Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom

Evropska komisija u Izveštaju o vladavini prava u Srbiji 2025. navela je da svako drugo preduzeće u Srbiji u poslovanju ima problem s korupcijom.
Evropska komisija u izveštaju navela: Svako drugo preduzeće u Srbiji ima problem s korupcijom
Foto: 021.rs (Ilustracija/AI)
U izveštaju se navodi da 84 odsto ispitanika na čelu preduzeća u Srbiji smatra da je korupcija rasprostranjena, u poređenju sa prosekom EU od 63 odsto, a 53 procenta smatra da korupcija predstavlja problem u poslovanju, dok je prosek EU 35 odsto, preneo je Forbes Srbija.
Istovremeno, 26 odsto ispitanika smatra da postoji dovoljan broj uspešnih krivičnih gonjenja koji odvraćaju ljude od koruptivnih radnji, a isto u proseku u EU smatra 36 odsto ispitanih.
 
Analizirajući okvir Srbije za borbu protiv korupcije, kao oblasti koja veoma utiču na poslovanje privrede, EK je u Izveštaju konstatovala da je percepcija među stručnjacima, građanima i poslovnim ljudima takva da je nivo korupcije u javnom sektoru i dalje visok.
Podsećaju i na Indeks percepcije korupcije za 2024. godinu, koji objavljuje Transparency International, a koji je pokazao da u ovom rangiranju Srbija, sa skorom od 35/100, zauzima 105. mesto u svetu.
 
"Ova percepcija je ostala relativno stabilna u proteklih pet godina, iako je to najniži skor ikada zabeležen za Srbiju. Specijalni Eurobarometar o korupciji za 2025. godinu pokazuje da 85 odsto ispitanika smatra da je korupcija rasprostranjena u njihovoj zemlji (prosek EU je 69 odsto), dok 31 odsto ispitanika navodi da su lično pogođeni korupcijom u svakodnevnom životu (prosek EU je 30 odsto)", piše u izveštaju EK.
EK je podsetila i da je Srbija u julu prošle godine usvojila Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije, za period 2024–2028, kao i prateći akcioni plan.
 
"Međutim, aktivnosti sadržane u akcionom planu su u određenoj meri užeg opsega kada je reč o rešavanju problema i izazova u vezi sa korupcijom identifikovanih u strategiji i ne obuhvataju u potpunosti preporuke GRECO-a iz četvrte i pete evaluacione runde", navela je EK.
 
Navedeno je i da je potrebno uspostaviti odgovarajuće mehanizme koordinacije, budžetska sredstva i efikasan sistem praćenja i evaluacije kako bi se osiguralo efikasno sprovođenje strategije.
 
Istaknuto je i da "nezakonito bogaćenje još nije kriminalizovano", a uz to Srbija nije potpisnica OECD Konvencije protiv podmićivanja.
 
Izveštaj kao sektore posebno podložne korupciji izdvaja i one koji se direktno tiču privrede - porez, carina, privatizacija i javne nabavke, ali i one u kojima privreda takođe ima poslovne interese - zdravstvo, obrazovanje i lokalna samouprava.
 
EK je u izveštaju istakla segment javnih nabavki, gde je apostrofirano da se izuzeća od primene Zakona o javnim nabavkama i dalje široko koriste.
 
"Time se zaobilazi njegova primena, a mehanizmi nadzora su nedovoljni", navedeno je u izveštaju.
 
Ceo tekst Forbes Srbija čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aha

    09.07.2025 16:43
    Tipicna srpska posla. Mentalitet treba menjati.
  • Н

    09.07.2025 13:56
    Н
    Овакви никада не ћемо у ЕУ са овом влашћу! Тамо одговорни одговарају радни зарађују у мировини уживају болесни се лече…шта ће то Србима јер смо ми по рођењу мазохисти и уживамо у томе! Оба омладина покушава да изађе из тог мазохизма али док је нас старијих тешко да ће постићи ући у цивилизацију демократију и владавину права!
  • Bg

    09.07.2025 13:48
    Neeee
    Ama bas svaka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

U junu najviše rasli krediti privrede

Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju juna iznosili su oko 4.024 milijarde dinara, što je 2,1 odsto više nego u maju, objavilo je Udruženje banaka Srbije.

PKS: Do 1. avgusta dodatni pregovori o carinama SAD

Predsednik SAD Donald Tramp saopštio je da će ta zemlja dodatno odložiti primenu recipročnih carina koje se odnose na sve trgovinske partnere sveta, do 1. avgusta, a period do tada biće iskorišćen za dodatne pregovore.