
Tabaković: Trgovinski lanci neopravdano podigli marže, očekujem da kupci, kao i ja, vode računa
Prvi put posle skoro dve godine Srbija nije zabeležila inflaciju u jednom mesecu. Prema proceni Narodne banke Srbije, jul je završen bez povećanja cena.
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je na sednici Odbora Skupštine Srbije za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava podsetila da je inflacija u prvom tromesečju ove godine dostigla svoj maksimum od oko 16 odsto i da se od tada nalazi na silaznoj putanji.
"U junu je inflacija bila 13,7 odsto, a ono što mi vidimo za jul na osnovu podataka koji su dostupni, to je da mesečne inflacije u celosti gledano posle dužeg vremena najverovatnije nije ni bilo", navela je Tabaković, prenosi Euronews Srbija.
Guvernerka očekuje da se međugodišnja inflacija najpre spusti na nivo od 12,5 odsto, uz neka sitna odstupanja.
"Međugodišnje posmatrano očekujemo da se svakog meseca inflacija smanji za oko jedan procentni poen i da kraj godine završimo na nivou od oko osam odsto i to je bila naša ranija projekcija", kazala je guvernerka NBS.
Prema njenim rečima, ključni faktori zbog kojih se projektuje smanjenje inflacije je restriktivna monetarna politika NBS i Evropske centralne banke.
"Imamo i smanjenje uvozne inflacije, one koja nam je u prethodne dve godine napravila najveći problem i činila najveći deo naše inflacije. Tu pre svega mislim na normalizaciju svetskih cena energenata, hrane, metala i sirovine. Primetno je i smanjenje troškova u poljoprivredi i industrijskoj proizvodnji, što bi povoljno trebalo da se odrazi na cenu pšenice i kukuruza, kao i industrijsko bilje, a indirektno i na niže ulazne troškove u proizvodnji osnovnih životnih namirnica, pa i na niže cene mesa, ulja, šećera, brašna...", kazala je Tabaković.
Ona je dodala da je primetna i normalizacija međunarodnog transporta, i da domaća fiskalna politika takođe deluje restriktivno što potvrđuje činjenica da od početka godine Srbija beleži suficit u republičkom budžetu.
"Na smanjenje inflacije deluje i smanjenje domaće tražnje što vidimo po smanjenju količinskog prometa u trgovini na malo od početka godine kod svih kategorija", kazala je guvernerka.
Guvernerka je upozorila da na visinu inflacije utiču i trgovinski lanci koji su, kako je rekla, neopravdano podigli svoje marže. Ona je optužila prerađivačku industriju i trgovine da koriste visoku inflaciju kako bi više zaradili.
"Ja zaista očekujem da kupci, kao i ja, vode računa gde je koja roba jeftinija i da ne dozvoljavaju onima koji ugrađuju svoje visoke marže, neopravdano visoke, da zarađuju u ovoj situaciji kada je hrana imala najveći rast", rekla je guvernerka.
"Ne može da se tvrdi da je završeno sa povećanjem kamatnih stopa"
U cilju bržeg obaranja inflacije i njenog povratka u granice cilja, prema rečima Tabakovićeve, Izvršni odbor NBS je na poslednje dve sednice povećao referentnu kamatnu stopu za po 25 baznih poena na nivo od 6,5 odsto.
"Nijedna vodeća, niti regionalna centralna banka koja se nalazi u režimu inflacionog targetiranja, kao ni NBS, ne može da tvrdi da je završila sa povećanjem kamatnih stopa i da u narednom periodu ne postoji mogućnost dodatnog zaoštravanja monetarne poliike", kazala je Tabaković.
Ona je objasnila da NBS referentnom kamtnom stopom može da utiče samo na jednu trećinu kredita i to one odobrene u dinarima. Rekla je da je zabrinuta za kredite indeksirane u evrima, jer je prognozira rast Euribora.
"Ne želim da se iznos sredstava plasiran u stambenim kreditima ili u kreditima privredi pretvore u problematične i nenaplative kredite, jer sećate se dobro, taj procenat je iznosio 23 odsto 2015, mi smo ga sad sveli na tri odsto i na dnevnom nivou u okviru finansijske stabilnosti i kontrole banaka pratimo", rekla je.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Mask ukinuo hiljade radnih mesta i priznao poraz
01.05.2025.•
0
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask priznao je da njegova kampanja za smanjenje američke savezne potrošnje nije u potpunosti ostvarila svoje početne ciljeve.
Pogledajte šta su nagrade: Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi"
01.05.2025.•
6
Počeo je novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" koju organizuje država Srbija.
Radni sat u Evropi i u Srbiji - ispod proseka
01.05.2025.•
8
Tokom 2024. godini cena rada po satu se u zemljama Evropske unije kretala se od 10,6 evra u Bugarskoj do 55,2 evra u Luksemburgu.
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
1
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
19
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Objavljeno koliko će koštati gorivo do narednog petka
30.04.2025.•
2
Cena evrodizela do narednog petka biće jeftinija za jedan dinar i koštaće 188 dinara, dok će cena benzina biti nepromenjena 176 dinara, prenosi RTS.
Zbog zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz
29.04.2025.•
16
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je zbog povećanih zaliha mleka obustavljeno izdavanje dozvola za uvoz mleka, proizvoda od mleka i proizvoda od palminog ulja, koji zamenjuju mleko.
Bečki institut smanjio procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025, ali povećao za naredne dve godine
29.04.2025.•
2
Bečki institut za međunarodne ekonomske studije smanjio je procenu ekonomskog rasta Srbije za 2025. godinu sa 3,7 na 3,0 odsto, dok ju je za naredne dve godine povećao na četiri odsto.
Dve kineske kompanije na srpskim rudama ostvarile dobit od skoro milijardu evra
29.04.2025.•
9
Kineske kompanije Ziđin koper i Ziđin majning su prošle godine ostvarile neto dobit od skoro milijardu evra.
Radosavljević: Vučićeva tvrdnja da će blokade smanjiti plate i penzije je netačna, ovo su razlozi
29.04.2025.•
13
Najava Aleksandra Vučića da će plate i penzije manje rasti nego što je planirano nema veze sa blokadama studenata, već modelom rasta koji je udario u "plafon" pa nema doboljno para u budžetu.
Svetska banka: Očekivani privredni rast Srbije narednih godina od 3,5 do četiri odsto
28.04.2025.•
2
Očekivana stopa privrednog rasta Srbije u narednim godinama biće oko 3,5 do četiri odsto, saopštila je Svetska banka.
Šejn povećao cene za potrošače u SAD i do 377 odsto
28.04.2025.•
0
Kineski gigant onlajn prodaje Šejn povećao je cene svojih proizvoda za potrošače u SAD i do 377 odsto uoči uvođenja američkih carina na manje pakete.
Počelo dostavljanje poreskih rešenja onima koji izdaju stan na dan
28.04.2025.•
2
Poreska uprava Srbije najavila je da svi poreski obveznici, koji ostvaruju prihod od pružanja ugostiteljskih usluga (tzv. stan na dan) u narednom periodu mogu da očekuju poreska rešenja.
Apple planira da u 2026. preseli proizvodnju svih telefona za američko tržište u Indiju
27.04.2025.•
3
Američka tehnološka kompanija Apple planira da do kraja sledeće godine premesti proizvodnju svih iPhone-a za američko tržište u Indiju.
Globalna kriza za domaću upotrebu: Lošija prognoza MMF-a za Srbiju zbog protesta ili carinskog rata?
27.04.2025.•
3
Ovogodišnji prolećni sastanak Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svetske banke dolazi u vreme velikih globalnih geopolitičkih neizvesnosti.
Kompanije će početi da zapošljavaju virtuelne AI radnike već od 2026.
27.04.2025.•
2
Velike korporacije će već od sledeće godine početi da zapošljavaju virtuelne zaposlene koje je stvorila veštačka inteligencija (AI) i to na puno radno vreme.
Kalifornija postala četvrta najjača globalna ekonomska sila, pretekla Japan
27.04.2025.•
4
Američka savezna država Kalifornija zvanično je pretekla ekonomiju Japana i trenutno je četvrta najjača globalna ekonomska sila.
Janafu na još 60 produžena licenca za transport nafte u Srbiji
27.04.2025.•
1
Društvo Jadranski naftovod (JANAF) saopštilo je da mu je na 60 dana produžena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
Zašto je malo odobrenih kredita za mlade: Nepoverenje naroda ili nestašica odgovarajućih stanova?
27.04.2025.•
10
Ugovoreno je 165 kredita za stanove, još 256 je odobreno, a 579 zahteva je u obradi, prema rečima Aleksandra Vučića.
Četiri srpska grada potencijalni magneti za strane investicije: Među njima i Novi Sad
27.04.2025.•
1
Na osnovu najnovijeg izveštaja fDi Intelligence za 2025, četiri srpska grada našla su se među najatraktivnijim destinacijama za strane direktne investicije (FDI).
Šejn i Temu podigli cene zbog Trampovih carina: Evo šta treba znati
27.04.2025.•
0
Šejn i Temu, veliki internet prodavci poznati po izuzetno niskim cenama, podigli su cene određenih proizvoda nakon što je Donald Tramp uveo visoke carine na kinesku robu.
Komentari 36
Душко
jamajka
/
to je predskazanje inflacije.
rekao sam vam i pre nekoliko meseci pa se pokazalo tacno.
cime ce danas namirivati botove? milosevic je clanove namirivao polutkama i step sokovima.
glupav ste narod. umesto da ih vijate motkama
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar