prema evru i zvanični srednji kurs biće 117,4108 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije.
Eurostat: Hrana i bezalkoholna pića u Srbiji najskuplji u regionu
22.06.2022.•
18
U Srbiji su hrana i bezalkoholna pića najskuplji u regionu, a među članicama Evropske unije cene tih proizvoda najviše su u Luksemburgu, prema podacima evropske agencije za statistiku Eurostat.
Nove subvencije: Država novcem građana časti strance koji u Srbiji zarađuju više od 300.000 dinara
22.06.2022.•
40
Vlada Srbije je odlučila da plati pune doprinose za penzije i veći deo poreza na zarade za strance koji rade u Srbiji za platu ne manju od 300.000 dinara.
Izveštaj: Pogoršani rezultati platnog bilansa Srbije, povećano zaduživanje
22.06.2022.•
7
Srbija je od početka godine imala značajno pogoršane rezultate platnog bilansa, jer su povećani robni, spoljnotrgovinski i tekući deficit.
Evro sutra 117,41 dinara
21.06.2022.•
0
Zvanični srednji kurs biće sutra 117,4116 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije.
Beogradska berza obustavila trgovanje i običnim akcijama Komercijalne banke
20.06.2022.•
1
Beogradska berza donela je danas odluku da se, zbog narušavanja poverenja u trgovinu hartijama od vrednosti, od sutra obustavi i trgovanje običnim akcijama Komercijalne banke.
Borelj: Ruska hrana i đubriva nisu pod sankcijama
20.06.2022.•
7
Ko god želi da kupuje rusku hranu i đubriva može to da čini slobodno i bez straha od sankcija, koje se ne odnose na ove proizvode, izjavio je danas šef za spoljnu politiku EU Žozep Borelj.
Komentari 3
Boris
Mala pomoć: litijum nije jestiv.
seljak
Paor
To nije samo po sebi problem.
Problem je država zato što poljoprivredna proizvodnja nije strateški cilj ove države i nema subvencija.
Zbog velikog sistema i njegove inertnosti posledice će biti dugotrajne, trebaće puno vremena sa se greške isprave i puno će nas koštati.
Kao Mića, TENT i uvoz struje, isto.
Zna se ko dobija subvencije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar