Cene nerealno visoke, a Vučević skida odgovornost sa države: Samo vi plaćajte
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u ponedeljak da država nije kriva za visoke cene životnih namirnica i da trgovci treba da se urazume.
Foto: 021.rs
Premijer Srbije već neko vreme za temu ima visoke cene pojedinih proizvoda, pa je o tome pričao u nekoliko navrata, najavivši i rad Bezbednosno-informativne agencije na istraživanju visokih cena.
Očigledno mu je kupovna moć ili barem iluzija kakve-takve kupovne moći važna, pa je ponovo pokrenuta akcija sa jeftinijim proizvodima. Umesto "Bolje cene", ovog puta je bila "Najbolja cena".
Ministar Tomislav Momirović hvalio se jeftinim jajima, ponovo se govorilo o parizeru, obilazio je prodavnice...
I onda je stigla vest da su protiv četiri trgovinska lanca pokrenuti postupci pred Komisije za zaštitu konkurencije zbog sumnje da su dogovarali cene određenih proizvoda.
Niko nije protiv tržišne privrede
Po rečima Miloša Vučevića, niko nije protiv državne privrede, ali se ne pristaje na kartele. Kako je objasnio, trgovci su ti koji treba da se urazume, jer nije "u redu da skidaju kožu s leđa građanima".
On je prilikom gostovanju na Pinku rekao i da će država kontrolisati rad apoteka takođe zbog formiranja cena. On je stava da apoteke treba da zarade, ali ne "pet ili deset puta više".
"Smanjite malo apetite. Ne možete sami da jedete tortu", poručio je Vučević.
Trgovinski lanci pristižu non-stop
Vučević je u svom jutarnjem gostovanju rekao i da je godišnji promet u srpskim trgovinama pet milijardi evra, te da je to vrednost trećine državnog budžeta.
Poslednjih godina razvijali su se domaći trgovinski lanci, ali su dolazili i strani, jedan od većih i poznatijih je svakako Lidl.
Međutim, na srpsko tržište su za kratko vreme stigli i Mix Markt, ALBI, Momax, a dolazak je najavio i banjalučki Tropic. Širenje na Balkan planira i francuski lanac Carrefour, preko svoje filijale u Grčkoj, a u naredne dve godine bi navodno na domaće tržište mogao da pristigne i Eurospin, piše B92.
Ako je konkurencija velika, zašto su cene visoke?
Ekonomista Saša Đogović objašnjava za Vreme da je dobro da imamo što više brendova, ali pod uslovom da ih Komisija za zaštitu konkurencije nadgleda i da reaguje kada uoči nepravilnosti.
Ipak, on smatra da se to u praksi nije dešavalo, zbog čega na teret potrošača padaju kartelski dogovori prodajnih lanaca.
"Zdravi tržišni mehanizmi postojaće samo ako institucije pravilno sprovode regulativu. Prodajnih lanaca uvek može biti više, ali ako vide prostor za stvaranje kartela, uradiće to. Broj konkurenata na tržištu je trenutno veliki, pa bi novim radnjama najviše išlo u prilog da imaju povoljne cene koje bi privukle kupce", zaključuje Đogović.
"Kvantni skok" u skup život
Prema poslednjim zvaničnim podacima, prosečna neto zarada na republičkom nivou iznosi 96.649 dinara, dok medijalna zarada preko koje više od 50 odsto zaposlenih u Srbiji nije imalo iznosi 75.575 dinara.
Prema poslednjim podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, koji se odnose na jul ove godine, prosečna potrošačka korpa iznosi 103.722 dinara i veća je za 338 dinara u odnosu na mesec pre toga, dok je minimalna potrošačka korpa viša za 198 dinara u odnosu na jun i iznosi 53.655 dinara.
Kupovnu moć iznad proseka imali su samo zaposleni u Beogradu. U svim ostalim gradovima i opštinama, uključujući i Novi Sad, prosečna plata nije prelazila prosečnu potrošačku korpu, ali jeste minimalnu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poreska uprava: Preduzetnici do 16. decembra da predaju obaveštenje o isplati zarade
03.12.2024.•
0
Poreska uprava saopštila je da preduzetnici i preduzetnici poljoprivrednici imaju rok do 16. decembra da predaju obaveštenje o opredeljenju za isplatu lične zarade.
Nova ograničenja: Kina zabranila izvoz retkih metala u SAD
03.12.2024.•
0
Kineske vlasti su saopštile da u potpunosti zabranjuju izvoz u SAD retkih metala galijuma, germanijuma i antimona i visoko-tehnoloških materija koje mogu da se koriste u vojne svrhe.
Novo nalazište litijuma u Kaliforniji vredno 540 milijardi: Potpuni zaokret u globalnoj ekonomiji?
03.12.2024.•
7
Portal UniladTech navodi da bi nedavno otkriće ogromnog nalazišta litijuma u Kaliforniji moglo u potpunosti da transformiše globalnu ekonomiju ali i dodatno da obogati Džefa Bezosa i Ilona Maska.
Proizvođači oružja zabeležili veći prihod u 2023.
02.12.2024.•
2
Najveće kompanije za proizvodnju oružja zabeležile su povećanje prihoda od 4,2 odsto u 2023. godini zbog rastuće potražnje u vezi sa ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Vozači u Srbiji za pun rezervoar moraju da izdvoje desetinu plate
02.12.2024.•
10
Srbija ne samo da je rekorder u regionu po cenama dizela i benzina, državnim nametima na ova goriva, već i po tome koliko njeni građani mesečno izdvajaju za punjenje rezervoara u odnosu plate.
Generalni direktor Stelantisa podneo ostavku
02.12.2024.•
1
Automobilska grupa Stelantis saopštila je da je generalni direktor te kompanije Karlos Tavares podneo ostavku i da ona odmah stupa na snagu.
Uprava Folksvagena odbila ponudu sindikata za smanjenje troškova
01.12.2024.•
5
Proizvođač automobila Folksvagen, koji priprema drastičan plan štednje, odbacio je predlog sindikata koji ima za cilj smanjenje troškova bez zatvaranja fabrika u Nemačkoj.
Jedna zemlja je uvela bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja: Da li se isplatilo?
01.12.2024.•
0
Kao prva država na svetu Salvador je uveo bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za decembar
01.12.2024.•
0
Poreska uprava objavila je kalendar poreskih obaveza firmi za decembar.
Nekima će rate stambenih kredita porasti od januara 2025, a nekima ni dinar: Evo od čega to zavisi
01.12.2024.•
0
Od početka iduće godine kamatne stope na sve stambene kredite - i nove i stare, i sa fiksnom i sa promenljivom kamatnom stopom - biće pet odsto.
Za tri godine dato 189 miliona evra za sport - misterija gde je taj novac završio
01.12.2024.•
9
U periodu od 2019. do 2022. godine iz budžeta Srbije, preko Ministarstva sporta, preneto je 22,2 milijarde dinara (oko 189 miliona evra) bespovratnih sredstava košarkaškom, vaterpolo i drugim savezima
Amerikanci na "crni petak" potrošili oko 11 milijardi dolara na onlajn kupovine
30.11.2024.•
2
Amerikanci su ove godine na "crni petak" potrošili oko 11 milijardi dolara na onlajn kupovine, što je više za 10,2 odsto u odnosu na prošlu godinu, pokazuju podaci kompanije Adob Analitiks.
Ovo su nove - stare cene goriva
29.11.2024.•
8
Dizel i benzin će se na pumpama u Srbiji do sledećeg petka, 6. decembra prodavati po nepromenjenim cenama.
NBS izmenom zakona stavlja rampu na iznošenje zlata iz zemlje
27.11.2024.•
12
Izmenama Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) predviđeno je da NBS dobije ovlašćenje da kupuje i prodaje zlato u inostranstvu.
Dve firme iz Srbije u novom paketu sankcija koje EU uvodi Rusiji
27.11.2024.•
11
U novom paketu sankcija protiv Rusije koje priprema EU nalaze se i dve kompanije iz Srbije.
Nemačkoj potrebno bar 288.000 migranata godišnje
27.11.2024.•
9
Nemačkoj ekonomiji je potrebno 288.000 migranata godišnje do 2040. da bi se izborila sa negativnim uticajem starenja stanovništva, navodi se u novoj studiji Fondacije Bertelsman.
Stelantis zatvara fabriku na severu London: Odluka koja ugrožava stotine radnih mesta
26.11.2024.•
2
Proizvođač automobila Stelantis najavio je danas da namerava da zatvori fabriku u Lutonu na severu Londona da bi se koncentrisao na proizvodnju na drugoj lokaciji u Velikoj Britaniji.
NBS predložila da kamata na stambene kredite bude maksimalno pet odsto do kraja sledeće godine
26.11.2024.•
0
Kamatne stope na stambene kredite koje građani već otplaćuju i na one koje će tek zajmiti od banaka, zaključno sa 31. decembrom 2025. godine neće smeti da budu veće od pet odsto.
Ministarstvo odlučuje o 186 prijava za kupovinu električnih vozila, među prijavljenima i Novosađani
26.11.2024.•
2
Ministarstvo zaštite životne sredine obrađuje 186 prijava za subvencionisanje kupovine električnih automobila sa po pet hiljada evra po vozilu, a među njima je 70 odsto preduzetnika.
Vučić obećao da će Srbija 2027. imati životni standard kakav Bugarska ima danas
25.11.2024.•
36
U nedavnom javnom obraćanju predsednik Aleksandar Vučić dao je građanima Srbije još jedno obećanje: BDP po glavi stanovnika do 2027. godine iznosiće "15.250 evra".
Poljoprivreda: Vreme kada se vidi ko je laf
25.11.2024.•
5
Završena je jesenja setva, dok su predzimsko oranje i priprema zemljišta sasvim pri kraju. Reklo bi se da paori ulaze u hladniji period sa manje posla.
Komentari 34
Mikica
Mozda da smanjite cenu za 25% na 150?
Sve ce pojeftiniti,paradajz sa 200 na 150 odmah! I sve tako redom.
vitamin
I tako ja odem pre tri dana u Rumuniju, a Rumuni odu kod mene. To se stalno dešava, nije samo sad.
E, cene prehrambenih namirnica SADA su otprilike iste. Koješta je nešto jeftinije, nešto i primetno, a nešto gledam i ne verujem koliko mnogo košta.
Kad dodju ovde, Rumuni slikaju sve cene, jer čovek ne može da se pokupi.
Dakle, dodje mu na isto...
A inače sam ja stalno za prava poljoprivrednika, stočara, voćara - tvrdim da su hladnjače i mlinovi SNS mafija i da država treba više da subvencioniše poljoprivredu, a ove majmune po nosu, oni dižu cenu. To ja mislim.
Ali, mi i Rumuni isti po cenama. Njihove veće plate odu na veću stanarinu i druge troškove. Otprilike je isto.
Dejan
Ajmo bezmozgici botovski,lupajte minuse.
Dobicete i vi dezodorans od oskara u paketu pred izbore.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar