Uzgajivači svinja: Domaćeg mesa uskoro neće biti ukoliko država ne ograniči uvoz iz EU
Udruženja poljorivrednika koji se bave stočarstvom, a pre svega uzgojom svinja, poručili su da je tržište u velikoj krizi zbog nemogućnosti prodaje domaćih svinja i davanja prednosti uvoznicima.
Foto: Pixabay
Stočari kažu da ne mogu da prodaju svoje svinje jer se prednost daje uvoznicima, piše Danas.
"Srbija od nekadašnjeg najvećeg izvoznika svinja, danas je na pragu potpune zavisnosti od uvoza svinjskog mesa. U proteklih pet godina uvoz je porastao 300-500 odsto, dok tražnja za domaćim svinjama opada. Samo za prvih osam meseci 2023. i 2024. godine uvezeno je blizu 40.000 tona svinjskog mesa, u vrednosti 134 milona evra. Država ima na raspolaganju mehanizme za zaštitu domaćih proizvođača, kao što su uvozne kvote ili dažbine, ali ih ne primenjuje", žale se oni.
Zahtevaju od nadležnih ministarstava da "hitno ograniče prekomeran uvoz zbog kog se smanjuje stočni fond i da primene zakonom propisane mere za zaštitu domaćih primarnih proizvođača".
Kako se navodi u zajedničkom saopštenju odgajivača svinja, otkupna cena tovljenika pala je u proteklom periodu za preko 30 odsto, dok su cene mesa u maloprodaji gotovo na istom nivou, osim sporadičnih akcija.
U Udruženju uzgajivača kažu je dokaz da "nešto nije u redu sa cenama u maloprodaji" je i skoro pokrenut postupak Komisije za zaštitu konkurencije protiv trgovačkih lanaca zbog sumnje oko dogovaranja cena.
"Potrošači u Srbiji nisu informisani da je za proizvodnju svinjskog mesa, poreklom iz EU u najvećoj meri korišćena GMO sojina sačma, jer se takva informacija uopšte ne nalazi na deklaraciji, niti se obavezno posebno navodi država porekla. Imamo pravo i obavezu da zakonski regulišemo ovo pitanje kako bi potrošači raspolagali svim informacijama o hrani pre donošenja odluke kakvo meso će kupiti. Domaće farmere dodatno ugrožava zabrana izvoza svinjskog mesa u EU zbog brojnih nerešenih pitanja, na prvom mestu i dalje prisutne afričke svinjske kuge. Takve okolnosti idu na ruku „klaničarima“ i ostalim prerađivačima koji formiraju cene koristeći mogućnost izbora – da li će meso uvesti ili sirovine za proizvodnju nabaviti od domaćih odgajivača svinja. Na ovaj način naše farmere potiskuju sa tržišta, uvozeći ogromne količine smrznutog i svežeg vakumiranog mesa sa rokom trajanja i do tri nedelje", poručuju oni.
Navode da je nabavna cena mesa iz uvoza niža, jer se u EU za ishranu životinja koristi jeftinija, GMO sojina sačma.
"Na ovaj način zaobilaze se domaći propisi koji zabranjuju promet GMO soje za ishranu životinja i srpski proizvođači čine nekonkurentnim. Situaciju dodatno komplikuje širenje zarazne afričke svinjske kuge, koja je izuzetno opasna za populaciju svinja, jer izaziva smrtnost životinja u preko 90 odsto slučajeva, a nakon prodora virusa na farmu, nad svim životinjama mora se izvršiti eutanazija. Treba istaći da je virus potpuno neškodljiv za ljude, što dodatno motiviše trgovce koji kupuju životinje iz zaraženih područija bez ikakve veterinarske dokumentacije. Da bi se stalo na put širenju bolesti i sprečila ilegalna trgovina, neophodno je sprovesti popis i kategorizaciju svih objekata u kojima se drže svinje i dozvoliti naseljavanje novih životinja uz strogu primenu biosigurnosnih mera, ali se to ne sprovodi", kažu farmeri.
Ukazuju na pradoks da se danas uvozi meso za 60-70 odsto svojih potreba, a izvoze se žitarice.
"S razlogom se pitamo - da li neko svesno i namerno uništava domaću proizvodnju ili je ovakvo stanje posledica ignorisanja zahteva i apela domaćih proizvođača i stručne javnosti. Zaštitim domaćih farmera, štite se i ratari koji proizvode hranu za naše životinje i čitava poljoprivreda koji je strateški važna za svaku državu. Ovim dopisom želimo da probudimo pažnju domaće javnosti i pokrenemo široku debatu o ovoj temi jer domaćeg mesa uskoro neće biti ukoliko se nešto hitno ne preduzme", zaključuje se u saopštenju Udruženja uzgajivača.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đedović Handanović: Zatražili smo novac za prvu fazu nuklearnog programa Srbije
13.02.2026.•
0
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija ukidanjem zakona o zabrani izgradnje nuklearnih elektrana "otvorila vrata" razmatranju nuklearne energije.
Preminula scenaristkinja Ljiljana Pavić
13.02.2026.•
0
Filmska i televizijska scenaristkinja Ljiljana Pavić preminula je danas u 91. godini, objavili su beogradski mediji.
Niko od kandidata za članove Saveta RATEL-a nije dobio većinu glasova
13.02.2026.•
0
Skupštinski Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije danas nije utvrdio listu kandidata za izbor predsednika i članova Saveta RATEL-a.
VST nije izabrao tužioce za organizovani kriminal, nije usvojen dnevni red
13.02.2026.•
2
Na današnjoj sednici Visokog saveta tužilaštva (VST) nisu izabrani tužioci u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (JTOK) jer nije usvojen dnevni red sednice.
Protest proizvođača mleka: Ibarska magistrala kod Čačka blokirana treći dan
13.02.2026.•
6
Blokada Ibarske magistrale u Mrčejvcima kod Čačka, koju su proizvođači mleka i drugi nezadovoljni poljoprivrednici počeli u sredu, i dalje traje.
Tužilaštvo naložilo obdukciju tela muškarca preminulog nakon operacije krajnika
13.02.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Čačku saopštilo je danas da je naložilo obdukciju tela muškarca (38) preminulog nakon operacije krajnika u Opštoj bolnici u tom gradu.
Mrdić kaže da je zakone pisao sa saradnicima iz pravnog saveta SNS
13.02.2026.•
14
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić izjavio je da je on sa saradnicima iz pravnog saveta SNS pisao izmene seta pravosudnih zakona.
Saradnja studenata i opozicije: Gde je zapelo?
13.02.2026.•
53
Srpski studenti najavljuju samostalan izlazak na parlamentarne izbore i odbijaju saradnju sa opozicijom.
Putin čestitao Dan državnosti: "Želim vam sreću i prosperitet"
13.02.2026.•
3
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin uputio je čestitku povodom Dana državnosti Srbije.
Dragan Marković Palma dobio spomenik u Jagodini
13.02.2026.•
10
Statua posvećena Draganu Markoviću Palmi, dugogodišnjem gradonačelniku Jagodinu, postavljena je u memorijalnom parku.
Tramp čestitao Dan državnosti Srbije, podsetio na jedan istorijski događaj
13.02.2026.•
9
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država uputio je čestitku povodom 15. februara, Dana državnosti Republike Srbije.
Kolegijum Generalštaba: Savez Hrvatske, Albanije i Prištine jasno usmeren protiv Srbije
13.02.2026.•
12
Na sednici Kolegijuma načelnika Generalštaba zaključeno je da savez Albanije, Hrvatske i privremenih institucija u Prištini predstavlja bezbednosni izazov "jasno usmeren" protiv Srbije.
Studenti u Kosovskoj Mitrovici osudili deklaraciju Srpske liste: Ne odbacuje sporne zakone
13.02.2026.•
1
Grupa studenata prištinskog Univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici osudila je usvojenu Deklaraciju predstavnika Srpske liste i predstavnika srpskih zdravstvenih i obrazovnih institucija.
Kada planove Vlade piše veštačka inteligencija: Ko bi snosio odgovornost za negativne posledice?
13.02.2026.•
25
Ako srpska Vlada koristi veštačku inteligenciju (AI) za pisanje planova, mora da nisu jedini na svetu - zar ne?
Neprimereno se dodirivao pred decom, pa dečaka udarao motkom
13.02.2026.•
1
Pedesetjednogodišnji M. P. uhapšen je na Novom Beogradu zbog sumnje da je počinio krivična dela polnog uznemiravanja i nanošenja lake telesne povrede.
UNS: Manja Grčić javila da do 23. februara ne može da preuzme dužnost generalne direktorke RTS
13.02.2026.•
17
Manja Grčić obavestila je Upravni odbor Radio-televizije Srbije da do 23. februara ne može da preuzme dužnost generalne direktorke javnog servisa, objavilo je Udruženje novinara Srbije.
SRCE: "Kobre" umesto da treniraju, dadiljaju političare SNS-a po Novom Sadu i Beogradu
13.02.2026.•
15
Poslanik stranke Srbija centar Petar Bošković ocenio je da je "sraman rezultat" koji je Odred vojne policije specijalne namene "Kobre" postigli na takmičenju "Specijalne jedinice za oružje i taktiku" u Dubaiju.
AMSS: Očekuje se pojačan saobraćaj na putevima u Srbiji
13.02.2026.•
0
U popodnevnim satima očekuje se pojačan saobraćaj u Srbiji zbog predstojećih praznika i produženog vikenda.
Ministar informisanja u spisku Centra za društvenu stabilnost ne vidi ništa strašno
12.02.2026.•
7
Ministar informisanja Boris Bratina je večeras rekao da "ne vidi ništa strašno" u spisku Centra za društvenu stabilnost koji su medijska udruženja i deo opozicicije jasno označili kao tragetiranje novinara.
Pošta prodaje 57 rashodovanih vozila na licitaciji 25. februara
12.02.2026.•
1
Pošta Srbije će 25. februara organizovati licitaciju 57 rashodovanih teretnih i putničkih vozila, najavljeno je danas.
Komentari 12
Sale
Nocna smena
Dzoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar