
Privrednici više strahuju od nestašice struje i gasa nego od poskupljenja
Privrednici u Srbiji rekli su da više strahuju od nestašice struje i gasa nego od poskupljenja tih energenata i smatraju da je povećanje cena do deset odsto realno.

Foto: Pixabay
Direktor Unije poslodavaca Srbije Srđan Drobnjaković rekao je da privrednici traže pre svega da država obezbedi redovno snabdevanje energentima i da se cene povećavaju postupno.
"Nestašica bilo kog energenta nanela bi veće troškove zbog zaustavljanja proizvodnje i novog pokretanja nego povećanje cena do deset odsto, što bi bilo podnošljivo", rekao je Drobnjaković.
Vlada Srbije usvojila je početkom juna zaključak kojim je Elektroprivredi Srbije (EPS) preporučila da do 31. avgusta ostane ista cena za rezervno snabdevanje po ceni od 97,50 evra po megavat satu (MWh), bez poreza na dodatu vrednost (PDV), što je i prihvaćeno. Početkom godine "preporučena" cena od 75 evra po MWh i za kupce na komercijalnom tržištu, tim zaključkom, ostala je ista do 31. avgusta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je pre nekoliko dana da će "gledati da povećanje cene struje i gasa ne ide preko deset odsto" za stanovništvo, a o ceni za privredu se nije izjašnjavao. Fiskalni savet je ocenio da bi cenu struje trebalo povećati i za privredu i za stanovništvo od 15 do 20 odsto.
Drobnjaković je rekao da privrednici smatraju i od prošle godine predlažu da se sa poskupljenjem struje ide postepeno i da budu uključeni u razgovore o određivanju cene za privredu.
"Naš predlog je da se povećanjem cene struje ide postepeno u dužem vremenskom roku da bi privrednici imali vremena za prilagođavanje", naveo je.
Dodao je da bi značajnijim poskupljenjem električne energije za privredu, pored malih preduzeća bili pogođeni i veliki sistemi i grane u kojima je među najvećim troškovima izdatak za potrošenu struju, a među njima je hemijska industrija, IT sektor i trgovinski centri.
Vlasnik mlekare "Spasojević" u Bajinoj Bašti Radomir Spasojević rekao je da je realno da struja za privredu poskupi deset odsto jer je sve poskupelo mogo više, pa čak i drvo iako je domaći resurs.
"Važno je da ima struje jer mi nemamo alternativni energent, a veliki smo potrošači struje i sada nam je mesečni račun oko 1,2 miliona dinara", rekao je Spasojević.
I kada bi struja poskupela deset odsto, taj energent bi, prema njegovim rečima, bio relativno jeftin jer "država subvencioniše proizvodnju".
Dodao je da njegova firma ima agregat u slučaju kraćih nestašica struje, ali da je kilovat iz agregata značajno skuplji.
"Struja iz agregata se ne isplati", rekao je Spasojević.
Vlasnik firme "Metalika" koja proizvodi metalne proizvode Zoran Volf naveo je da bi poskupljenje od deset odsto bilo prihvatljivo u odnosu na cene repromaterijala i sirovina.
"Povećanje cene struje za deset odsto ne bi bilo veliko kada se poredi sa poskupljenjem bakra čija je cena veća za 40 odsto. Sada su nam veći problem cene sirovina od cena energenata", rekao je Volf.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Cene namirnica i dalje rastu, stabilizacija moguća tek krajem godine
01.04.2023.•
1
Trend povećanja cena osnovnih životnih namirnica će se nastaviti, ističu stručnjaci i navode da se stabilizacija i mogući pad cena može očekivati tek krajem godine.
Istraživanje: Najveći broj frilensera u Srbiji bavi se grafičkim dizajnom
01.04.2023.•
0
Najnoviji globalni izveštaj o poslovanju radnika na internetu (frilensera) koje je sprovela kompanija Pejonir (Payoneer) pokazuje da u Srbiji 29 odsto frilensera radi više od 30 sati nedeljno.
Naučni savet EPS-a protiv predloga Ministarstva o transformaciji: Ugrožava opšte interese
31.03.2023.•
16
Većina članova Naučnog saveta Elektroprivrede Srbije na vanrednoj sednici usvojila je stav po kome predlažu obustavu najavljene transformacije EPS-a u akcionarsko društvo.
Industrijska proizvodnja u februaru manja za 4,8 odsto u odnosu na prošlogodišnji prosek
31.03.2023.•
1
Industrijska proizvodnja u Srbiji u februaru bila je veća za 1,9 odsto u odnosu na februar 2022. godine, a u odnosu na prosek cele prošle godine manja za 4,8 odsto.
Dizel jeftiniji, benzin skuplji: Kada će cene biti "normalizovane" kao pre rata u Ukrajini?
31.03.2023.•
17
Objavljene su nove cene goriva.
