Butan, južnoazijsko kraljevstvo smešteno u planinama Himalaja, nedavno je otkrilo tajnu: zemlja je godinama tiho rudarila kriptovalute, a da nikome nije rekla, uključujući i sopstvenim građanima.
Foto: Pixabay
Južnoazijsko kraljevstvo se nada da će postati druga zemlja na svetu koja će upravljati svojim državnim kripto rudnikom.
Još veće iznenađenje bilo je da je zemlja uspela da rudari kriptovalute na održiv način u poređenju sa uobičajenim metodama koje su bile naširoko kritikovane zbog velikih količina potrebne električne energije.
Butan je uspeo da rudari tokene koristeći svoje velike zalihe hidroelektrične energije, obnovljivi izvor energije koji se uglavnom može smatrati "zelenim".
Butan ima obilje hidroelektrične energije, oblika obnovljive energije koji koristi snagu vode koja se kreće za proizvodnju električne energije, zahvaljujući drevnim ledenicima koji napajaju mnoge reke koje teku zemljom.
Energija proizvedena hidroelektričnom energijom trenutno snabdeva domove većine od 777.000 stanovnika zemlje i predstavlja 30 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) zemlje.
Ali nedavno otkrivena tajna Butana pokazuje da je zemlja takođe koristila ovaj resurs za još jednu svrhu koja bi mogla podstaći i održati njenu ekonomiju u budućnosti: stvaranje sopstvenih kripto rudnika.
Butan nije jedini koji se kladi na kriptovalute za svoju budućnost. Srednjeamerička država El Salvador trenutno je jedina zemlja na svetu koja upravlja državnim kripto rudnicima.
Sa svojom malom veličinom i ograničenim resursima, zeleno kripto rudarenje moglo bi biti rešenje za ekonomsku nezavisnost Butana, zemlje koja se godinama bori da uspostavi svoju samostalnost.
Hidroelektrična energija je jeftina, a planine u zemlji, budući da su visoke, pružaju savršeno okruženje za hlađenje računara koji su zauzeti rudarenjem kriptovaluta. Kripto rudnici u zemlji mogli bi, barem na papiru, imati mali ili čak ni toliki karbonski otisak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Posle više od decenije totalne marginalnosti, Beogradska berza se nedavno ponovo našla u fokusu javnosti: po prvi put na njoj su emitovane korporativne obveznice, dužničke hartije od vrednosti.
Od ukupno 2,36 miliona zaposlenih u Srbiji u prvom kvartalu, više od četvrtine njih, preciznije 612.586 radilo je u javnom sektoru, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask priznao je da njegova kampanja za smanjenje američke savezne potrošnje nije u potpunosti ostvarila svoje početne ciljeve.
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Komentari 1
mrva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar