
Odgajivači svinja: Uvoz mesa uništio domaće svinjarstvo
Proizvođači svinjskog mesa u Srbiji saopštili su danas da su uvoznici i trgovci uništili fond svinja u Srbiji, jer je sada manji za oko 70 odsto nego pre nekoliko godina.

Foto: Pixabay
Vlasnik farme svinja u Laćarku, u opštini Šid, Bora Šuljmanac naveo je da se do sada nikada nije dogodilo da prasići ne mogu da se prodaju za Uskrs i 1. maj.
"Uvezene su 'strašne' količine mesa. Kilogram žive vage svinjetine je mesecima koštao 170 dinara, a ne bi smeo da bude jeftiniji od 220- 250 dinara", rekao je Šuljmanac za Betu.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je nedavno da je smanjen fond svinja i da je zbog toga prošle godine uvezeno 50.000 tona svinjskog mesa i 500.000 prasadi, kao i da je smanjen broj krmača za proizvodnju prasadi, pa je zaustavio uvoz mesa da bi se oporavila domaća proizvodnja.
Prema rečima Šuljmanca, najviše se uvozi iz Španije koja je naveći "neprijatelj" Srbije u proizvodnji svinja.
Španci, kako je rekao, svinje hrane sojinom sačmom od modifikovane soje, koja je u Srbiji zabranjena, a zbog velike ponude na tržištu ta hrana je jeftina, zbog čega proizvodnja svinja i domaća proizvodnja mesa ne može da bude konkurentna ceni mesa koje dolazi iz te zemlje.
"Čim je zaustavljen uvoz, počela je da raste cena svinjskog mesa i jutros je, umesto 170 dinara za kilogram žive vage, porasla na 200-210 dinara po kilogramu", rekao je Šuljmanac.
Dodao je da je pritisak klanične industrije zbog obustave uvoza - ogroman.
"Podmićivaće i uradiće sve da im se dozvoli uvoz. Njihov kapital raste enormnom brzinom zbog uvoza mesa po niskim cenama, a mi ne možemo da preživimo", rekao je Šuljmanac.
Istakao je da klaničari i trgovci ucenjuju, kada saznaju da neki manji proizvođač nema kome da proda.
"Meni su pre izvesnog vremena platili 130 dinara po kilogramu, a nekima 115 dinara i kada sam pitao zašto su spustili cenu odgovorili su da znaju da taj stočar nema kome drugome da proda", rekao je Šuljmanac.
Istakao je da kada bi se normalizovala situacija da bi domaći proizvođači za godinu dana mogli da obnove proizvodnju i postanu izvoznici.
I trgovci, prema njegovim rečima, zaračunavaju marže od nekoliko desetina odsto, pa je meso skupo, iako ga proizvođači prodaju po bagatelnim cenama.
Šuljmanac je rekao da je zbog sinjske kuge bio zaustavljen uvoz prasadi duže nego što je potrebno pa je i to smanjilo proizvodnju svinjetine.
"Sada svinja gotovo da nema u mestima koja su bila veliki proizvođači - Pećincima, Šašincima... Laćarak je bio veliki proizvođač svinja, svako domaćinstvo je imalo od 50 do 150 svinja, danas nas je desetak koji nismo odsutali. Proizvodio sam godišnje 6.000-7000 svinja, sada oko 2.000 komada", rekao je Šuljmanac.
Dodao je da su nedavno Danci nudi prasad po 70 evra, ali zbog zabrane uvoza proizvođači u Srbiji nisu mogli da ih kupe, pa su ih kupili Španci, a domaći proizvođači su ih u Srbiji plaćali 500 evra po komadu jer ih nema dovoljno.
Šuljmanac je rekao da prasad moraju da se uvoze, jer je Srbija mali proizvođač pošto ta proizvodnja zahteva investiciju od milion i više evra.
"Da imam toliko para ne bih proizvodio svinje", kaže Šuljmanac.
Smanjena proizvodnja svinja, kako je naveo, ostavila je bez posla veterinare i proizvođače stočne hrane, pa i oni kukaju.
Proizvođač prasadi Jovica Rajić iz sela Bingula u opštini Šid ocenio je da je fond svinja smanjen za 70 odsto.
"Kada je cena svinjetine 230 dinara po kilogramu uspevamo da nešto zaradimo i vraćamo kredite, ali već osam meseci je zbog ogromnog uvoza cena svinjetine od 150 do 180 dinara po kilogramu", rekao je Rajić.
Glavni krivci za stanje u svinjarstvu su, kako je naveo, uvoznici.
"Ne znam sa kim su oni u sprezi. Za domaće proizvođače cena svinjetine nikad nije otišla u nebo. Kada je cena sa 220 pala na 170 dinara za kilogram, to je gubitak od 50 dinara po kilogramu, odnosno 5.000-6.000 po grlu, pa ko proda 100 svinja gubitak je oko 500.000 dinara", rekao je Rajić.
Naveo je da domaći proizvođači prasadi koriste priliku da, kada se poveća subvencija po krmači, odmah podignu cenu prasadi, pa zbog toga proizvođači tovljenika od te finansijske podrške nemaju koristi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ministarstvo nudi paorima "interventi otkup" pšenice za 23.000 dinara po toni
22.06.2025.•
15
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić kaže da će "država preko republičke Direkcije za robne rezerve ponuditi zemljoradnicima interventni otkup pšenice po ceni od 23.000 dinara po toni".
Ako uplaćujete humanitarnu pomoć, treba da znate: Pojedine banke to naplaćuju
22.06.2025.•
0
U Srbiji pojedine banke i dalje naplaćuju proviziju na uplate u humanitarne svrhe.
Vlada ukinula podsticaje za strance, IT sektor upozorava: Moguć odlazak stručnjaka i firmi iz Srbije
22.06.2025.•
32
Vlada Srbije nedavno je ukinula Uredbu o kriterijumima za dodelu podsticaja poslodavcima koji zapošljavaju novonastanjena lica u Srbiji, izazvavši burnu reakciju IT zajednice.
Ovo su države s najvećim bogatstvom po glavi stanovnika
22.06.2025.•
2
Prema izveštaju švajcarske banke UBS, Švajcarska je prva u svetu kada je u pitanju bogatstvo po glavi stanovnika.
EU namerava da zabrani ruski gas do 2027: Stručnjaci o tome koliko je taj plan realan
22.06.2025.•
4
Brisel je predložio obavezujuću zabranu uvoza ruskog gasa i tečnog prirodnog gasa (LNG) do kraja 2027. godine.
Švajcarska po prvi put uvela nultu kamatnu stopu: Dva glavna razloga za to
22.06.2025.•
0
Švajcarska nacionalna banka (SNB) je kamatnu stopu snizila na nulu.
Mali: Srbiji uplaćena prva sredstva iz Plana rasta za Zapadni Balkan
21.06.2025.•
9
Ministar finansija Siniša Mali potvrdio je da su Srbiji uplaćena prva sredstva Evropske unije, u iznosu od 51,66 miliona evra, u okviru predfinansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan.
NIS traži još jedno odlaganje američkih sankcija, prethodno odlaganje do 27. juna
21.06.2025.•
2
Naftna industrija Srbije objavila je da je uputila novi zahtev Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija.
Kovanice u Srbiji: Izrada skupa, upotreba sve ređa
20.06.2025.•
4
Kovani novac u Srbiji sve se manje koristi kao sredstvo plaćanja, ali i pored toga i dalje je u upotrebi.
Nove cene goriva: Ponovo poskupljenje
20.06.2025.•
10
Gorivo će na pumpama u Srbiji od danas u 15 sati do 27. juna u isto vreme biti skuplje nego prošle nedelje.
Portparolka Evropske komisije: Srbija će moći da uvozi gas iz Rusije, ne sme završiti u Mađarskoj
19.06.2025.•
8
Predlog uredbe Evropske komisije o postepenom obustavljanju uvoza ruskog gasa u Evropsku uniju (EU) odnosi se samo na članice tog bloka, a ne i na treće zemlje.
Kakva je ekonomija Srbije: "Ogromni dugovi, masovni lopovluk, rasprodaja resursa..."
19.06.2025.•
29
Ekonomista Slobodan Komazec izjavio je da je zaduženost Srbije dostigla skoro 108 milijardi evra.
U SAD svakog dana prošle godine bilo po 1.000 novih milionera
19.06.2025.•
2
U Sjedinjenim Američkim Državama 2024. godine po 1.000 ljudi je dostizalo svakoga dana svoju prvu zaradu od milion dolara, saopštila je investiciona banka UBS.
Tramp ponovo odložio zabranu Tiktoka u SAD
18.06.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp produžiće za 90 dana rok kineskoj kompaniji ByteDance za prodaju Tiktoka, uprkos zakonu koji je nalagao prodaju ili gašenje u slučaju značajnog napretka.
Proizvođači mleka u Srbiji: Između "jakog" dinara i aflatoksina
17.06.2025.•
6
Srpski paori, posebno proizvođači mleka, baš nemaju sreće.
Atanacković: Ako država poveća neoporezivi deo plate, poslodavci bi pristali na povećanje minimalca
17.06.2025.•
7
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da bi 65 odsto poslodavaca prihvatilo povećanje minimalne zarade za 9,4 odsto u oktobru, ako država poveća neoporezivi deo plate.
EU planira da zabrani ruski gas do kraja 2027. godine
17.06.2025.•
6
Evropska komisija planira da u utorak predloži zakonsku zabranu uvoza ruskog prirodnog i tečnog gasa u Evropsku uniju do kraja 2027. godine, kako bi postepeno okončala energetske veze sa Rusijom.
Robne rezerve otkupljuju deo ovogodišnjeg roda pšenice
16.06.2025.•
1
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je pokrenuta inicijativa da Direkcija za robne rezerve, u skladu sa mogućnostima budžeta, otkupi deo ovogodišnjeg roda pšenice "po stimulativnijoj ceni".
Srpska IT asocijacija: Ukidanje podsticaja bez najave ugrožava poslovanje i poverenje investitora
16.06.2025.•
8
Srpska IT Asocijacija (SITA) saopštila je da je zabrinuta zbog nenajavljene odluke Vlade Srbije da ukine Uredbu o podsticajima za poslodavce koji zapošljavaju novonaseljena lica.
Sitnice koje koštaju: Kako da neprimetni troškovi ne "pojedu" tvoj kućni budžet?
16.06.2025.•
0
U vreme čestih i neočekivanih promena cena, budžet zaista lako izmakne kontroli i to bez velikih, planiranih troškova tokom meseca.
Skaču cene nafte zbog rata Irana i Izraela, moguća i blokada moreuza: Može li to uticati na Srbiju?
16.06.2025.•
12
Cena sirove nafte skočila je za desetak odsto zbog sukoba Izraela i Irana.
Komentari 12
Дада
debeli
To on može da shati, koliko je "dobar" po kili za nešto što je isto kad kupi i proda (tj. ne može da crkne, najprostije rečeno, zamrznuto je).
Da ULAŽE, pa da ČEKA i još gore RADI, pa da SNOSI RIZIK? Ajte, bre! Skoro svi čuveni jaganjci ispod sača (i iznad), sa nevidjeno zdravih planina nekadašnje SFR-jot su dolazili iz Vojvodine, ne možeš da prodješ selom od jaganjaca. E, ne možeš ni sad, zato što je put s***e, ali jaganjce videti nećeš. Živeli!
B&B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar