Lagard: Prioritet je ukrotiti inflaciju, kamatne stope će zbog toga rasti

Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard najavila je da će kamatne stope najverovatnije biti podignute za 50 baznih poena radi daljeg obuzdavanja inflacije.
Lagard: Prioritet je ukrotiti inflaciju, kamatne stope će zbog toga rasti
Foto: Pixabay

Kristin Lagard, u intervjuu za špansku medijsku grupaciju Vosento, objasnila je da je to bila odluka ECB, koja je nagoveštena na poslednjem sastanku posvećenom monetarnoj politici.

Na ovom sastanku su sve brojke koje su ušle u analizu potvrdile da je povećanje kamatnih stopa vrlo verovatno.

"Glavna stopa inflacije je opala poslednjih meseci i nastaviće da opada u narednih nekoliko meseci. Bazna inflacija je, koja u evrozoni isključuje energiju i hranu, previsoka. Moramo da nastavimo da preduzimamo potrebne mere da se inflacija vrati na dva odsto i to činimo", rekla je Lagardova.
 
"Želimo da ukrotimo inflaciju"
 
Podsetila je i da mnogi ekonomski eksperti ne isključuju povećanje kamatnih stopa 2024. godine i preko četiri odsto.
 
Međutim, ukazuje na to da se radi na obuzdavanju inflacije i da postoji napredak u tom radu, ali da ima još dosta posla koji bi morao biti obavljen.
 
"Moja glavna briga je inflacija. Ne želimo da razbijamo ekonomiju, to nije naš cilj, ali želimo da ukrotimo inflaciju. Povećanje kamatnih stopa, naš je glavni alat da to i postignemo jer to umanjuje potražnju i smanjuje inflatorne pritiske. Ekonomija je u ovom trenutku otporna, zaposlenost je visoka, a nezaposlenost na najnižem nivou do sada", predočila je Kristin Lagard.
Potvrdila je i da građani pate zbog inflacije, posebno najugroženiji, kao i oni koji su najizloženiji, poput penzionera sa niskim primanjima.
 
"U ECB verujemo da bi podrška vlada trebalo da bude usmerena na te ugrožene kategorije, ali privremeno, na određeni rok. Kada se situacija popravi, kada cene energije padnu i kada se cene hrane stabilizuju, vlade bi tada trebalo da ukidaju podršku jer se tako podstiču građani da štede energiju umesto da je koriste kao da ništa ne košta", rekla je Lagardova.
  • Fantom

    06.03.2023 09:45
    Ukratko, decenijama se štamapaju pare kako bi se finansirale države zapada i isisavale jeftine sirovine i radna snaga iz ostatka sveta. Države (na prvom mestu zapad) štampaju pare i žive od prodaje obveznica -> inflacija -> građani i realna privreda se sve više zadužuju -> još štampanje para i obveznica (države se zadužuju) -> obaraju se kamatne stope -> inflacija zarobljena u cenama nekretnina, berzama i obveznicama -> dalje se svi zadužuju, padaju kamatne stope -> kamatne stope padaju na nulu -> Građani i realna privreda su zakopani dugovima -> inflacija -> niko neće državne obveznice UST/ECB/JGB/UKgild -> banke/fondovi/države nesolventni -> rastu kamatne stope -> rastu dugovi država -> još više se štampaju pare -> inflacija -> padaju cene obveznica -> rastu kamate -> u krug. Sumanuti potezi US/EU da izazovu Treći svetski rat+inflacija dovode do toga da sve države izvan "zapadnih" + sami investitori na zapadu prodaju obveznice trajanja 10, 20, 30 godina i kupuju od par meseci do možda 1 ili 2 godine. Začarani krug, cene obveznica dalje padaju, banke/fondovi dalje nesolventi, države štampaju još para dok istovremeno povećavaju dalje kamate. Poslednji put je sistem pukao 2019, ubrzao se 2022 i sada smo na kraju i neko mora da plati.
  • Bananamen

    05.03.2023 23:33
    @fantom
    Nista Vas nisam razumeo ali sam se ipak u*rao.
  • Neba

    05.03.2023 22:14
    Nista nije slucajno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.