Vlada Srbije bira strateškog partnera za trošenje državnih para
Tokom nedavnih predizbornih dana često se pozivalo na budžet za narednu, 2024. godinu.
Foto: 021.rs
Nesporno, republička vlada je planirala popriličnu svotu i mnogo toga će se graditi. Da li je baš sve potrebno, nacionalni stadion, recimo, posebna je priča.
No, mnogi su bili začuđeni da se u planu nalazi i nastavak radova na izgradnji autoputa Pojate-Preljina.
Država olako bira
Reč je o saobraćajnici poznatoj kao Moravski koridor, započetoj još pre šest, sedam godina, i u javnosti je utisak da je izgradnja odavno okončana. Ostalo je zapamćeno da je država u procesu pripreme gradnje donela posebnu regulativu, takozvani Linijski zakon, čije odredbe ne predviđaju ni delić od strogih procedura Zakona o javnim nabavkama.
Omogućavaju da država olako bira izvođača radova po svom ćefu, bez oslonca na čvrste i u svetu uobičajene standarde. Tako je za gradnju autoputa odabrala američku firmu "Behtel", poznatu i po bliskim vezama sa vrhom SAD. Cena radova od 800 miliona evra za 110 kilometara druma nije se činila baš optimalnom, ali nije bila ni previsoka.
Međutim, u budžetu čitamo da ova saobraćajnica još nije završena, te će se raditi i tokom započete sezone. Vidimo da je predviđeni izdatak za put do kraja budžetske godine 1,5 milijardi evra, ali da ni tada neće biti okončana. Radiće se i naredne 2025.
Upadljiv je rast cena u odnosu na onu koja je bila u startu ponuđena, osnov za odabir izvođača. Pokazalo se da je cena u ponudi lako promenljiva, a jedina svrha joj je bila da ponuđaču obezbedi prolaz pri odabiru. Ovakva mahinacija je bila moguća jer se tadašnja srpska vlada vodila novousvojenim Linijskim zakonom, čime je zaobiđen Zakon o javnim nabavkama.
Upotreba obnovljive energije
Linijski zakon je, posle niza prigovora iz Evropske unije, nedavno napokon ukinut. Međutim, u našoj novijoj regulativi ima još zakona čija je svrha da se zaobiđe Zakon o javnim nabavkama.
Sporna je uloga Zakona o korišćenju obnovljivih energija, donetog, kao i Linijski zakon, pre nepune tri godine, dok je resorna ministarka bila Zorana Mihajlović. Dopušta da se pri gradnji solarnih i vetroelektrana izbor izvođača vrši po specifičnoj proceduri i tako zaobiđe Zakon o javnim nabavkama.
Tako je Vlada Srbije krajem jula raspisala tender za izgradnju solarnih parkova na desetak (još nepoznatih) lokacija širom Srbije ukupne snage 1.000 megavata. Koristeći se specifičnom procedurom izbora po Zakonu o korišćenju obnovljive energije, raspis nije prethodno najavljen, pa velika većina potencijalnih ponuđača nije bila u situaciji da pripremi ponudu, što je u startu znatno umanjilo konkurenciju. A mogla je biti neuobičajeno izražena, pošto su cene solarnih panela u poslednjih godinu i po dana snažno pale, te se najveće svetske firme bore za svaki posao.
Apsurdni uslovi
Ono što je dodatno zbunjivalo su pojedini uslovi iz raspisa. Predviđa se da firma ima 4,5 milijardi evra obrta sredstava u tri poslednje godine, odnosno čak 5.000 radnika. Sasvim neuobičajeno, izrada solarnih parkova nije posebno skup posao da bi firmi visok obrt služio kao neka vrsta garanta. Izgradnja ne zahteva velik broj radnika, pa su ovi uslovi samo poslužili da se unapred iz konkurencije eliminišu veoma kvalitetne, ali relativno manje firme.
Još je apsurdnije da se zahteva iskustvo u izgradnji energetskih objekata jačine čak 30.000 megavata, otprilike četiri puta više nego što su ukupni srpski energetski kapaciteti. Sa druge strane, predviđa se učešće u izradi obnovljivih izvora snage tek 300 megavata. Umesto da se zahteva iskustvo upravo u izradi solarnih parkova, traži se uopštena energetska praksa, zapravo udeo u izgradnji klasičnih elektrana. Liči kao da su uslovi sačinjeni po meri unapred definisanog favorita.
Izbegavanje Zakona o javnim nabavkama
Kada je sredinom novembra Vlada Srbije stidljivo, objavom samo u Službenom listu, obelodanila rezultat konkursa, videlo se zašto su zahtevani nelogični uslovi. Pobednik, američka kompanija "Renewables", zadovoljava sve zahteve, ali je nepoznat u poslovanju obnovljive energije. Zapravo, srpska vlada je dve godine unazad u pregovorima sa američkom firmom, kako konkurs nije moguće izbeći, osmišljen je tako da favorizovanom pruži jasnu prednost, a snažne konkurente eliminiše.
Posebno iznenađuje predviđena cena od 1,4 milijarde evra za hiljadu megavata, pri izradi velikih parkova kalkuliše se cenom od 870 hiljada do milion evra po megavatu. Slično kao Bechtel, i Renewables je miljenik američkih vlasti, pa se među privrednicima govori da će dok se radovi ne okončaju (planirani rok je 2030. godina) cena dodatno narasti.
Kako graditi energetske objekte
Da nevolja bude veća, veći broj srpskih kompanija ugrađuje solarne tehnologije, još je više onih koje decenijama učestvuju u izgradnji svih energetskih objekata. Bilo je logično i poslovno smisleno podstaći učeće objedinjenih domaćih firmi i tako obnoviti nekadašnju praksu kada je razvoj energetskog sistema, posebno izgradnja energetskih postrojenja, bila glavni zamajac celokupne srpske, odnosno jugoslovenske privrede.
Međutim, Vlada Srbije se još jednom odlučila da krene drugim putem, onim kojim je išla i u izgradnji Moravskog koridora. Iz budžeta smo videli kako je ta putanja traljava, beskrajno duga i preskupa. Bojazan je da će i novi hod istom stazom biti sličan. A sve je počelo ciljnim i upornim osmišljavanjem kako da se izbegne Zakon o javnim nabavkama.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Energetske muke nas tek čekaju - hoćemo li biti dovoljno pametni?
04.12.2024.•
6
Mada se o energetici poslednjih godina dosta govori i piše, čini se da javnost Srbije nije u dovoljnoj meri upoznata sa pretećom krizom snabdevanja strujom.
Open AI razmatra da ubaci reklame u Chat GPT
04.12.2024.•
2
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI razmatra uvođenje reklama u svoj ključni proizvod Chat GPT kako bi zaradila više novca u skladu sa planovima o većoj profitabilnosti.
Ponovo odloženo uvođenje platnih razreda u javnom sektoru
04.12.2024.•
8
Uvođenje platnih razreda za zaposlene u državnim službama, koje je trebalo da stupi na snagu 1. januara 2025. godine, ponovo je odloženo.
Bivši izvršni direktor Intela imao katastrofalne rezultate, dobija 10 miliona dolara otpremine
04.12.2024.•
2
Američki proizvođač čipova Intel će svom bivšem izvršnom direktoru Petu Gelsingeru isplatiti 10 miliona dolara otpremnine, saopštila je kompanija u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti.
Poreska uprava: Preduzetnici do 16. decembra da predaju obaveštenje o isplati zarade
03.12.2024.•
0
Poreska uprava saopštila je da preduzetnici i preduzetnici poljoprivrednici imaju rok do 16. decembra da predaju obaveštenje o opredeljenju za isplatu lične zarade.
Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD
03.12.2024.•
2
Kineske vlasti su saopštile da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe.
Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?
03.12.2024.•
7
Portal UniladTech navodi da bi nedavno otkriće ogromnog nalazišta litijuma u Kaliforniji moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju ali i dodatno da obogati Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Proizvođači oružja zabeležili veći prihod u 2023.
02.12.2024.•
2
Najveće kompanije za proizvodnju oružja zabeležile su povećanje prihoda od 4,2 odsto u 2023. godini zbog rastuće potražnje u vezi sa ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Vozači u Srbiji za pun rezervoar moraju da izdvoje desetinu plate
02.12.2024.•
11
Srbija ne samo da je rekorder u regionu po cenama dizela i benzina, državnim nametima na ova goriva, već i po tome koliko njeni građani mesečno izdvajaju za punjenje rezervoara u odnosu plate.
Generalni direktor Stelantisa podneo ostavku
02.12.2024.•
1
Automobilska grupa Stelantis saopštila je da je generalni direktor te kompanije Karlos Tavares podneo ostavku i da ona odmah stupa na snagu.
Uprava Folksvagena odbila ponudu sindikata za smanjenje troškova
01.12.2024.•
5
Proizvođač automobila Folksvagen, koji priprema drastičan plan štednje, odbacio je predlog sindikata koji ima za cilj smanjenje troškova bez zatvaranja fabrika u Nemačkoj.
Jedna zemlja je uvela bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja: Da li se isplatilo?
01.12.2024.•
1
Kao prva država na svetu Salvador je uveo bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za decembar
01.12.2024.•
0
Poreska uprava objavila je kalendar poreskih obaveza firmi za decembar.
Nekima će rate stambenih kredita porasti od januara 2025, a nekima ni dinar: Evo od čega to zavisi
01.12.2024.•
1
Od početka iduće godine kamatne stope na sve stambene kredite - i nove i stare, i sa fiksnom i sa promenljivom kamatnom stopom - biće pet odsto.
Za tri godine dato 189 miliona evra za sport - misterija gde je taj novac završio
01.12.2024.•
9
U periodu od 2019. do 2022. godine iz budžeta Srbije, preko Ministarstva sporta, preneto je 22,2 milijarde dinara (oko 189 miliona evra) bespovratnih sredstava košarkaškom, vaterpolo i drugim savezima
Amerikanci na "crni petak" potrošili oko 11 milijardi dolara na onlajn kupovine
30.11.2024.•
2
Amerikanci su ove godine na "crni petak" potrošili oko 11 milijardi dolara na onlajn kupovine, što je više za 10,2 odsto u odnosu na prošlu godinu, pokazuju podaci kompanije Adob Analitiks.
Ovo su nove - stare cene goriva
29.11.2024.•
8
Dizel i benzin će se na pumpama u Srbiji do sledećeg petka, 6. decembra prodavati po nepromenjenim cenama.
NBS izmenom zakona stavlja rampu na iznošenje zlata iz zemlje
27.11.2024.•
12
Izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) predviđeno je da NBS dobije ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu.
Dve firme iz Srbije u novom paketu sankcija koje EU uvodi Rusiji
27.11.2024.•
11
U novom paketu sankcija protiv Rusije koje priprema EU nalaze se i dve kompanije iz Srbije.
Nemačkoj potrebno bar 288.000 migranata godišnje
27.11.2024.•
9
Nemačkoj ekonomiji je potrebno 288.000 migranata godišnje do 2040. da bi se izborila sa negativnim uticajem starenja stanovništva, navodi se u novoj studiji Fondacije Bertelsman.
Stelantis zatvara fabriku na severu London: Odluka koja ugrožava stotine radnih mesta
26.11.2024.•
2
Proizvođač automobila Stelantis najavio je danas da namerava da zatvori fabriku u Lutonu na severu Londona da bi se koncentrisao na proizvodnju na drugoj lokaciji u Velikoj Britaniji.
Komentari 8
Koferce
Od 10, cetvoro nije izaslo na glasanje??!
Molim lepo, neka vas peljese i dalje a vi i dalje mislite kako ste sami sebi bitni!
Nema ljutis!
Lord
Mojsije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar