Rate kredita će i dalje rasti zbog inflacije, "mart je prelomni mesec"

Evropska centralna banka ponovo je podigla referentne kamate.
Rate kredita će i dalje rasti zbog inflacije, "mart je prelomni mesec"
Foto: Pixabay
To automatski dovodi do poskupljenja kredita i kod nas, jer je kod većine zajmova kamata promenljiva i dobrim delom zavisi od tromesečnog ili šestomesečnog euribora.
Referentna kamata na evro skače periodično, ali euribor koji ga prati raste svakodnevno, pa rastu i rate najviše onima koji su u dug ušli skoro.
Sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić kaže za RTS da je i njemu skočila rata za kredit pre mesec dana za 25 evra u odnosu na prethodni period.
 
"To je u većini slučajeva, koji su uzeli kredit od 50 hiljada evra. Zavisi i od toga kada ste uzeli kredit i koliki deo ste otplatili", objašnjava Vasić.
 
Na primer, na kredit od 50 hiljada evra uzet u januaru na 30 godina, kamata je bila 2,69 odsto, a rata 202 evra. U avgustu je već skočila na više od tri odsto, a kamata i rata porasla na 232 evra, a u septembru na 246 evra. Ko je otplatio veći deo duga, promenu euribora manje će osetiti na rati.
 
"U zavisnosti od toga da li ste prešli stoti mesec otplate, kada se smanjuje kamata, a povećava se otplata glavnice. Svaki procenat je negde između 25 i 30 evra. To znači ako se poveća na tri, može se očekivati novo povećanje rata od 25 do 35", objašnjava profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović.
 
"Prelomni mesec će biti mart"
 
I Narodna banka Srbije u udaru na inflaciju podiže kamatu na dinare. Međutim, kako su zajmovi u domaćoj valuti po pravilu manji i na kraći rok otplate, povećanje belibora dinarskim dužnicima za sada zadaje manje muke.
 
Da je to kraj kada je reč o povećanju euribora, na žalost dužnika to skoro neće moći da se kaže, procenjuju stručnjaci. 
 
"Nastaviće to sigurno do kraja ova godine, najverovatnije 0,50 odsto, što znači da će referantna kamatna stopa Evropske banke biti najmanje 2,5, a možda i tri odsto. Prelomni mesec će biti mart, kada može da se očekuje da se vide rezultati povećanja kamata", navodi Musabegović.
 
Veruje da se neće ponoviti situacija iz oktobra 2008. godine kada je euribor dostigao 5,4 odsto, a kamata na stambene kredite u Srbiji bila osam procenata godišnje.
 
Da se ipak ne bi povećao broj kredita za koje dužnici kasne s plaćanjem rata, kaže, banke bi mogle da smanje marže i troškove.
  • realno

    29.10.2022 14:21
    @Ringla stara

    Malo je verovatno da će cene nekretnina BG-NS u nekoj budućnosti pasti jer je to sada postalo roba za investiciju. U Kini ima slučajeva gde kompletne familije uzimaju po 5-6 kredita da bi kupili jedan stan u izgradnji kako bi ga posle 5 god. prodali praznog uz dobit. Kombinovano sa ogromnom potrebom za pranje para iz sive zone, kako bi ih ne bi pojela inflacija, i imamo ovakvu situaciju.
  • Sale

    29.10.2022 12:47
    Moja rata bila do sada 23100 dinara, od ovog meseca 24850 dinara. Porasla za 1750 dinara, plata nije porasla, ali nije mi rata problem, problem su mi namirnice koje su poskupele za 50% u proseku.
  • Zoki

    29.10.2022 11:25
    Nepotrebna kupovina
    U mojoj rodbini troje kupilo stanove da izdaju, a rade kod privatnika za 75000 dinara. Vec je pocela kuknjava kako su im rate drasticno poskupile.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.