
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Međutim, te subvencije većinski dobijaju strani investitori, a struka je podeljenih mišljenja oko toga da li to predstavlja diskriminaciju domaćih privrednika.
Samo u 2024. godini novac na ime subvencija za investicije isplaćen je na račune 54 kompanije, a ukupno je uplaćeno više od 93 miliona evra, pokazuje računica portala Biznis.rs.
Izveštaj Ministarstva privrede pokazuje da su novac dobile kompanije iz najrazličitijih grana poslovanja - od farmaceutskih, prehrambenih do onih koje proizvode obuću ili električne kućne aparate.
Ipak, ono što se iz ovog izveštaja takođe može videti jeste da kompanije koje rade u okviru autoindustrije i dalje dobijaju ogroman novac iako je ova industrija trenutno u krizi, posebno u Evropi. To se vidi i po najavljenih 48 miliona evra podsticaja za FCA Srbija u Kragujevcu za proizvodnju novog električnog modela "Grande Panda".
Takođe, kompaniji "Toyo Tire" u Inđiji isplaćeno je nešto manje od 2,7 miliona evra u 2024. godini, dok joj je godinu pre toga isplaćena tranša od preko 20 miliona, a 2022. godine oko 17,5 miliona evra. Država je ukupno ovoj kompaniji odobrila 41 milion evra podsticaja za investicije.
Dalje, kompanija "Continental automotive Serbia" prošle godine od države je dobila nešto manje od 5,8 miliona evra, dok je u prethodne tri godine dobila 22,2 miliona.
Takođe, nemačka kompanija "Brose d.o.o." od države je poslednjih godina dobila više od 15 miliona evra, dok je ukupno planirano 21,3 miliona. I kompanija "ZF" iz Pančevu poslednjih pet godina dobila je 19,6 miliona evra podsticaja od države.
Profesorka ekonomije u penziji Danica Popović za Danas podseća da je podsticaje uveo još Mlađan Dinkić i da ih ne treba vezivati isključivo za politiku koju vodi Srpska napredna stranka.
"Ideja je bila da se privuku strane investicije u Srbiju po svaku cenu, brzo i pre nego što se izgrade institucije", ukazuje ona.
Popović ističe da je podsticaj za dolazak stranih investitora uvek profit.
"Međutim, kada je zarada rizična, onda je to način da se investitori direktno plate - subvencijama", upozorava sagovornica beogradskog lista.
Popović tvrdi da su strane kompanije u povlašćenom položaju u odnosu na domaće.
"Ali one Srbiji donose nešto što domaće kompanije ne daju, a to je kapital kojim kupuju svojinu ili pravo korišćenja postrojenja u koje dolaze. U tom smislu vlada ravnoteža, od stranih investitora se dobija ono što se od domaćih ne dobija, a to su devize koje uplaćuju u državnu kasu, pa im se i daje ono što se domaćim investitorima ne daje, a to su subvencije", objašnjava ona.
Popović naglašava i da se novcem od stranih investitora povećava količina deviza u zemlji, što osigurava da imamo stabilan kurs dinara, u odnosu 117 dinara za jedan evro.
"Ko god misli da je u redu da kurs dinara sutra bude 150 dinara za jedan evro neka i dalje tvrdi da su podsticaji stranim investitorima neopravdani", poručuje ova sagovornica.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Milorad Filipović, s druge strane, smatra da se politika subvencionisanja investicija odnosi kako na strane, tako i na domaće investitore, odnosno podjednako važi za sve.
"Međutim, činjenica je da su se strani investitori daleko bolje uklopili u ovakve projekte, pa je i većina subvencija završila kod stranih ulagača. Razlozi za to su mnogobrojni, a poslednjih godinu dana smo svedoci da sve širi krug javnosti uočava da su investicije domaćeg privatnog sektora u debelom zaostatku u odnosu na njihovo učešće u BDP-u u odnosu na zemlje sličnog nivoa razvijenosti. Čini se da domaći poslovni ljudi nemaju poverenja u poslovni ambijent u Srbiji i da se uzdržavaju od ulaganja u proizvodne delatnosti, već se ulaže u nekretnine, zemljište, zlato...", objašnjava on.
Politika subvencionisanja investicija otpočela je, kako podseća, još 2006. godine sa osnovnim motivom većeg zapošljavanja u situaciji kada je stopa nezaposlenosti dostigla preko 20 odsto, što je, kako dodaje, tada bilo opravdano.
"Ipak, brzo se ovakav polazni motiv izvitoperio, pa su subvencije bivale sve veće, a po jednom radnom mestu se davalo sve više. U sadašnjoj situaciji, kada se uvozi radna snaga čak i iz Pakistana, Šri Lanke i drugih zemalja, davanje subvencija radi povećanja zaposlenosti izgubilo je svaki smisao", ukazuje Filipović.
Podsticaje treba davati samo za nove proizvodnje u visokotehnološkim, inovativnim i akumulativnim delatnostim, smatra ovaj sagovornik.
Ceo tekst čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NBS: Bruto devizne rezerve uvećane na 27,4 milijarde evra u junu
11.07.2025.•
0
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je da su bruto devizne rezerve centralne banka na kraju juna ove godine bile na nivou od 27,4 miliajrde evra, što je bilo 4,7 miliona evra više nego na kraju maja.
Objavljene nove cene goriva
11.07.2025.•
7
Nove cene goriva koje će važiti od 15 časova su objavljene.
Ugostiteljske usluge poskupele za više od devet odsto, najmanja poskupljenja u Vojvodini
11.07.2025.•
2
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine.
Završena obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal
11.07.2025.•
0
Obrada zahteva za premiju za mleko za prvi kvartal ove godine je završena.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
10.07.2025.•
1
Izvršni odbor NBS odlučio je da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne na 4,5 dsto i kreditne olakšice na sedam odsto.
Ferrero kupuje Kellogg za tri milijarde dolara
10.07.2025.•
0
Italijanska kompanija Ferrero, koja stoji brendova Ferrero Rocher i Nutella, približava se dogovoru o kupovini kompanije WK Kellogg za oko tri milijarde dolara.
Tramp od 1. avgusta uvodi carine od 50 odsto na bakar
10.07.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp najavio je od 1. avgusta carine od 50 odsto na bakar, kako bi zaštitio domaću proizvodnju sirovine, prenosi Rojters.
Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje
10.07.2025.•
29
Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.
Nvidia postala prva firma sa tržišnom vrednošću od četiri biliona dolara
10.07.2025.•
2
Tehnološki gigant Nvidia postao je prva kompanija u istoriji koja je dostigla tržišnu kapitalizaciju od četiri biliona dolara, nakon što je vrednost njenih akcija porasla za 2,8 odsto na 164,42 dolara.
Zbog suše poljoprivrednici očekuju pomoć države
09.07.2025.•
4
Udruženja poljoprivrednika u Srbiji naredna dva dana održaće sastanke kako bi ocenili posledice suše i definisali kakvu pomoć očekuju od države.
Direktorka društvene mreže Iks najavila povlačenje sa funkcije
09.07.2025.•
0
Generalna direktorka društvene mreže Iks Linda Jakarino izjavila je da će se povući sa funkcije, samo dve godine nakon što je preuzela kormilo kompanije u vlasništvu Ilona Maska, bez navođenja razloga za svoj odlazak.
Glamočić: Biće obezbeđena pomoć poljoprivrednicima koji su preterpeli štetu od požara
09.07.2025.•
2
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će biti obezbeđena podrška u nabavci nove poljoprivredne opreme, kao i u obnovi infrastrukture na gazdinstvima koja su pretrpela štetu od požara.
Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom
09.07.2025.•
6
Evropska komisija u Izveštaju o vladavini prava u Srbiji 2025. navela je da svako drugo preduzeće u Srbiji u poslovanju ima problem s korupcijom.
Srbija među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato ove godine
09.07.2025.•
17
Srbija je u prvih pet meseci ove godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi.
Tramp: BRIKS je napravljen da uništi dolar i ugrozi SAD, članicama ću uvesti carinu od 10 odsto
09.07.2025.•
9
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će vrlo skoro uvesti carinu od 10 odsto na uvoz iz zemalja članica BRIKS-a.
U junu najviše rasli krediti privrede
08.07.2025.•
0
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju juna iznosili su oko 4.024 milijarde dinara, što je 2,1 odsto više nego u maju, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
PKS: Do 1. avgusta dodatni pregovori o carinama SAD
08.07.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je da će ta zemlja dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta, a period do tada biće iskorišćen za dodatne pregovore.
Skuplje usluge notara: Povećana javnobeležnička tarifa
08.07.2025.•
45
Veća vrednost boda, ali i veći broj bodova za pojedine poslove - ovako bi se, najkraće, mogla opisati nova javnobeležnička tarifa koju je usvojila Vlada Srbije.
Poljoprivrednici upozoravaju: Kiša više ne može da pomogne da rodi kukuruz
07.07.2025.•
14
Poljoprivrednici u Srbiji izjavili su da je suša skoro potpuno uništila rod kukuruza, a da nisu u boljem stanju ni soja, šećerna repa i suncokret.
Država ignoriše sušu, posledice ćete snositi i vi
07.07.2025.•
6
Nema šta, sunce je od polovine juna baš "zapržilo". Maksimalna dnevna temperatura je neprekidno iznad 30 stepeni Celzijusa, neretko dostižući i 35°C.
Akcije Tesle pale za sedam odsto jer je Mask najavio osnivanje političke stranke
07.07.2025.•
0
Akcije kompanije Tesla pale su danas za više od sedam odsto u trgovini pred otvaranje berzi nakon što je njen izvršni direktor Ilon Mask najavio osnivanje nove političke partije.
Komentari 3
predrag
Sad samo da dune los vetar .. i ostadosmo bez icega
/
pazi, ne registruju ih u opstini gde rade vec u onom pozarevcu, srpskoj transilvaniji vampira milosevica
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar