
U Srbiji 13. platu isplaćuje tek petina firmi: Evo kakva je situacija u regionu
Oko 17 odsto kompanija u Srbiji isplaćuje radnicima 13. platu, pokazuje istraživanje Mreže za poslovnu podršku koje je preneo Forbs.

Foto: 021.rs
Stručnjaci, sindikati i poslodavci nisu zadovoljni ovim rezultatom, ali uglavnom ističu da je to odraz ekonomske situacije u kojoj posluje privreda.
"Unija poslodavaca smatra da bi bilo korisno i dobro i da treba težiti tome da to bude jedan ustanovljeni običaj da sve firme treba da isplaćuju 13. platu, ali je činjenica da često veliki broj firmi nema tu mogućnost", kaže počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Prema njegovim rečima, treba imati u vidu da postoji više od 400 hiljada različitih kompanija i da se one značajno razlikuju po načinu poslovanja i neke od njih nisu u mogućnosti da isplate 13. platu zbog gubitaka.
Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata kaže da je pocenat isuviše mali, ali da je situacija takva kakva jeste i za sindikate nije pozitivna.
"Znam za nekoliko velikih kompanija koje isplaćuju 13. platu, ali taj procenat mora da bude znatno veći jer u krajnjoj liniji radnici su ti koji su doveli do povećanja profita i do boljeg poslovanja", dodaje Savić.
Ekonomista Milan Kovačević smatra da u Srbiji domaća privreda nije dovoljno rentabilna, da profiti nisu uporedivi sa profitima kompanija u nekim drugim zemljama i da se moraju stvoriti povoljniji uslovi za poslovanje, koji sad nisu dobri, a kako bi se poslodavci izdašnije ponašali.
Kovačević smatra da su stranim ulagačima dati mnogo povoljniji uslovi za poslovanje, kroz razne subvencije i da je teško domaćim preduzećima u konkurenciji "sa onim koji su došli sa subvencijama da rade ovde".
A kako je to u regionu?
Bloomberg Adria je proverao u kojim državama u regionu su najizdašniji.
Iako 13. plata ili bonus na kraju godine nije zakonski definisan ni u jednoj zemlji u regionu, neki predlozi su se pojavili u Sloveniji, kompanije se sve češće odlučuju za ovakvo nagrađivanje svojih zaposlenih. Ne samo zbog nedostataka radne snage i smanjenja fluktuacije, ovakvo nagrađivanje takođe može da bude izvrstan alat za njihovu motivaciju. Velika prepreka u tome su različiti sistemi oporezivanja.
U Sloveniji je nagrada za poslovnu uspešnost oslobođena poreza na dohodak do visine prosečne plate - ona je u septembru iznosila 2.174,7 evra bruto (poslednji podaci). Božićnica je do tog iznosa oslobođena poreza na dohodak, ali ne i doprinosa. Dodatna nagrada pripada radnicima u skladu sa kolektivnim ugovorom ili ako je to poslodavac propisao internim aktom društva. U nekim slučajevima isplata zavisi i od ličnog uspeha, kao i od uspešnosti poslovanja preduzeća.
Dok većina slovenačkih poslodavaca isplaćuje dodatke na kraju godine, srpski poslodavci često navode da se zbog visokog oporezivanja ne odlučuju na isplatu tzv. 13. plate. S poreskog stanovišta, nagrada ili bonus tretiraju se kao redovna plata na koju se plaćaju porezi i doprinosi. Nešto je poreski povoljnija isplata naknade u višem iznosu od mesečne osnovice doprinosa, koja u 2023. godini iznosi 500 hiljada dinara (4.270 evra). Važi pravilo da što je veći bonus, to je niža ukupna poreska stopa oporezivanja bonusa. Nacionalna statistika za Srbiju pokazuje da se bonusi redovno isplaćuju. To je vidljivo iz podataka o isplati prosečne plate za decembar prošle godine, koja je dosegla 718 evra neto i bila sedam odsto veća od plate za novembar.
U Hrvatskoj poslodavac može zaposlenima neoporezivo da isplati do 663,62 evra godišnje u vidu posebnih nagrada (regres za godišnji odmor, božićnica, uskrsnica i sl.). Ako primanja na osnovu svih povremenih nagrada prelaze navedeni neoporezivi iznos, one se smatraju redovnom platom i zbog toga se takođe oporezuju.
U Bosni i Hercegovini (BiH) važe drugačiji propisi za isplatu i oporezivanje dodataka na platu kao što su bonus, nagrada, regres, božićnica i 13. plata. I dok poslodavci u Federaciji BiH isplaćuju neoporezive naknade poput regresa, preduzeća u Republici Srpskoj radije povećavaju decembarsku platu nego da daju 13. platu jer se na te naknade plaćaju porezi i doprinosi na puni iznos.
"Problem je siva ekonomija. Neki poslodavci radnike nagrađuju određenim iznosom 'u koverti'. To stvara nelojalnu konkurenciju. Pre svega bilo bi potrebno izjednačiti poslodavce, a zatim sklopiti sporazum o regulisanju 13. plate", naglašava Saša Trivić, predsednik Saveza udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Inače, sve što se zove plata, pa tako i 13. plata, oporezivo je kao i svaka druga plata u godini, a to važi i za isplate bonusa. U BiH tek malo kompanija može da isplati 13. platu, ocenjuje sagovornik Bloomberg Adria.
U Severnoj Makedoniji se božićnica ne isplaćuje. Tamo Božić, kao i u Srbiji, slave 7. januara, pa tako nazvati bonuse ne bi imalo smisla. Umesto božićnice, kompanije isplaćuju 13. platu, a njena isplata je regulisana zakonom o radu, ali se na tu isplatu plaćaju doprinosi. Visinu nagrade određuje svaka kompanija samostalno, a na nju je propisana stopa poreza od 10 odsto koju su firme dužne da plate.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ministarstvo naložilo uništenje 700 kilograma goveđeg mesa iz klanice kod Žabara
06.05.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da je naložilo uništenje 698 kilograma goveđeg mesa nađenog u jednoj klanici u mestu Aleksandrovac, u opštini Žabari.
Inflacija u Švajcarskoj nula odsto
06.05.2025.•
8
Inflacija u Švajcarskog prošlog meseca je bila 0 odsto, što je 0,3 odsto manje u odnosu na mart, saopštio je Zavod za statistiku Švajcarske.
Na pijacama za dva dana povučeno dve tone mesnih i mlečnih proizvoda
05.05.2025.•
11
Inspekcijske službe Uprave za veterinu povukle su iz prometa i naložile neškodljivo uništenje ukupno 942 kilograma mesnih proizvoda.
EU planira da potpuno zabrani uvoz ruskog gasa
05.05.2025.•
3
Evropska unija planira da predloži mere koje bi u potpunosti zabranile uvoz ruskog gasa do kraja 2027. godine.
Najzaduženiji gradovi Srbije - među njima i Novi Sad
05.05.2025.•
6
Lokalne vlasti u Srbiji zadužene su za 42 milijarde dinara, pokazuju podaci Uprave za javni dug.
Temu obustavio isporuku robe iz Kine u SAD zbog američkih carina
05.05.2025.•
0
Kineska kompanija Temu saopštila je da više neće isporučivati robu iz Kine u SAD zbog novih američkih carinskih mera.
Koja investicija najbrže vraća uloženi novac: Njiva, stan ili garaža?
04.05.2025.•
9
U vreme makroekonomskih neizvesnosti, inflacije i nestabilnog tržišta nekretnina, sve više ljudi se pita gde da uloži novac.
Voren Bafet odlučio da ode u penziju
03.05.2025.•
2
Voren Bafet je objavio da će se penzionisati sa mesta generalnog direktora kompanije "Berkšir Hatavej" (Berkshire Hathaway) krajem godine.
Države izvoznice nafte najavile porast proizvodnje za jun: Dnevno po 441.000 barela
03.05.2025.•
1
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK+) dogovorila je još jedan porast proizvodnje nafte narednog meseca, što predstavlja povećanje ponude drugi mesec zaredom.
NBS kupuje zlato i od Ziđina: Gde se sve nabavlja i čemu služi?
03.05.2025.•
3
Od oduzetog zlata u Srbiji izlivene su četiri zlatne poluge. One se čuvaju u Narodnoj banci Srbije (NBS) i imovina su države, bez neke konkretne namene.
Evropljani sve više kupuju kineske električne automobile: Prodaja Tesli značajno opala
02.05.2025.•
4
Prodaja automobila Tesla u Evropi značajno je opala u aprilu ove godine, a u Švedskoj čak za 81 odsto što je najniži nivo u poslednje dve i po godine.
Javni dug Japana 235 odsto BDP-a: Pogledajte spisak ostalih država
02.05.2025.•
1
Kada se objavljuju podaci javnog duga neke zemlje, osim njegovog apsolutnog iznosa i rasta u određenom vremenskom periodu, kao relevantan podatak uzima se odnos javnog duga i bruto domaćeg proizvoda.
Ohrabrenje sa Beogradske berze
02.05.2025.•
4
Posle više od decenije totalne marginalnosti, Beogradska berza se nedavno ponovo našla u fokusu javnosti: po prvi put na njoj su emitovane korporativne obveznice, dužničke hartije od vrednosti.
U javnom sektoru radi više od četvrtine zaposlenih u Srbiji
02.05.2025.•
10
Od ukupno 2,36 miliona zaposlenih u Srbiji u prvom kvartalu, više od četvrtine njih, preciznije 612.586 radilo je u javnom sektoru, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.
Kad dišeš arsen za 150 evra više: U Srbiji plate najbolje tamo gde se truje vazduh
02.05.2025.•
3
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje tamo gde se rudari i truje vazduh.
Radnici u Srbiji: Nezakoniti otkazi i neisplaćene plate, a presude sve češće u korist poslodavca
02.05.2025.•
12
U Srbiji su najčešći problemi u svetu rada nezakoniti otkazi, neisplaćene zarade, mobing i nedovoljna zaštita uzbunjivača.
Mask ukinuo hiljade radnih mesta i priznao poraz
01.05.2025.•
4
Najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask priznao je da njegova kampanja za smanjenje američke savezne potrošnje nije u potpunosti ostvarila svoje početne ciljeve.
Pogledajte šta su nagrade: Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi"
01.05.2025.•
11
Počeo je novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" koju organizuje država Srbija.
Radni sat u Evropi i u Srbiji - ispod proseka
01.05.2025.•
15
Tokom 2024. godini cena rada po satu se u zemljama Evropske unije kretala se od 10,6 evra u Bugarskoj do 55,2 evra u Luksemburgu.
NIS: Dobit manja 16 odsto u prvom kvartalu ove godine
30.04.2025.•
1
Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS) u prvom kvartalu iznosila je 1,5 milijardi dinara, što je 16 odsto slabiji rezultat u odnosu na isti period prošle godine, saopštila je danas ta kompanija.
Srbija će se nakon praznika zadužiti za 372 miliona evra
30.04.2025.•
21
Uprava za javni dug najavila je za 13. maj treću emisiju 10,5 godišnje obveznice u vrednosti od 43,5 milijardi dinara (oko 372 miliona evra), a koje su preostale od 180 milijardi emisije iz januara.
Komentari 5
9
Hrvati - robovi
Truli zapad - okupatori
dele 13.tu platu i bonuse
a ponosni srBski narod glođe koske i crkava oko
Crkava sa najnovijim Audijima i Mercedesima. Ni poslanici i vladajući ološ ne zaostaju u razmetanju . Veseli se serBski rode što te tvoji na kolac ne nabijaju i ćuti i trpi i zavidi svima što nas mrze u ovom ekonomskom tigru.
Milan
Овим нашим мученицима не исплаћују ни 12 зарада редовно.
Лепо је што се исплаћује плата 13 у Словенији.
Треба рећи да је тамо минимална плата 1.000 Еур, док овде већина ради за 50-60к РСД.
Jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar