Mali: Javni dug ispod 60 odsto, radimo na restruktuiranju EPS-a

Javni dug Srbije neće rasti i do kraja ove godine iznosiće od 53 do 54 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Mali: Javni dug ispod 60 odsto, radimo na restruktuiranju EPS-a
Foto: 021.rs

To je ispod nivoa EU iz Mastrihta od 60 odsto, izjavio je danas ministar finansija Srbije Siniša Mali.

"Udeo javnog duga u BDP-u u februaru ove godine bio je 50,8 odsto. Srbija je daleko ispod proseka EU koji je oko 95 odsto", kazao je Mali na Kopaonik biznis forumu.

Istakao je da je javni dug u odnosu na BDP i dalje ispod 60 odsto, kako je i obećano, uprkos pomoći većoj od devet milijardi evra koju je država u tri navrata davala građanima i privredi u vreme kovid krize.
 
Dodao je da je ove godine planiran deficit od 3,3 odsto i to da 1,9 odsto bude "kor deficit", u dogovoru sa MMF-om, a da 1,4 odsto bude rezerva ukoliko se kriza nastavi, kako bi država mogla da reaguje u slučaju nužde.
 
Rekao je da se države ne plaši sledećih koraka koje treba da preduzme, "pogotovo reforme energetskog sektora".
 
"Odmah ćemo krenuti u reformu i energetskom sektora i reformu EPS-a, pošto transformišemo EPS u akcionarsko društvo i radimo na programu restrukturiranja, što nam je jedan od reformskih ciljeva koje smo definisali u novom aranažmanu sa Međunarodnim monetarnim fondom", kazao je Mali.
 
Naglasio je da je država blagovremeno i na pravi način nabavila energente za ovu zimu, a "obezbedićemo sve potrebne energente i za narednu", rekao je Mali.
 
On je ukazao da je stabilnost deviznog kursa u krizi bila izuzetno važna.
Podsetio je da je 2012. godine, kada nije bilo ekonomske krize, inflacija u Srbiji bila 11,4 odsto, čemu je pre svega doprinelo "puštanje deviznog kusa" koji se nešto više od 80 dinara za evro u naredne četiri godine otišao na 120 dinara.
 
"To smo hteli da zaustavimo. Kada je monetarna plitika u pitanju, osim rekordnih deviznih rezervi i rezervi zlata važno je da smo očuvali politiku deviznog kursa čima smo direktno uticali na inflatorna očekivanja i posledično na visinu inflacije", rekao je Mali.
 
Ministar finansija je najavio da se nastavljaju reforme i poboljšavanje privrednog ambijenta kroz dalje poresko rasterećenje rada, te da će pored ostalog biti uveden sistem eAkciza i eOtpremnica.
 
Mali je rekao da će se nastaviti značajna ulaganja u energetiku, poljoprivredu, odbranu i socijanu zaštitu.
 
Podsetio je da se upravo pregovara o sporazumima o slobodnoj trgovini s Kinom, Južnom Korejom, Egiptom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, što bi, pp njegovim rečima, trebalo da omogući nove investicije i povećanje konkurentnosti i atraktivnosti privrede Srbije.
  • Pićuka

    09.03.2023 17:51
    Svaki spretniji knjigovođa zna kako se naštimuju rezultati. Ovaj mali poznat je po tome. On je bio izvanredan student koji je svoje znaanje koristio za muljanje. Bugarski recept za lenju pitu.
  • Dejan

    09.03.2023 07:58
    Transformacija
    @Av
    Kako gde pa kod stranih investitora prijatelja Ace Srbina, nikad nam vise fabrika nije nicalo i bolje islo ljudi moji, one prosto vape za ovakvim strucnim kadrovima SNS-a primi ce ih siroke ruke.
  • Rile

    09.03.2023 07:50
    Javni dug "bivših" bio 56-57% i to je bio skoro bankrot države reče tada "gazda".Sada je 53-54% i raste a mi smo i dalje ekonomski tigar.Ajde sad,ja tu ništa ne razumem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.