Rusi u Srbiji osnovali više od 11.000 firmi: Kako to utiče na domaće tržište?
Od početka rata u Ukrajini, veliki broj Rusa pohrlio je u Srbiju. Pridošli Rusi su osnovali više od 11.000 firmi i kao vodeća delatnost izdvajaju se IT kompanije.
Foto: Pixabay
Aleksej Novikov je, bežeći od rata, iz Rusije došao u Beograd 2022. godine. Odlučio je da ostane, nakon što je našao stan i otvorio svoj kafić, prenosi Euronews Srbija.
"Bilo je potrebno sve što i za srpske kafiće, sve dozvole i još više bila je potrebna dozvola za ruske radnike - privremeni boravak i dozvola za rad", rekao je za Euronews Srbija Novikov.
Prema podacima MUP-a, prošle godine je oko 30.000 Rusa dobilo dozvole za privremeni boravak.
"Rusi u Srbiji imaju neki svoj svet... Ima puno Rusa u Beogradu koji su otvorili restorane. U poslednja dva meseca otvoren je 21 restoran", kaže Novikov.
Prema podacima APR-a, trenutno je registrovano nešto više od 2.300 privrednih društava i skoro 10.000 preduzetnika čiji su osnivači osobe iz Rusije, a većinski se bave programiranjem, nespecijalizovanom trgovinom, konsaltingom i ugostiteljstvom.
Samim tim što su registrovani u Srbiji, oni se smatraju domaćim privrednim subjektima, a ekonomisti kažu da to doprinosi jačanju konkurentske snage domaće ekonomije.
"Bilo kakav prilog direktnih stranih investicija može imati pozitivan uticaj na dinamiku privrednih aktivnosti u zemlji, a te investicije iz Rusije su svakako imale pozitivan uticaj i doprinele su rastu BDP u zemlji", kaže za Euronews Srbija ekonomista i urednik puiblikacije "Strateo" Saša Đogović.
Međutim, ocenjuje i da se srpska ekonomija oslobađa uticaja ruskog tržišta i postaje sve manje zavisna od njega. Kako kaže, Rusija je bila četvrtom spoljnotrgovinski partner, sada je na sedmom mestu.
"Evo jedna ilustracije pada ruskog uticaja na Srbiju i po tome što su jabuke bile pre ruskog napada na Ukrajinu naš izvozni adut broj 1, pale su na četvrto mesto. To nam govori da su logistički transportni troškovi do ruskog tržišta znatno viši i da postaje teško za plasman na rusko trziste, ali su srpski privrednici našli alternativna tržišta", navodi Đogović za Euronews Srbija.
Neki od proizvoda koje je Srbija u najvećoj meri prošle godine izvozila Rusiji su frižideri, hrana za kućne ljubimce i hulahop čarape.
Osim smanjenog izvoza, pad uticaja ruske ekonomije se ogleda i u smanjenom uvozu, kažu stručnjaci, i kao primer daju umanjen uvoz ruske nafte i traženje novih izvora gasa.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Na tržištu nekretnina anarhija: Ko kontroliše izdavanje stanova u Srbiji?
08.09.2024.•
29
Cene kirija u Srbiji su dvostruko veće nego pre dve godine, a ponuda stanova je, zbog platformi koje nude kratkoročni zajam, kao što je AirBnB, sve manja.
Zapadu baš i nije svejedno što Turska želi u BRIKS, a čeka i na odluku Vučića o Putinovom pozivu
08.09.2024.•
10
U Evropskoj uniji i NATO čeka se da se vidi kakav će ishod imati poziv ruskog predsednika Vladimira Putina srpskom kolegi Aleksandru Vučiću da dođe na samit BRIKS.
Dogovoreno: Srbija će u Kinu izvoziti rakiju, tartufe i supu
08.09.2024.•
6
Ministarka privrede Adrijana Mesarović ocenila je u Sjamenu da je Kineski međunarodni sajam investicija i trgovine (CIFIT) velika šansa za Srbiju.
U Grčkoj porast prijavljenih prekovremenih sati rada, naročito u samoposlugama
06.09.2024.•
1
U Grčkoj je zabeležen porast prijavljenih prekovremenih sati rada od kako se koristi digitalna radna kartica, izjavio je zamenik grčkog prermijera i portparol vlade Pavlos Marinakis.
Nove cene goriva: Benzin pojeftinio tri dinara, dizel ostao isti
06.09.2024.•
5
Objavljene su nove cene goriva.
Moguća nestašica ulja na globalnom tržištu: Ima li Srbija razloga za brigu?
05.09.2024.•
19
Žetva suncokreta je na samom kraju, a prve prognoze kažu da ćemo zbog suše imati 10 do 15 odsto manji rod od desetogodišnjeg proseka.
Ekonomista o akciji "Najbolja cena": Ne rešava problem niskih plata, a cene su nam kao u EU
05.09.2024.•
19
Akcija pojeftinjenja "Najbolja cena" dobra je kao socijalna mera, ali je kratkoročna i ne rešava problem cena koje su slične cenama u EU, jer su plate dva i po puta niže.
Vučić o Putinovom pozivu na samit BRIKS-a: Hvala, ali tada imamo važne goste iz inostranstva
05.09.2024.•
47
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je dobio poziv Vladimira Putina da se pridruži samitu BRIKS-a od 22. do 24. oktobra u Kazanju, ali kaže da će tada imati važne goste iz inostranstva.
Sve veće interesovanje za nekretninama u banjama: Evo u kojima su skočile cene kvadrata i koliko
05.09.2024.•
0
Domaći i inostrani kupci su sve više zainteresovani za kupovinu nekretnina u srpskim banjama, navodi se u analizi portala 4zida.
Putin pozvao Vučića da učestvuje na samitu BRIKS-a: Treba li da ide?
05.09.2024.•
34
Predsednik Aleksandar Vučić dobio je, preko Aleksandra Vulina, poziv od Vladimira Putina da učestvuje na Samitu BRIKS-a.
U SAD zahtev da se istraži trgovanje sajtova za onlajn kupovinu Šejn i Temu
05.09.2024.•
0
Dvojica čelnika američke Komisije za bezbednost potrošačkih proizvoda (CPSC) traže istragu e-trgovina "Šejn" i "Temu", zbog prodaje "smrtonosnog proizvoda za bebe i malu decu".
Momirović računao koliko ćete uštedeti ako kupujete "Najbolju cenu": Između 8.000 i 22.000 dinara
04.09.2024.•
42
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović rekao je za RTS da će akcija "Najbolja cena" omogućiti građanima da kupe više proizvoda za manje novca.
Vlast se hvali nikad većim povećanjem plata: Zarade rastu, ali cene još više
04.09.2024.•
11
U Srbiji su zarade u poslednjih petnaestak godina uvećane skoro tri puta, a istovremeno je rasla i vrednost potrošačke korpe, samo sporijim tempom, ali veliki deo rasta plata je posledica inflacije.
Poreske olakšice i podsticaji za multimilionere koji iskorišćavaju prirodne resurse: Isplati li se?
04.09.2024.•
8
Sestre kompanije Ziđin Koper i Ziđin Majning platile su prošle godine Srbiji porez na dobit 31,5 milion evra.
Objavljeno koliko je katastar rešio predmeta za godinu dana i koliko službenik u proseku radi dnevno
04.09.2024.•
37
Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je da je za proteklih godinu dana smanjen broj zaostalih predmeta u sistemu sa 417.105 na 365.466, što je smanjenje za 51.639 predmeta.
Predsednik Brazila: Svet ne mora da trpi ultradesničare poput Maska samo zato što su bogati
04.09.2024.•
6
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva rekao je da se nada da bi kriza u vezi sa zabranom mreže "X" u Brazilu "mogla da nauči svet da nije dužan da trpi krajnje desničare poput Ilona Maska sa
"Najbolja cena" možda ne zaživi u svim marketima: Jesu li trgovinski lanci "poslušna dečica"?
03.09.2024.•
9
U septembru prošle godine predsednik Srbije je na konferenciji za novinare obelodanio državnu akciju "Bolja cena". Ovog puta demonstrator je bio premijer Miloš Vučević.
Savez ekonomista Srbije dobio organizaciju Svetskog kongresa ekonomista 2026.
03.09.2024.•
2
Savez ekonomista Srbije objavio je danas da je, odlukom Izvršnog odbora Međunarodne ekonomske asocijacije (IEA), izabran da bude domaćin XXI Svetskog kongresa ekonomista u junu 2026.
Poljoprivrednici uputili zahteve Vladi: Ukoliko ih ne ispuni za 15 dana - protesti
03.09.2024.•
52
Poljoprivrednici su Vladi Srbije uputili niz zahteva, a najavljuju da ukoliko isti ne budu ispunjeni za 15 dana, slede protesti.
I zvanično: Ustavni sud Brazila potvrdio odluku o blokadi mreže X u celoj zemlji
03.09.2024.•
0
Brazilski Vrhovni sud danas je jednoglasno potvrdio odluku jednog od svojih sudija da širom zemlje blokira platformu "X" u vlasništvu Ilona Maska, objavljeno je na sajtu suda.
Folksvagen u minusu pet milijardi evra, ne isključuje mogućnost zatvaranja fabrika i otkaza
03.09.2024.•
14
Menadžment Folksvagena odlučio se za veliki program štednje do 2026. i želi da ukine garanciju zaposlenja za oko 110.000 radnika kako bi se izborio sa manjkom u kasi koji iznosi pet milijardi evra.
Komentari 22
Aleksa
Osiguranje
Ali u medu međuvremenu plaćaju tzv. Nacionalno osiguranje zato što Rusija više nije u programu Zelena karta. Košta oko 1000e godišnje bez razlike koji je auto.
Plaća se srpskoj kompaniji
@ Dušan
Dok su živeli u Rusiji radili su za zapadne firme. Ili u predstavništvima, ili preko imterneta. Imali su dobru lovu i Putin, Rusija, Ukrajina ih nisu interesovali.
Međutim, kada im je Zapad uveo sankcije i blokirao bankovne račune tj. prestala uplata sredstava za poslove koje su obavljali za strane firme, došli su u problem. Zato su se spakovali i razmileli po Srbiji, Gruziji, Azerbejdžanu, Tajlandu, Tursko . . . svuda gde mogu da odu bez vize. Tamo su registrovali firme, otvorili račune i ponovo počeli da rade za firme za koje su i ranije radili.
Oni Rusi koji su protiv Putina su ovde došli tj. pobegli godinama pre rata sa Ukrajinom i ovde su politički aktivni na rušennu Putina. Ima ih jako, možda tek stotinjak
Ovi ostali, njih par stotina hiljada egoista je ovde došlo samo i isključivo zbog otvaranja računa u banci.
Ti i kada pričaš sa njima krivi su im Ukrajinci što je tamo rat pa im je zbog Ukrajinaca uvedene sankcije, blokirani računi i sada moraju da se potucaju po svetu. Niko od njih ti neće reći da su oni napali Ukrajinu, da je Putin kriv . . . Ne, oni su cvećke, Ukrajinci su krivi, Zapad ih mrzi.
Ista priča kao kod nas devedesetih. Ljudi bežali iz Srbije na Zapad a za to bežanje krivili Hrvate, Slovence, Bosance jer su oni započeli ratove, uopšte nisu hteli da priznaju da se iz Srbije išlo i ratovalo okolo.
Ista situacija je i sa ovim Rusima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar