
Domaći privrednici "zakočili" nove poslove sa SAD zbog američkih carina
Privrednici u Srbiji su "zakočili" nove poslove sa SAD zbog američkih carina, piše mesečnik Biznis i finansije.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Obim međunarodne trgovine ove godine zabeležiće pad, to će se ubrzo preliti i na sektor usluga a zatim i na niže stope globalnog rasta, ocenjuju međunarodne institucije nakon što je predsednik SAD Donald Tramp preko noći podigao carinske stope celom svetu.
Predviđanja o tome koliko će američki predsednik zaviti u crno svetsku ekonomiju razlikuju se zavisno od očekivanja šta će se dogoditi kada isteknu tri meseca, za koliko je Tramp odložio primenu novih tarifa.
Bez obzira na to da li će se one primenjivati u punim iznosima ili će biti korekcija, u globalnu trgovačku računicu unet je novi parametar – neizvesnost. Niko ne zna šta donosi naredni dan, jer su potezi jedne od najvećih ekonomija nepredvidivi. Dodatni problem je to što su visoke carine uvedene toliko naglo da se za njih nisu pripremile ni američke kompanije, sa konfuznim objašnjenjima i uputstvima, pa privrednici nisu znali da li da se rukovode zvaničnom uredbom ili zvaničnim tvitovima Bele kuće.
"Nove američke carine su najveći trgovinski šok u istoriji. Mislim da nisu konačne, već su deo Trampove strategije da uplaši partnere – ako su imali stopu od pet odsto, sada im je razrezao 47 odsto, da bi bili srećni kad se u pregovorima spuste na 20 odsto. Ali, takva strategija utiče destruktivno na međunarodnu trgovinu i što je još opasnije, unosi globalnu nesigurnost u poslovanje. To nije dobro promišljeno, zato je i odloženo na 90 dana", ocenio je za Biznis i finansije profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Predrag Bjelić.
Kako je podsetio, Srbija je, posle ukidanja sankcija, vraćena na stari sporazum o trgovinskim odnosima sa SAD iz 19. veka, a 2003. joj je odobren status zemlje na opštoj šemi preferencijala SAD, što zemlji omogućava još povoljnije carine.
"Da li je ta opšta šema preferencijala sada suspendovana, ne zna se", rekao je Bjelić i dodao da u takvim uslovima domaći privrednici rade jedino što mogu – čekaju.
Oni privrednici koji imaju aktuelne ugovore, kako je naveo, gledaju da robu isporuče tokom naredna tri meseca, ali ne zaključuju nove poslove.
"Jedna od kompanija koja izvozi aluminijumske prozore a 70 odsto proizvodnje plasira na američko tržište, prestala je da naručuje sirovine, ne znaju po kojim cenama će tamo moći da prodaju. Većina privrednika već traži nova tržišta, izbegavaće američke kompanije jer nema garancije da će tokom trajanja ugovora uslovi isporuke biti isti kao kad je posao sklopljen. Neke firme će zbog viših carina imati gubitke, one mogu da se pozovu na naglo izmenjene okolnosti i da odustanu od ugovora. Da li će zbog toga imati posledice, utvrđivaće arbitraža, ali treba imati u vidu da to nije pod kontrolom kompanija, ni kupca ni prodavca i da obe strane trpe posledice", ukazao je Bjelić.
Srbija, inače, nema veliki obim trgovanja sa SAD. U prošloj godini, ukupna razmena iznosila je 1,4 milijarde dolara. Od toga je izvoz iz Srbije bio "težak" oko 670 miliona, dok je uvoz iznosio oko 739,4 miliona dolara.
Od roba koja se izvozi u SAD na prvom mestu su gume za automobile, slede proizvodi vezani za bezbednost a koji se vode kao "nerazvrstane robe", zatim oružje i municija, motori i delovi za vozila i hrana za životinje.
Administracija SAD ima neku drugu računicu, prema kojoj Srbija plasira na američko tržište više robe nego što odatle kupuje i odredila je carinu za zemlju od 37 odsto, najvišu u regionu. Ali, ukoliko zaprećene carine ostanu na snazi, one će srpske kompanije više pogoditi posredno, jer od njih neće biti izuzeta ni Evropska unija, najveći spoljnotrgovinski partner Srbije, pa će se pad proizvodnje i tražnje preliti i na domaće proizvođače.
Milenko Božić, vlasnik kompanije "Natura trejd" koja proizvodi papirne kese između ostalog i za svetski poznatog klijenta, Amazon, potvrdio je za Biznis i finansije da su u ovom trenutku poslovni planovi na čekanju.
"Mi smo u prošloj godini imali samo jednu fakturu za američko tržište, nameravamo da radimo dalje, ali otom-potom. Pretpostavljam da smo i sa takvim carinama konkurentni. Ali, to što je primena carina odložena na tri meseca pokazuje volju da se nešto promeni, moguće je i da se ukinu", nada se Božić.
Prema njegovom mišljenju, američke carine su usmerene pre svega na velike igrače.
"I Bajdenova administracija je uvodila nove carine na papirne kese, koje njima najviše dolaze iz Kine, Indije, Turske ili Portugala. Oni su imali veliki promet, jer proizvode pod povoljnijim uslovima nego ostali. U Turskoj, na primer, lira stalno devalvira, visoka im je inflacija a sve sirovine imaju u svojoj zemlji. Sa bilo kojim odloženim plaćanjem, troškovi se obezvređuju i oni su konkurentni", rekao je Božić.
Istakao je da je u Srbiji suprotna sitacija.
"Evro koji je 12 godina takav kakav je, ne odgovara izvoznicima, imamo skuplju energiju, ponovo će sada da podignu cene. To destimuliše izvoznike. Zemlje koje imaju puno proizvođača, na primer Poljska, stimulišu izvozne poslove sa 20 odsto do 30 odsto. Ovde nema nikakve pomoći za izvoznike i to je nešto što ne mogu da promenim", rekao je Božić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Šta znači priključenje Srbije jedinstvenom području plaćanja u evrima?
24.05.2025.•
0
Srbija je u četvrtak, 22. maja, postala deo Single Euro Payments Area (SEPA) sistema – jedinstvenog područja plaćanja u evrima.
Vučić obećava prosečnu platu od 1400 evra: Realnost ili populizam "nenadležne institucije"
23.05.2025.•
43
Da bi prosečna plata porasla na 1400 evra do kraja 2027. godine, ukupno povećanje bi moralo da iznosi oko 59 odsto
Akcionarima NIS-a ove godine 28,18 dinara po akciji
23.05.2025.•
2
Odbor direktora Naftne industrije Srbije (NIS) utvrdio je predlog odluke o raspodeli dobiti ostvarene u 2024. godini.
Objavljene nove cene goriva
23.05.2025.•
2
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti od danas u 15 časova.
Glamočić: Centralna laboratorija za kontrolu mleka počinje da radi od januara
23.05.2025.•
4
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najavio je jačanje uloge Nacionalne referentne laboratorije u Batajnici, kao i početak rada Centralne laboratorije za kontrolu kvaliteta mleka od januara 2026.
Spajić: Crna Gora blizu uvođenja sedmočasovnog radnog vremena
23.05.2025.•
2
Premijer Crne Gore Milojko Spajić izjavio je da su blizu rešenja kada je u pitanju uvođenje radnog vremena od sedam sati dnevno.
Hrana na Balkanu i u celoj Evropi neopravdano skupa: Bugarska otvara "Trgovine za narod"
23.05.2025.•
3
Cene hrane neopravdano rastu u Evropskoj uniji i posebno na Balkanu, uprkos talasu bojkota super-marketa.
Srbija od danas deo jedinstvenog područja plaćanja u evrima
22.05.2025.•
6
Srbija je od danas zvanično deo geografskog obuhvata Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), što će omogućiti jeftinije transakcije, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
DDOR na Poljoprivrednom sajmu: Polisa osiguranja danas nije trošak, već neophodna investicija
22.05.2025.•
0
Na 92. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu učestvovala je i kompanija DDOR osiguranje, kao pouzdan partner poljoprivrednicima, obeležavajući važan jubilej – 80 godina postojanja.
Kinezi tri puta digli cenu autoputa Beograd–Zrenjanin–Novi Sad: Srbija se ponovo zadužuje
21.05.2025.•
33
Vlada Srbije planira novo zaduženje u iznosu od 298 miliona evra, kako bi finansirala izgradnju auto-puta Beograd–Zrenjanin–Novi Sad.
Božo Drašković: Nije valjda da Vučić radi statistiku Srbije u "ekselu"
21.05.2025.•
7
Najava predsednika Vučića o povećanju penzija i minimalne zarade pre kraja godine je manipulacija javnošću i potkupljivanje socijalnih grupa u kriznim vremenima kaže profesor u penziji Božo Drašković.
EU će uvesti naknadu na pakete sa Temua i Šejna, poznato i koliku
21.05.2025.•
2
Evropska unija je predložila jedinstvenu naknadu od dva evra na milijarde malih paketa koji se šalju direktno na kućne adrese, a koji trenutno uglavnom dolaze iz Kine, prenosi BBC.
Raspisan poziv za podnošenje zahteva za podsticaje pčelarima
20.05.2025.•
2
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je danas raspisan javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u stočarstvu po košnici pčela za 2025. godinu.
Poljoprivreda: Uloženo mnogo novca, rezultati slabi
20.05.2025.•
7
Dani su Međunarodnog poljoprivrednog sajma, manifestacije koja se u Novom Sadu događa već devedeset i drugi put.
Pruga od Zemuna do Nacionalnog stadiona: Vlada donela rešenje o eksproprijaciji
20.05.2025.•
4
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se utvrđuje javni interes za eksproprijaciju radi izgradnje pruge koja će povezivati Zemun Polje i Nacionalni stadion u Surčinu objavljeno je u Službenom glasniku.
Srbija daje Ukrajini 35 miliona dinara finansijske podrške
20.05.2025.•
15
Tačno 34.850.000 dinara prebačeno je sa razdela Ministarstva finansija Generalnom sekretarijatu Vlade Srbije, stoji u poslednjem Službenom glasniku.
Ekonomista Milićević: Netačne tvrdnje da su štete od studentskih blokada ogromne
19.05.2025.•
11
Nisu tačne tvrdnje vlasti da su ekonomske štete od blokada ogromne i da je srpski turizam u prva tri meseca "uništen", ocenio je ekonomista Dragovan Milićević.
Dva udruženja mlekara: Uvoz mleka prekomeran i nekontrolisan
18.05.2025.•
8
Mlekari iz Udruženja "Naše mleko" i "Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije" smtraju da je uvoz mleka "prekomeran i nekontrolisan".
Bajatović: Sledeće nedelje nastavljamo pregovore sa Rusima o gasnom aranžmanu
18.05.2025.•
6
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je da će naredne sedmice nastaviti pregovore o gasnom aranžmanu sa Rusijom.
Srbija se zadužuje 1,9 milijardi evra za kupovinu rafala: Evo kako će i kome plaćati
18.05.2025.•
22
Srbija je dogovorila kredit od 1.921.500.000 evra sa nekoliko francuskih banaka i finansijskih instutucija za plaćanje 12 rafal aviona i sa njima povezanih proizvoda i usluga.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar