Ćulibrk o pozivu Vučića građanima da troše novac: Onda da bude žirant građanima za svaki keš kredit

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Dejan Šoškić, ocenio je da situacija sa inflacijom u Srbiji ne bi bila takva da je bilo dobre ekonomske politike u domenu poljoprivrede i energetike.
Šoškić je u emisiji "Utisak nedelje" na TV Nova rekao da je Srbija nekada imala viškove u proizvodnji struje, a da sada zbog neadekvatnog upravljanja ima plan da podigne cenu struje što će "dodatno podgrevati inflaciju".
Govoreći o poljoprivredi, naveo je da skok cena hrane najviše pogađa one s najmanjim zaradama.
"Mi smo decenijama i stotinama godina imali poljoprivredne viškove i to da u Srbiji imate pritisak inflacije koji je veći iz domena poljoprivredne proizvodnje nego iz durgih domena, to govori da je poljoprivreda zapuštena i nedovoljna", rekao je Šoškić.
 
Upitan o pozivu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da "građani slobodno troše novac", Šoškić je ocenio da to nije rešenje jer je pred Srbijom "godina puna neizvesnosti", prenela je Nova na svom portalu.
 
"Moja poruka građanima je da najviše veruju svom ličnom iskustvu i da pogledaju šta se dešava u njihovom okruženju", rekao je on i dodao da građani u Srbiji žive "dosta skromno i loše".
 
Glavni i odgovorni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk ocenio je da je razlog tog poziva predsednika procena da će Srbija imati pad BDP-a u prvom kvartalu, jer je potrošnja građana smanjena.
 
"Smanjena je zato što je smanjena kupovna moć i zato što se građani plaše poskupljenja i čuvaju novac za 'crne dane'. Ove godine je definitivno jasno da će eventualni rast BDP-a zavisiti od potrošnje stanovništva", rekao je on.
 
On je pozvao predsednika da bude "žirant građanima za svaki keš kredit, kada dođu u situaciju da ne mogu da vraćaju rate kredita", uz ocenu da će se nastaviti rast kamatnih stopa.
 
Ćulibrk je ocenio da su donete "katastrofalne odluke" o poljoprivredi i da se "tek čekaju poskupljenja hrane i energenata".
Ekonomista i potpredsednik Stranke slobode i pravde, Dušan Nikezić je, govoreći o inflaciji, naveo da je za 1.000 dinara 2012. godine "moglo da se kupi jedan hleb, kilogram junetine, kilogram krompira i luka, mleko, kisela voda, jedan puter i jedna pavlaka".
 
"Danas vam za sve to treba 2.400 dinara, pa se zapitajte da li su vam plate i penzije skočile 240 odsto. To je odraz onoga kako živimo danas", naveo je Nikezić.
 
On je dodao da su prema izveštaju Republičkog zavoda za statistiku troškovi života porasli za 16,1 odsto i ocenio da je kao "najgore to što oni i dalje rastu", za razliku od Amerike i Evrope, gde su prestali da rastu u avgustu i oktobru.
  • crni domino

    11.04.2023 07:43
    Tocilo sa kineskom tablom...
  • Stohadin

    10.04.2023 19:03
    Lova
    Ista priča kao '90.
    Nadam se sami da neće biti sankcija i izolacije.
    Samo ovaj put ako dođe do toga van srbije nam nema nigde.
  • BGD 011

    10.04.2023 12:47
    Vucic sibicar...
    Minhauzen nagovara narod da sto vise trosi, i da teko sto pre osiromasi, kao da vec nismo siromasni ispod dostojanstva coveka. Pitam ovog naseg Hudinija da li cu dobiti vecu penziju sledeceg mrseca ako ovu potrosim celu, i jos pozajmim od sina i cerke da prezivim mesec?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.