Stižu nove kovanice od jedan, dva i pet dinara - njihov manjak napravio problem građanima

Narodna banka Srbije (NBS) pustiće u utorak, 31. januara u opticaj kovani novac u apoenima od jedan, dva i pet dinara sa oznakom godine kovanja 2023. godine.
Stižu nove kovanice od jedan, dva i pet dinara - njihov manjak napravio problem građanima
Foto: 021.rs
To bi trebalo da ublaži nestašicu koja je prethodnih meseci nastala zbog nedostaka kovanica, pre svega u većim iznosima od 10 i 20 dinara.
Mnogi građani koji su prethodnih meseci kupovali kafu i ostale napitke i hranu širom Srbije ostajali su bez novca, jer im automati nisu vraćali kusur.
Iz jedne kompanije koja postavlja samouslužne "kafiće" preporučili su korisnicima da uplaćuju tačan iznos, jer postoji mogućnost da im automat ne vrati ostatak novca.
 
Navli su da je "na teritoriji Srbije došlo do nestašice i otežanog snabdevanja kovanicama od pet, 10 i 20 dinara", piše Euronews Srbija.
 
Problem je, kako kažu sagovornici Euronews Srbija, što Narodna banka Srbije već skoro 10 godina ne pušta u opticaj nove kovanice od 10 i 20 dinara, pa je njihova količina ograničena, što povećava potražnju za kovanim novcem u manjim apoenima.
 
Upravo će tu količinu NBS nadoknaditi puštanjem novih apoena kovanog novca od jedan, dva i pet dinara.
 
U centralnoj banci kažu da se ni ovog puta nisu odlučili za kovanje novca u apoenima od 10 i 20 dinara, jer im se to ne isplati zbog cena metala.
 
"Od 2012. godine NBS više ne izrađuje kovani novac od 10 i 20 dinara, prvenstveno zbog troškova izrade koji premašuju nominalnu vrednost kovanog novca", rekli su u nacionalnoj banci.
 
Kako su objasnili, u periodu od 2003. do 2005. godine ti apoeni kovanog novca izrađivani su u većem tiražu, a od 2006. do 2012. u manjem tiražu, dok se od 2006. godine do danas izrađuju novčanice apoena od 10 i 20 dinara koje su paralelno u opticaju s kovanicama apoena od 10 i 20 dinara.
  • Ivana

    30.01.2023 22:51
    Laž, laž i laž!
    Koji nedostatak, sram ih bilo???!!! Nosila od banke do banke nisu hteli da mi prime gvozdene ni da uplatim na svoj račun ni da ukrupnim. Još je neka "šefica" drsko odbrusila "NE PRIMAMO TO, ŠTA ĆE NAM? PUN NAM JE TREZOR TOG..". JA pitam pa je l to novac u opticaju- ćuti i kulira me kao da ne postojim. Neka mlađa kaže probajte u pekari, njima uvek treba sitno!!!! Bezobrazluk neviđenih razmera! Na kraju sam ukrupnila u menjačnici nekoj, i u crkvi za sveće im uvek treba jer koštaju 11,22,33,44 s predumišljajem. Kao i u prodavnicama.
  • ZX

    30.01.2023 14:43
    Kartice
    "Holandjanin
    29.01.2023 • 10:14
    Kartička
    Akcenat na to da svugde može da se plati karticom i eto rešenja i uštede od više milijardi samo u kovanju, transportu, itd."
    Kartica je najgore rešenje jer banke uzimaju proviziju po transakciji do 3% i nakon određenog broja transakcija početnog iznosa novca nemaaa ode pufff banci (ako je 2,5% nanon 40 transakcija).
  • Marinko

    30.01.2023 06:06
    Nemojte se zahebavati sa time nego radite da uvedemo evro. Mi smo zemlja apsurda koja troši resurse na nepostojeće i nebitne stvari.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ekonomski tigar, a finansije ranjive

Aleksandar Vučić se često hvali finansijskom situacijom države kojom upravlja, bilo sa premijerske, bilo sa predsedničke funkcije, već tuce godina.