Đedović: Neće biti privatizacije EPS-a
31.03.2023.•
4
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je danas za TV Pink da neće biti privatizacije Elektroprivrede Srbije.
Kada će cena neuvođenja sankcija Rusiji postati prevelika za Srbiju?
30.03.2023.•
41
Nakon što je ministar Basta zatražio izjašnjavanje o sankcijama Rusiji zbog cene koja se plaća, u Privrednoj komori navode da bi pogoršanje odnosa sa EU zbog neuvođenja sankcija moglo skupo da košta.
Euribor na "crnoj granici" - teško do nižih rata kredita
30.03.2023.•
3
Euribor, kamata za koju su vezani svi krediti u evrima, dostigla je "crnu granicu" od tri odsto.
Za projekte nerazvijenih opština u Srbiji 245 miliona dinara iz budžeta
29.03.2023.•
2
Predsednici 38 izrazito nerazvijenih opština u Srbiji potpisali su danas u Nišu ugovore o realizaciji projekata za koje će iz državnog budžeta biti izdvojeno ukupno 245 miliona dinara.
Inflacijom sada "plaćamo" državnu pomoć mladima i penzionerima za vreme i posle korone?
29.03.2023.•
29
Inflacija treba da uđe u zonu smirivanja, a njen rast treba da stane do kraja drugog kvartala ove godine, procenjuje profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i nekadašnji guverner NBS Dejan Šoškić.
Računovođe zbog napada na APR ne mogu da dostave izveštaje na vreme, traže odlaganje roka
29.03.2023.•
2
Računovođe traže da se rok za predaju godišnjih finansijskih izveštaja odloži pet dana, do 5. aprila, kaže predsednica Računovodstvene komore Srbije Snežana Mitrović.
Honda povlači više od 330.000 vozila zbog problema s retrovizorom
29.03.2023.•
2
Honda povlači više od 330.000 vozila, jer jastučići za grejanje iza oba bočna retrovizora možda nisu pravilno pričvršćeni, što bi moglo dovesti do ispadanja stakla retrovizora.
Ko je prošle godine prihodovao više od 3,7 miliona dinara mora da prijavi porez do 15. maja
28.03.2023.•
4
Godišnji porez na dohodak na prihode ostvarene u 2022. godini, u 2023. obračunava se i plaća po sistemu samooporezivanja, umesto po rešenju poreskog organa kako je to bilo do sada, kažu u Poreskoj.
Luk skuplji od banana: "Savetujem svakom građaninu da za vikend ode do nekog sela"
28.03.2023.•
22
Cena luka se udvostručila za prva tri meseca ove godine, a prema predviđanjima proizvođača, neće se zaustaviti ni u narednih mesec dana.
Od 18. maja prijave APR-u za osnivanje firme samo elektronski
28.03.2023.•
1
Ministarstvo privrede Srbije saopštilo je da će prijave za osnivanje privrednog društva od 18. maja ove godine APR-u moći da se predaju isključivo u elektronskom obliku.
Živinari tvrde: Jaja pred Uskrs neće biti 50 dinara komad
28.03.2023.•
10
Jaja za Uskrs ipak neće koštati 50 dinara, što bi bilo stopostotno poskupljenje u odnosu na trenutnu cenu.
Frilenseri imaju novi obrazac za podnošenje poreske prijave
28.03.2023.•
4
Poreska uprava saopštila je da će frilenseri porez na prihode koje budu ostvarili od 1. aprila do 30. juna prijavljivati na novom obrascu PP OPO-K.
Banka First Citizen otkupljuje propalu Banku Silicijumske doline
27.03.2023.•
0
Američka banka Frst Sitizen (First Citizen) otkupiće ukupne depozite i zajmove banke SVB (Banke Silicijumske doline) koja je bankrotirala početkom marta, objavila je američka bankarska uprava FDIC.
Procurio dokument Ilona Maska: Tviter sada vredi upola manje nego kada ga je on kupio
27.03.2023.•
3
Vrednost kompanije Tviter manja je od polovine iznosa koji Ilon Mask platio kada ju je 2022. godine kupio.
Auto-gas čistiji od ostalih goriva, ali mu država ne ograničava cenu: Akcize uvećane čak 169 odsto
27.03.2023.•
14
Na spisku cena derivata koje se svakih sedam dana menjaju, već godinu dana izostaje cena auto-gasa ili tečnog naftnog gasa - TNG.
Bankarski problemi guraju svet u novu inflaciju
27.03.2023.•
8
Kako bi sprečila dalji kolaps banaka, Federalne rezerve su pristale da preuzmu trošak isplate svih depozita, osiguranih i neosiguranih, za šta je potrebno oko 900 milijardi dolara.
Komentari 4
Milisav
Zato i nismo u EU.Tamo je taj procenat daleko recipročniji u korist radnika.
BoeserWolf
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar