Kako pasivan status utiče na rad poljoprivrednika: "Zbog protesta su mi u danu došle dve inspekcije"
Nekoliko poljoprivrednika, za samo par dana, dobilo je rešenja da im se gazdinstva stavljaju u pasivan status na rok od pet godina.
Foto: Pixabay
Na taj način oni ostaju uskraćeni za državne subvencije, što će ih, prema mnogim mišljenjima, dovesti na rub egzistencije, prenosi Danas.
Prvi je, 4. decembra, ovo rešenje dobio Predrag Veljković iz Pekčanica kod Kraljeva, zatim je Zlatku Kokanoviću iz Gornjih Nedeljica isto rešenje stiglo 6. decembra. Tokom vikenda, rešenje je dobio i Đoka Ćurčić iz Titela.
Sva tri poljoprivrednika istakli su se na protestima paora i skrenuli pažnju javnosti na sebe. Osim toga, Kokanović je jedan od najglasnijih aktivista protiv rudnika litijuma koji želi da otvori Rio Tinto, dok je Ćurčić upamćen po dolasku na nedavni protest u Novom Sadu sa traktorom i na njega prikačenom cisternom.
Poljoprivrednici zbog toga tvrde da se ovim potezima vrši represija nad njima i da su inspekcije koje su im poslate politički akt. Međutim, Ministarstvo poljoprivrede to negira.
"Poljoprivredna inspekcija, u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, izvršila je ukupno 3.350 kontrola, kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava od avgusta 2024. godine u sveobuhvatnoj akcijskoj kontroli podsticajnih sredstava na teritoriji cele Srbije – kvalitetna priplodna grla, tovna grla, neposredni podnosioci premije za mleko i kontrola podsticaja po hektaru obradive površine", naveli su oni.
Kako su dodali, nepravilnosti su utvrđene kod ukupno 235 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava.
"Kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti, po bilo kom osnovu po kojem je izvršen inspekcijski nadzor, podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status“, naglasili su iz Ministarstva i dodali da to nije stvar politike, već da su rešenja „isključivo doneta zbog nepridržavanja propisa od strane pojedinih poljoprivrednika i nepostupanja po izrečenim merama Ministarstva, odnosno usled utvrđenih nepravilnosti u okviru inspekcijskog nadzora“.
Međutim, poljoprivrednik iz Titela Đoka Ćurčić tvrdi drugačije. On smatra da je obrazloženje za stavljanje u pasivan status bilo "običan cirkus".
"To je sve politička varijanta, zbog protesta u Novom Sadu meni su u danu došle dve inspekcije – veterinarska i poljoprivredna. Veterinarska je pregledala i predala mi šta treba da popravim, ja sam to sredio i sa njima sam završio prijatno. Poljoprivredna je išla po njivama, gledali su mi svinje, objekat za svinje, objekat gde osoka odlazi, sve su premerili, njive su sve bile uzorane i istanjirane na kojima je posejano žito", objašnjava Ćurčić.
On tvrdi da je inspekcija "odokativnom metodom" utvrdila da je negde posejan kukuruz, a trebalo je da bude žito, a da je na drugom mestu žito, a trebalo je da bude suncokret.
"Sve je to biljna proizvodnja što sam sejao i tu sam napravio dve ili tri greške u vezi sa tom strukturom koju nisam upisao dobro. To se desilo jer smo gazdinstvo prijavljivali u februaru, a sejali smo tek u martu ili aprilu. Na nekim njivama sam morao i da presejem jer su mi miševi pojeli. Oni su me zbog toga stavili u pasivan status i ugrozili egzistenciju moje porodice, a sve zbog politike", ukazuje sagovornik Danasa.
On dodaje da je uložena žalba na to rešenje, ali da će to trajati sigurno četiri ili pet meseci, u kojima neće moći da radi.
"Ovo je ona situacija 'kadija te tuži, kadija ti sudi'. Videćemo šta će od toga biti, teško je to sad prognozirati. Ko god misli svojom glavom i iznosi svoj stav, on postaje problem", smatra Ćurčić.
On dodaje i da, ako žele, svakom poljoprivredniku mogu da pronađu nešto problematično.
"Ako sagledamo sve, niko kod nas nije ispravan oko tako malih sitnica. Ne ispunjavaju ljudi uslove za sve", objašnjava Ćurčić.
Ipak, kako kaže, moraće da nastavi da radi.
"Ja ću raditi tu zemlju, ako ne dobijem subvencije ja ne mogu da prodam moje proizvode legalno. Ne mogu da održavam gazdinstvo, jer oni mene ovi potezom teraju u kriminal. Teraju nas da prodajemo na crno, da nema nigde uvida robe…", upozorava Ćurčić.
On naglašava da on i njegova porodica žive od te zemlje.
"Sada ne možemo da prodamo naše mleko ili žitarice jer smo u pasivnom statusu, jer firme sa kojima sarađujemo traže aktivan status. Država nas tera na kriminal, a ona je najveći kriminalac", poručuje Ćurčić.
Kako pasivan status vide analitičari?
Agroekonomski analitičar Žarko Galetin smatra da inspektori imaju dosta prostora za slobodan sud.
"Široko je polje da se proceni da li se neko ogrešio toliko da ga stavite u pasivan status i ima dosta diskrecionih prava u toj proceni", ukazuje on.
Galetin veruje da poljoprivrednici jesu pogrešili, ali ima utisak da tu ima i politike.
"Dati procenu da neko ne zadovoljava kriterijume aktivnog statusa daje puno diskrecionog prava. U moru propisa i kriterijuma za zadovoljenje aktivnog statusa uvek može da se nađe nešto što ne štima, i da se neko pošalje u pasivan status", objašnjava naš sagovornik.
Galetin je, takođe, mišljenja da većini može da se pronađe nešto što je problematično.
"Imamo situaciju da možete svakome da nađete dlaku u jajetu i na osnovu te dlake da jedno gazdinstvo suspendujete“, napominje sagovornik Danasa.
Time je to gazdinstvo, kako upozorava, praktično osuđeno na propast.
"Raditi bez državnih podsticaja i subvencija, posebno u ovakvim uslovima kada imate loše cene poljoprivrednih proizvoda, kada je tržište apsolutno ne naklonjeno poljoprivrednicima i još imate loše prinose, kakve su svi imali ove godine, onda je to bukvalno osuda na propast", tvrdi Galetin.
Prema njegovim rečima, teško gazdinstva to mogu da "prežive".
"U zadnjih nekoliko godina imamo to da pojedinim poljoprivrednicima jedina neka zarada, jesu ti državni podsticaji. Ako nekoga ostavite bez toga, on će teško da se izbori", smatra Gelatin.
S druge strane, agroanalitičar Goran Đaković ima drugačije mišljenje.
"Žao mi je što su pojedini poljoprivrednici došli u situaciju da im gazdinstvo bude kažnjeno, ali to je sudbina koja bi mnoge mogla da snađe jer se olako odnose prema svemu pa i prema subvencijama", navodi on.
"Kada su u pitanju subvencije u poljoprivredi postoje jasni propisi, pa se njih moramo svi pridržavati", naglašava Đaković.
Što se tiče inspekcijske kontrole, kaže da ona može da se desi bilo kome i bilo kada.
"Da li je bilo političkog motiva da se posete i dva gazdinstva isturenih aktivista možemo samo da nagađamo, ali bez pravnog uporišta ne bi mogli da dobiju pasivan status", tvrdi Đaković.
On podseća i da ta procedura podrazumeva da se, između ostalog, ostavlja rok da se greška ispravi, što ovi poljoprivrednici, kako kaže, verovatno nisu uradili.
"Pasivan status je kaznena mera koja bi trebalo i češće da se primenjuje jer imamo mnogo zloupotreba subvencija na terenu", navodi Đaković.
Gazdinstva koja ostanu bez subvencija, prema njegovom mišljenju, teško će se boriti na tržištu.
"Ipak, mogu opstati ako budu znali vlasnici da sa njima pravilno upravljaju. Postoje i danas brojna gazdinstva koja iz različitih razloga nemaju pravo na subvencije, ali ipak i dalje funkcionišu i ostvaruju zaradu", kaže Đaković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS obavestio poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba o povlašćenoj ceni dizela
15.01.2025.•
0
Naftna industrija Srbije (NIS) je obavestila poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po litru.
Ilon Mask tužen zbog kupovine akcija Tvitera po nerealnim cenama
15.01.2025.•
0
Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) podnela je tužbu protiv Ilona Maska zbog toga što je prekršio zakon kada je kupio akcije Tvitera "po veštački niskim cenama".
Korisnici ajfona više ne mogu da skidaju aplikacije NIS-a
15.01.2025.•
6
Korisnici ajfona više ne mogu da skidaju i preuzimaju aplikacije Naftne industrije Srbije (NIS), dok android uređaji i dalje omogućavaju ovu opciju.
Meta otpušta pet odsto zaposlenih - one sa najslabijim rezultatima
15.01.2025.•
0
Kompanija Meta planira da otpusti pet odsto radnika, a na meti su oni s najslabijim rezultatima.
Posle "šok-terapije": Inflacija u Argentini pala na 117 odsto
15.01.2025.•
2
Inflacija u Argentini je 2024. godine iznosila 117,8 odsto što je pad od 94 poena u odnosu na prethodnu godinu, čime se ponosi ultraliberalni predsednik Havijer Milei.
Rusija kaznila Google sa 75 miliona evra jer ignoriše prethodnu kaznu
15.01.2025.•
2
Ruski sud je kaznio kompaniju Google sa osam milijardi rubalja (75,1 milion evra) zbog nepoštovanja prethodnih kazni, saopštio je sud Čeretanovo na Telegramu.
Beogradska berza privremeno obustavila trgovanje akcijama NIS-a
14.01.2025.•
4
Beogradska berza donela je danas odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu.
Sutra počinje isplata uvećanih plata u javnom sektoru, prvo zdravstvenim radnicima
14.01.2025.•
5
U Srbiji sutra počinje isplata prvih uvećanih plata u javnom sektoru koje će biti isplaćene najpre zdravstvenim radnicima, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
Stambeni kredit od 100.000 evra: Banke ćute, ministarstvo obračunava, a mladi u blokadi
14.01.2025.•
8
Skupština Srbije trebalo bi u februaru da usvoji Zakon o kreditiranju stanova za mlade dok se komercijalne banake o tome vidljivo ne oglašavaju kao ni roditelji potencijalnih budućih vlasnika stanova.
Lavrov: NIS nikako ne može biti nacionalizovan
14.01.2025.•
68
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da NIS ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije.
Vučić sa Bocan-Harčenkom o sankcijama NIS-u: Zatražio sam od ruskih prijatelja da počnu konsultacije
14.01.2025.•
3
Aleksandar Vučić rekao je da je tokom sastanka sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenkom zatražio od "ruskih prijatelja" da otpočnu konsultacije o funkcionisanju NIS-a.
Španija uvodi porez od 100 odsto na nekretnine stanovnicima zemalja van EU
14.01.2025.•
8
Španska vlada najavila je planove za uvođenje poreza do 100 odsto na nekretnine koje kupuju stanovnici zemalja koje nisu u EU, poput Velike Britanije i SAD.
Koliko bi Srbiju mogao da košta otkup NIS-a i ima li te pare?
14.01.2025.•
47
Sankcije koje su SAD uvele NIS-u zbog ruskog vlasništva mogle bi da znače da će Srbija morati da otkupi udeo Gasproma i Gaspromnjefta od 56,15 odsto akcija.
Narodna banka Srbije: Neto devizne rezerve dostigle 24,6 milijardi evra
13.01.2025.•
3
Narodna banka Srbije je saopštila da su bruto devizne rezerve na kraju 2024. godine dostigle rekordni nivo u iznosu 29,2 milijarde evra, a u odnosu na novembar povećane su za 589,9 miliona evra.
Petković "Ne damo Jadar": Sprečićemo izgradnju gasovoda za planirani rudnik litijuma
13.01.2025.•
6
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" Nebojša Petković poručio je da meštani Gornjih Nedeljica kod Loznice neće dozvoliti gradnju gasovoda za potrebe planiranog rudnika litijuma u tom kraju.
Naftne sankcije - Srbija između sila
13.01.2025.•
4
SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.
Vuletić o sankcijama NIS-u: Nema ništa od toga, to je pričam ti priču
13.01.2025.•
19
Nema ništa od toga, te sankcije su pričam ti priču, izjavio je FoNetu stručnjak za energetiku i predsednik Udruženja za gas Vojislav Vuletić.
Vlast voli da se hvali ekonomskim rastom Srbije: Da li to osećaju građani?
12.01.2025.•
30
Srbija je u 2024. godini bila jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, pokazalo je istraživanje Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).
Prevoznici: Moguća blokada granica EU, tražimo izuzeće iz uredbe o ograničenju boravka
12.01.2025.•
10
Predstavnici prevozničkih firmi van šengenskog područja nedavno su dobili negativan odgovor Brisela na svoj zahtev.
Sijarto: Sankcije NIS-u mogu dovesti do nestašica i poskupljenja na evropskom tržištu
12.01.2025.•
4
Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto izjavio je da bi američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) mogle da dovedu do nestašice i poskupljenja nafte na evropskom tržištu.
Stanovnici Belgije među najbogatijim u Evropi
12.01.2025.•
4
Stanovnici Belgije su među najbogatijima u Evropi i znatno su bogatiji od proseka u evrozoni, saopštila je Nacionalna banka Belgije (NBB).
Komentari 7
Poljoprivrednik
Žeks
Klokan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar