
Svinjarstvo u Srbiji na ivici opstanka: Katastrofalan uticaj prekomernog uvoza mesa
Zbog prekomernog uvoza mesa tokom prethodne godine, domaće svinjarstvo koje je već ozbiljno ugroženo, a sada je dovedeno do ivice opstanka.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Stanje na terenu dodatno je potvrdio i novi-stari ministar poljoprivrede, Dragan Glamočić, koji je oporavak ovog sektora postavio kao jedan od prioriteta svog mandata.
Iako država pokazuje spremnost da pomogne, predstavnici proizvođača najavljuju konkretne zahteve pred sastanak sa ministrom.
"Nisam mađioničar, ali rešićemo mnoge probleme", obećao je Glamočić u jednom od prvih intervjua po povratku na funkciju, ocenjujući svinjarstvo kao najugroženiji sektor domaće poljoprivrede.
U industriji veruju da nije potrebno "čudo" kako bi se stanje popravilo. Kako navode, dovoljno je sprovesti nekoliko ključnih mera koje bi zaštitile domaće proizvođače i ograničile negativne efekte prekomernog uvoza, piše Euronews Srbija.
"Klaničar pre klaničara" - tako bi se mogao opisati uticaj prekomernog uvoza svinjskog mesa na domaću proizvodnju.
Prema podacima strukovnih udruženja, uvoz je u poslednjih pet godina porastao za čak 300 do 500 odsto, a samo tokom prošle godine uvezeno je više od 50.000 tona.
Takav pritisak na tržište oborio je otkupne cene i mnoge farme gurnuo u ozbiljan gubitak.
Glamočić navodi da je za tri nedelje svog mandata cena žive vage svinja porasla sa 160 na 200 dinara po kilogramu, plus PDV. Kao ključni razlog navodi uvođenje reda u sistem izdavanja uvoznih dozvola i obavezno navođenje podataka za praćenje porekla i sledljivosti proizvoda.
Iako Srbija ima dugu tradiciju u svinjarstvu, trenutno se nalazi u paradoksalnoj situaciji - da uvozi ono što bi trebalo da izvozi.
Ministarstvo, kako ističe Glamočić, reagovalo je odmah kako bi se tržište stabilizovalo i sprečili dalji poremećaji.
Sastanak proizvođača i ministra najavljen je za sledeću nedelju.
Dodaje se da će među predstavnicima proizvođača svinja biti i Mladen Alfirović iz Udruženja odgajivača svinja Srbije.
Prema Alfirovićevim rečima, poizvođači traže zabranu uvoza rashlađenog mesa i strožu kontrolu kapaciteta za preradu i skladištenje zamrznutog mesa, jer prema njegovim tvrdnjama, uvoz se najčešće aktivira kada su cene u EU niske, čime se destabilizuje domaće tržište.
Pored toga, odgajivači zahtevaju jasno definisane i usmerene subvencije koje bi bile dostupne isključivo proizvođačima koji sprovode biosigurnosne mere.
Takođe, ističu potrebu za većim ulaganjima u genetski kvalitet stoke kroz subvencionisani uvoz priplodnih grla i podršku za genetsko testiranje.
Poseban fokus stavljen je na razvoj nacionalnih standarda za svinjsko meso, uključujući obeležavanje proizvoda koji potiču od životinja hranjenih bez GMO hrane. Domaći proizvođači traže reciprocitet u trgovinskim odnosima - da i uvezeno meso mora imati jasnu deklaraciju o poreklu i načinu ishrane životinja.
Zahtevi obuhvataju i mere za snižavanje troškova energije, što je, kako tvrde, ključno za opstanak farmi u uslovima visoke cene energenata. Kao kratkoročno rešenje za popunjavanje praznih kapaciteta, predlažu uvoz prasadi u skladu s realnim tržišnim potrebama.
Alfirović potvrđuje da se dolaskom ministra Glamočića situacija na tržištu donekle stabilizovala, ali upozorava da još uvek nema dovoljne predvidljivosti poslovanja, što je ključno za opstanak i razvoj sektora.
"Situacija na tržištu pogoduje trgovinskim lancima"
Dok su domaći proizvođači na ivici opstanka, trenutna situacija na tržištu pogoduje trgovinskim lancima i mesnoj industriji, upozorava Mladen Alfirović.
"Trgovački lanci nude velike akcije na meso kako bi privukli kupce, što vrši pritisak na uvoznike i distributere da obaraju otkupne cene domaćim proizvođačima. Ne razumemo takvu praksu, jer je jasno da se ovakve strategije ne smeju primenjivati na hranu – strateški važan resurs. Cene se mogu formirati drugačije kod neprehrambenih proizvoda. Ovakvo poslovanje gura proizvođače ka bankrotu, uništava domaću proizvodnju i povećava zavisnost od uvoza", poručuje Alfirović.
Cena tovljenika prošle godine u jednom trenutku srozala se na 160 dinara - znatno ispod praga isplativosti za farmere.
Na pitanje, koja bi cena bila prihvatljiva, Alfirović odgovara da ona zavisi od tipa proizvođača, ali da je minimalna isplativa cena oko 220 dinara po kilogramu.
"Ako se na to doda realna marža od 10 odsto, tržišna cena bi trebalo da se kreće između 230 i 240 dinara. To bi omogućilo proizvođačima da ostvare profit, ulože u proširenje kapaciteta i doprinesu obnovi stočnog fonda. To je jedini put ka većoj samodovoljnosti - koju trenutno nemamo", ističe on.
Srbija izrazito zavisna od uvoza
Srbija je, uprkos tradiciji u svinjarstvu, tokom prošlih godina postala je izrazito zavisna od uvoza. Samo prošle uvezeno je više od 50.000 tona svinjskog mesa, što je ozbiljno poremetilo domaće tržište.
"Bez uvoza ne možemo, ali on mora biti usklađen sa stvarnim potrebama tržišta. Ne sme se dešavati da domaći proizvođači beleže gubitke, dok uvoznici i trgovci ostvaruju ekstra profite. Početkom prošle godine otkupna cena žive vage dostizala je 260 dinara, a krajem godine pala je na 160. Razlika od 100 dinara jednostavno je - nestala. Istovremeno, maloprodajne cene mesa nisu padale, naprotiv - rasle su", dodaje Alfirović.
Najveće količine mesa uvoze se iz Španije, čije tržište, ističe, nije uporedivo sa srpskim.
"Španija godišnje proizvede 80 miliona svinja - to su razmere koje mi ne možemo pratiti. S druge strane, Rusija danas ulaže značajne resurse u razvoj svoje poljoprivrede i nudi znatno niže cene žitarica, što daje prednost njihovim proizvođačima. Nekada smo mi izvozili svinjsko meso u Rusiju - danas ga uvozimo. Situacija se potpuno preokrenula. Ako se hitno ne reaguje, ta konkurencija će nas uništiti. Domaću proizvodnju nećemo moći ni da očuvamo, ni da sačuvamo", zaključuje Alfirović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS podneo novi zahtev Ministarstvu finansija SAD: Traži se odlaganje sankcija i posle 29. jula
18.07.2025.•
3
Naftna industrija Srbije saopštila je da je danas podnela novi zahtev za izdavanje posebne licence američkog ministarstva finansija kojom bi se ponovo odložile sankcije i posle 29. jula.
Inflacija opet iznad granice: Voće poskupelo za 31,6 odsto u odnosu na prošlu godinu
18.07.2025.•
9
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu dostigla je 4,6 odsto, čime je ponovo izašla iz ciljanog koridora Narodne banke Srbije.
Objavljene nove cene goriva
18.07.2025.•
10
U narednih nedelju dana gorivo će biti skuplje za dinar.
Putin: Žito namenjeno zemljama u razvoju završilo u Evropi
18.07.2025.•
1
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je žito koje je trebalo da se isporučuje zemljama u razvoju u okviru "Crnomorske inicijative" iz 2022. godine, umesto toga, završilo u Evropi.
Expo se širi: Uklonjeno 19 bespravnih objekata na Savskom nasipu, vlasnici bez naknade
17.07.2025.•
16
Ministarstvo finansija saopštilo je da je, u okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe "EXPO Beograd 2027", do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu.
Japan u trgovinskom deficitu od skoro 13 milijardi evra zbog carina SAD
17.07.2025.•
2
Japan je zabeležio trgovinski deficit od skoro 13 milijardi evra u prvih šest meseci ove godine što je posledica visokih carina na izvoz koje su uvele Sjedinjene Američke Države, saopštila je Vlada.
Prva virtuelna tura banke u Srbiji je tu: Yettel Bank otvara nova vrata
17.07.2025.•
0
Savremena digitalna banka napravila je još jedan iskorak – virtuelna tura koja omogućava korisnicima i kandidatima da upoznaju prostor i atmosferu pre nego što kroče u njega.
Analitičari o saradnji EPS-a i Alta banke: "Zašto ste dali novac jednoj maloj banci?"
17.07.2025.•
39
Odluka EPS-a da umesto državnog Trezora koristi komercijalnu Alta banku za naplatu računa izaziva brojna reagovanja.
Radosavljević: EPS i građani imaće posledice od prebacivanja računa za struju u Alta banku
16.07.2025.•
23
Profesor javnih finansija na fakultetu FEFA, Goran Radosavljević, ocenio je da će Elektroprivreda Srbije I građani "imati posledice od prebacivanja računa za struju u Alta banku".
NBS: U prvoj polovini godine otkriveno 3.119 falsifikovanih novčanica
16.07.2025.•
2
U prvoj polovini ove godine otkriveno je 3.119 falsifikovanih novčanica od čega su 966 dinari, a 2.153 devize, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Kako država EPS-u smanjuje profit i preliva ga u džepove privatnika
16.07.2025.•
18
Zbog visokih temperatura još od polovine juna, dnevna potrošnja struje dostigla je zimsku.
Britanska ministarka finansija menja bankarske propise da bi povećala investicije
16.07.2025.•
0
Ministarka finansija Velike Britanije Rejčel Rivs je izjavila da će "smanjiti birokratiju za banke i finansijske firme".
FT: Imenovanjem Sajmona Trota za direktora, Rio Tinto se opredelio za status kvo
15.07.2025.•
4
Rudarska kompanija Rio Tinto imenovala je Sajmona Trota za izvršnog direktora posle iznenadnog povlačenja Jakoba Stausholma, čime se opredelila za status kvo, piše danas Fajnenšel tajms.
Srbija najviše uvozi iz Kine
15.07.2025.•
5
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata
15.07.2025.•
9
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila da Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata.
Savez samostalnih sindikata: Tražićemo veće povećanje minimalca za 2026. od predloženog
15.07.2025.•
15
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će taj sindikat tražiti veće povećanje minimalne zarade za 2026. godinu od predviđenih 10,1 odsto, odnosno sa 500 na 550 evra.
Evropa priprema odgovor na Trampove carine: Na spisku i jelke, pčele, kamile, kondomi, ljudska kosa...
15.07.2025.•
2
U srži odgovora Evropske komisije na najavljene carinske tarife Donalda Trampa, na spisku u koji je AFP imao uvid, nalaze se američki avioni, automobili i burbon, mada Brisel i dalje želi da šansu da pregovorima.
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
15.07.2025.•
33
Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
4
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
46
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
27
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Komentari 26
Milan
Antuntun
'Ajde što je komentar besmislen i idiotski, ali što je nepismen...
Maroder
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar