Deca umirala radeći u rudniku, sud zaključio: Microsoft, Tesla, Apple, Dell i Alphabet nevini

Američki savezni sud oslobodio je pet velikih tehnoloških kompanija odgovornosti za dečji rad u rudnicima kobalta u Demokratskoj Republici Kongo.
Deca umirala radeći u rudniku, sud zaključio: Microsoft, Tesla, Apple, Dell i Alphabet nevini
Foto: Pixabay
Grupa državljana DR Kongo koji su kao deca radili u rudnicima podnela je tužbu protiv Alphabet, Apple, Dell Technologies, Microsoft i Tesle, tvrdeći da su sarađivali s dobavljačima kobalta i time podržavali "prisilni rad".
 
Kobalt se koristi za izradu litijum-jonskih baterija, a gotovo dve trećine tog minerala vadi se u Demokratskoj Republici Kongo. Prema tužbi, kompanije su "namerno prikrivale" oslanjanje dobavljača kobalta na dečji rad. Mnoga deca radila su u rudnicima kako bi se spasila od gladi i ekstremnog siromaštva.
Grupa od 16 tužitelja uključuje i predstavnike petoro dece koja su umrla u rudniku. Dobavljači uključuju Eurasian Resources Group, Glencore, Umicore i Zhejiang Huayou Cobalt, pokazuju sudski dokumenti. Niko od njih nije naveden među optuženima, napominje Rojters.
 
U novembru 2021. sudija vašingtonskog suda Karl Nikols odbio je njihovu tužbu, a apelacioni sud u distriktu Kolumbija potvrdio je sada njegovu odluku i presudio u korist tehnoloških kompanija.
Kupovina kobalta u globalnom lancu snabdevanja ne predstavlja "učešće u projektu", prema američkom saveznom zakonu koji štiti decu i druge žrtve trgovine ljudima i prisilnog rada, zaključio je sud.   
 
Sutkinja Neomi Rao rekla je da tužioci imaju pravnu osnovu za zahtev za odštetu, ali nisu dokazali da je odnos pet kompanija s dobavljačima prekoračio granice odnosa kupaca i prodavaca niti da su kompanije mogle da zaustave dečji rad.
 
Odgovornost za trgovinu radnom snagom snose brojni drugi subjekti, uključujući posrednike u zapošljavanju, druge potrošače kobalta i vladu DR Konga, dodala je Rao.
 
"Bez konkretnijih tvrdnji, pitanje glasi da li je uverljivo dokazano da su tehnološke kompanije kupovinom neodređene količine kobalta u lancu snabdevanja s ishodištem u rudnicima u DR Kongu 'sarađivale na projektu' s bilo kim ko snosi odgovornost za prisilni rad u tom lancu", napisala je sutkinja u presudi.
 
"Mi smatramo da nije", zaključak je suda. 
 
Advokat tužitelja Teri Kolingsvort napisao je u mejlu da se njegovi klijenti mogu dalje žaliti i podneti nove tužbe ako kompanije prekrše kriterijume koje je sud naveo.
 
Presuda je "snažan podsticaj na izbegavanje transparentnosti u odnosima s dobavljačima, uprkos javnim obećanjima o politici 'nulte tolerancije' prema dečjem radu", rekao je Kolingsvort.
Dell je u saopštenju naglasio da insistira na poštovanju ljudskih prava radnika u celom lancu snabdevanja i da nikada nije svesno nabavljao proizvode nastale dečjim radom. 
 
Google nije odmah komentarisao presudu. 
 
Apple, Microsoft, Tesla i njihovi advokati nisu odgovorili na upit za komentar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ah

    11.03.2024 08:44
    .
    Ah, taj divni demokratski zapad.
  • Маркони

    11.03.2024 08:18
    Ххх
    Је ли то по оној народној " кадија те тужи кадија ти суди"...колонизатори..фуј...
  • Kika

    11.03.2024 08:02
    Ne brinite, uskoro će i kod nas deca u rudnike. Sve više smo kolonija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Devizne rezerve NBS manje nego u januaru

Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju februara bile su na nivou od 28,79 milijardi evra, što je 225,3 miliona evra manje nego na kraju januara, objavila je NBS.

"Ograničavanje cene brašna 'guši' mlinare"

Državno ograničenje cene brašna, koje traje već godinu i po dana i koje je nedavno produženo za još šest meseci, nanelo je trošak mlinarima u Srbiji u ovom periodu od oko 150 miliona dinara.

Nezaposlenost u SAD raste

U Americi je u februaru otvoreno novih 150.000 radnih mesta ali je nezaposlenost i pored toga porasla na 4,1 odsto.