Predlog: Podići poreze vlasnicima više stanova da bi pale cene nekretnina

Stanovanje u Srbiji postalo je skupo, a kupovina stana nedostupna za mnoge.
Predlog: Podići poreze vlasnicima više stanova da bi pale cene nekretnina
Foto: 021.rs
Kako prenosi Danas, dominantan razlog za to autori analize "Ka pravednim stambenim politikama u Srbiji", Bojan Vranić, Ivan Stanojević i Mihailo Gajić vide u razdvajanju stanovništva na klasu rentijera, onih koji poseduju više nekretnina i ostvaruju prihode njihovim izdavanjem i na klasu onih koji traže životni prostor.
 
Navode da je podela nastala kao posledica liberalizacije tržišta stanovanja devedesetih godina.
Prema njihovim podacima, troškovi stanovanja su se povećali sa četiri odsto, koliko je bio evropski prosek u socijalističkim državama, na 30 odsto u 2017. godini.
 
Prema njima, cilj stambenih politika treba da učini da životni prostor bude dostupan širokom krugu građana.
Da bi se ovo desilo, oni ističu da je neophodno smanjiti potražnju za nekretninama koja potiče iz investicionih pobuda.
 
"Ovaj višak tražnje za stambenim prostorom veštački podiže cene stanova i onemogućava veliki broj građana da priušti sebi životni prostor ili ih prinuđava da se zadovolje lošijim rešenjem nego što bi to bio slučaj u odsustvu ovakvih pritiska na tržište nekretnina (stanovi manje kvadrature, udaljeniji od željene lokacije, sa slabije razvijenom komunalnom infrastrukturom ili pak i često neuslovnim prerađenim prostorima kao što su lokali, garaže ili podrumi)", navodi se u radu.
 
Kao instrument za postizanje ovog cilja, oni vide poresku politiku.
 
Kao prvo, ideja je da se poskupi kupovina stanova kao investicija ili namenjenih izdavanju, povećanjem PDV-a, dok se istovremeno predlaže povećanje poreza na imovinu za drugi, treći i sve kasnije nekretnine u kojima vlasnik ne živi.
 
"Naš predlog je da poresku politiku treba ustrojiti tako da olakšava, odnosno pojeftinjuje, kupovinu i posedovanje stambenog prostora za ljude koji u tom prostoru žive, a otežava, odnosno poskupljuje kupovinu i posedovanje stambenog prostora za ljude koji stambeni prostor koriste kao poslovni prostor, investicioni kapital ili štednju", objašnjavaju oni.
 
Predlog je da se umesto posebne stope PDV-a od 10 odsto na drugu nekretninu ona oporezuje po redovnoj stopi PDV-a od 20 odsto, a za sve naredne nekretnine da se uvede progresivni porez. Tako bi se za treći stan platio PDV od 40 odsto, za četvrti 80 odsto, a za peti i sve ostale po 200 odsto što bi gomilanje stanova učinilo potpuno neisplativim.
 
Što se tiče posedovanja stanova, autori predlažu da se poveća porez na imovinu za nekretnine u kojima vlasnici ne žive.
Tako se trenutno porez na imovinu za stan u kom vlasnik živi umanjuje za 50 odsto, a autori predlažu da se za drugi stan porez na imovinu uveća za dva puta, za treći stan za tri puta i tako dalje.
 
Ideja je da se posedovanje stanova učini skupim i da se vlasnici podstaknu da ih prodaju. Većom ponudom stanova pala bi njihova cena.
 
Autori tvrde i da bi se ovako smanjio fenomen "praznih stanova" – slučajeva u kojima se stambene jedinice, pa i cele zgrade, kupuju kao sigurna investicija, jer se očekuje rast njihove cene u budućnosti (i po tom osnovu kapitalna dobit) i potom "sklanjaju" sa tržišta tako što ostaju prazni. Ovo tera druge potencijalne kupce stanova sa tih lokacija na one udaljenije i dodatno povećava rentu za zakupce.

Komentari 119

  • gradjaninX

    06.10.2022 13:55
    Uvesti takse na ljude koji ne mogu da priuste sebi stan. Te takse bi ih motivisale da rade za vise novca i mogu da prisute stan.

    Taj vid logike se primenjuje u predlogu da vlasnici vise nekretnina placaju veci porez.
    Kao da ja kao vlasnik to necu prebaciti na Rusa, a vi i dalje nemate para za stan.
  • Neverovatan narod

    06.10.2022 12:17
    Italija
    Pa ovo vec postoji na zapadu.Sta je sada, ne zelimo u Evropu vise,a izdavaci stanova? U Ittaliji ovo vec odavno postoji, cilj je da se izvrsi stimulacija investiranja u privredu, da tatin sin ne kupuje 7 stan za 150.000 eura, nego da se investira u proizvodju,samim tim u radna mesta.Da je ovo dobar predlog,vidimo po tome gse su oni a gde mi.
  • NS

    06.10.2022 09:21
    svojina i nasleđivanje
    @ Mile
    Privatna svojina je temelj i drevnih i savremenih civilizacija! Može se ostaviti u nasleđe, niste primetili? Predlažete konfiskaciju i deobu? Stvarno ste ispali iz nekog vremeplova, koji se zaglavio u nekom od tih vremena kada je to bivalo! A ko bi po Vašem oduzimao stanove od vlasnika i delio drugima, država! Setite se u kojem vremenu živite! I setite se da ste valjda nekad nešto čuli o privatnoj svojini, njenoj neprikosnovenosti, pravu da se ona nasledi i sličnim pravilima, koja vekovima postoje i postojala su!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.