Mali: U aranžmanu sa MMF-om jasno stoji da nema poskupljenja struje i gasa sledeće godine
Međunarodni monetarni fond (MMF) je potvrdio da Srbija odgovorno vodi svoje finansije, poručili su guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali.
Foto: Pixabay
Tabaković je rekla da je iz finansijskog aranžmana povučeno 1,18 milijardi evra i da je bio plan da se posle treće revizije razgovara o prelasku aranžmana iz finansijskog u aranžman iz predostrožnosti.
"Bio je plan da se oko 300 miliona povuče posle druge revizije, ove o kojoj govorimo, ali to nije potrebno", dodala je ona i istakla da će taj novac biti na raspolaganju, ali ga neće povlačiti.
Tabaković je izjavila da je osnovni instrument za stabilne rezultate države usaglašenost monetarne i fiskalne politike "i svega što predsednik Aleksandar Vučić radi".
Ona je podsetila da je misija MMF boravila u Srbiji povodom razmatranja druge revizije koja je prošla uspešno, što će Bord direktora i potvrditi u drugoj polovini decembra, a potom pročitala saopštenje Fonda koji konstatuje otvorenu i konstruktivnu saradnju Srbije.
Tabaković je rekla da Srbija ima 24 milijarde evra bruto deviznih rezervi, 39 tona zlata u trezorima države Srbije, stabilan kurs i da nije dozvoljeno "prelivanje efekata inflacije".
"Verujem u održivost silazne putanje inflacije u oktobru, koja ulazi u jednocifrenu zonu", rekla je Tabaković.
Dinarska štednja iznosi 120 milijardi dinara, to je dokaz vere u sopstvenu valutu i državu i centralnu banku, rekla je Tabaković.
Srbija u danu otplaćuje svoje obaveze, a to čini jer vodi računa o svakom dinaru, rekla je Tabaković i najavila da se više neće uzimati novac od MMF.
Ministar finansija Siniša Mali naglasio je da u aranžmanu sa MMF jasno stoji da nema potrebe za povećanjem cena struje i gasa za narednu godinu.
"Naglasak naredne godine biće na restrukturiranju Elektroprivrede Srbije bez naznake za povećanjem cene struje. Ono što nas brine je ta posebna taksa za tranzit gasa kroz Bugarsku", rekao je Mali.
Mali je istakao da je MMF konstatovao da je ekonomija stabilna i da je sve što je u budžetu realno i biće ispunjeno, pre svega što se tiče povećanja plata, penzija i minimalne zarade.
Mali je preneo i da je predlog MMF da se smanji nivo angažovanja prema Fondu, odnosno da aranžman bude iz predostrožnosti, jer nema izazova koji su bili prošle godine sa energetskom krizom.
Ove godine, rekao je on, rast BDP biće 2,5 odsto, dok su projekcije za narednu godinu 3,5 odsto.
Deficit će biti 2,8 odsto, iako je plan bio 3,3 odsto, rekao je Mali i naveo da je to odgovorna ekonomska politika.
Naredne godine projekcije su da će biti 2,2 odsto, kazao je Mali, dodavši da je stigla pohvala od MMF o javnom dugu Srbije, koji će do kraja godine biti 52 odsto BDP.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Nafte nema dovoljno, a inflacija raste
05.05.2026.•
3
Prošlo je dva meseca od početka rata na Bliskom istoku. Dobro je da poslednjih dana nema previše pucanja i razaranja.
Đedović Handanović: Očekujemo završetak pregovora s MOL-om oko 16. maja
05.05.2026.•
10
Ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović rekla je da pregovori između ruskog većinskog vlasnika Naftne industrije Srbije (NIS) i mađarskog MOL-a "idu dosta dobro".
Kostić kupuje Podravsku banku
05.05.2026.•
0
AikGroup u vlasništvu Aleksandra Kostića je danas potpisala ugovore o kupoprodaji akcija sa ciljem preuzimanja 613.567 akcija Podravske banke d.d.
Srbija među najvećim svetskim kupcima zlata u 2026. godini
05.05.2026.•
9
Poljska je bila najveći kupac zlata u prva dva meseca 2026. godine, dodajući više od 20 tona svojim rezervama, pokazuju podaci Svetskog saveta za zlato (World Gold Council).
Objavljen detaljan cenovnik usluga najvećih domaćih banaka u okviru SEPA sistema
05.05.2026.•
4
Pre godinu dana Srbija je postala deo Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), a od danas su transakcije u okviru SEPA platnih šema dostupne i građanima kao i domaćim kompanijama i preduzetnicima.
U kojoj zemlji EU se najčešće radi vikendom?
05.05.2026.•
2
Više od petine zaposlenih u EU, oko 21,3 odsto, redovno radi vikendom, a ovaj procenat je najviši u uslugama i poljoprivredi, pokazuju podaci Evrostata.
Počinje primena SEPA sistema u Srbiji: Jeftinije i brže transakcije sa EU
05.05.2026.•
0
U Srbiji od danas, 5. maja počinje plaćanje u okviru platne šeme jedinstvenog područja za plaćanja u evrima SEPA (Single Euro Payments Area), čime će sadašnja provizija za transakcije novca ka i iz EU biti smanjene.
Mali ranije bio zadovoljan zbog para EU, sad ih proglašava budžetski neutralnim: "Pokušaj kontrole štete"
05.05.2026.•
17
Da novac vremenom gubi vrednost, ekonomskoj nauci je dobro poznati fenomen. Ipak, ni u teoriji, ni u praksi nije zabeleženo da milijardu i po evra preko noći postane bezvredno i "budžetski neutralno".
Isplata aprilskih penzija počinje sutra: Prvi na spisku samostalci
04.05.2026.•
4
Penzije za april prema kalendaru isplata koji je objavio Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), prvo će dobiti korisnici iz kategorije samostalnih delatnosti.
Poljoprivrednici ponovo seju kukuruz i suncokret zbog štete od ptica i zečeva
04.05.2026.•
2
Poljoprivrednici u Srbiji prinuđeni su da ponovo seju značajne površine zasejanog suncokreta i kukuruza jer ih jedu vrane i zečevi.
Plaćanja u okviru SEPA sistema od sutra u Srbiji: "Donosi pogodnosti i građanima i privredi"
04.05.2026.•
2
U Srbiji će od utorka, 5. maja biti operativno dostupna plaćanja u okviru SEPA sistema.
Otvaranje data centara u Srbiji nije samo pitanje dovoljno struje i novca: Tu su i drugi troškovi i rizici
04.05.2026.•
24
Kada se govori o otvaranju data centara u Srbiji, najčešće se postavlja pitanje da li naša zemlja ima dovoljno kapaciteta za njihov razvoj u pogledu raspoložive električne energije i finansijskih resursa.
Srpski izvoz ne cveta - imamo li šta da ponudimo svetu?
04.05.2026.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nedavno najavio povećanje penzija i plata u javnom sektoru, a sve na osnovu povećanog BDP-a i profitabilnosti ekonomije države.
Izvoz srpskog IKT sektora u prva dva meseca 2026. godine 713 miliona evra: Otkazi zasad ne utiču na to
04.05.2026.•
0
Informaciono-komunikacioni sektor Srbije i dalje beleži rast broja zaposlenih i rast zarada uprkos u poslednje vreme učestalim zatvaranjima poslovanja i otkazima.
Mali: Sredstva EU imaju neutralan efekat na budžet Srbije, ja ne računam na njih
04.05.2026.•
49
Ministar finansija Siniša Mali je kazao da je neutralan efekat sredstava Evropske unije na budžet Srbije, dok pojedini mediji kažu da bi mogla da budu zamrznuta.
Slabiji dolar tiho diže cene: Kako pad valute utiče na svakodnevne troškove
03.05.2026.•
0
Jedna skrivena sila tiho povećava sve troškove - od letovanja do namirnica: slabiji američki dolar.
EU ograničava keš na 10.000 evra: Da li ista pravila čekaju i Srbiju?
03.05.2026.•
27
Primena odluke Evropske unije (EU) kojom se ograničava plaćanje gotovinom na iznos do 10.000 evra počinje u julu 2027.
Dostavljači bez zaštite: "Svi ih vidimo, zakon ih ne vidi"
03.05.2026.•
16
U Srbiji su nedavno u kratkom periodu na gradilištima poginula trojica radnika, dok je tokom 2025. godine na radu stradalo najmanje 22 ljudi, uz još 11 smrtnih ishoda od posledica povreda.
Rat na Bliskom istoku bi mogao da utiče na uvoz lekova u Srbiju
03.05.2026.•
11
Farmaceutska industrija je druga najveća stavka u strukturi srpskog uvoza, odmah iza nafte, sa deficitom u spoljnotrgovinskoj razmeni koji je premašio 1,16 milijardi evra.
Carine EU na čelik mogle bi da ostave hiljade srpskih radnika bez posla
03.05.2026.•
28
Evropska unija postigla je dogovor o značajnom pooštravanju pravila za uvoz čelika, što bi od 1. jula moglo ozbiljno da ugrozi poslovanje srpske železare i metalskog sektora.
Nekoliko trgovinskih lanaca planira dolazak na srpsko tržište
03.05.2026.•
22
Evropsko maloprodajno tržište prolazi kroz turbulentan period i vidljiv je veliki broj povlačenja investicija, čak i sa daleko razvijenijih tržišta od srpskog.
Komentari 2
Plaćač poreza
Ivan
Znaci bice poskupljenja
Ovo su lazne price
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar