EU razmatra privremenu zabranu tehnologije za prepoznavanje lica

Evropska komisija razmatra uvođenje privremene zabrane tehnologije za prepoznavanje lica za privatne i javne aktere, sudeći prema nacrtu Bele knjige o veštačkoj inteligenciji u koju je imao uvid EURACTIV.com.
EU razmatra privremenu zabranu tehnologije za prepoznavanje lica
Foto: Pixabay
Ako tako bude, biće zaustavljeni tekući projekti i planovi u oblasti veštačke inteligencije u nekim članicama EU, uključujući Nemačku koja želi tehnologiju za prepoznavanje lica na 134 železničke stanice i 14 aerodroma. 
 
I Francuska planira da kreira legalnu osnovu kojom će dozvoliti da se u sisteme video nadzora ugradi tehnologija za prepoznavanje lica. 
 
Dokument Komisije, koji pruža uvid u predloge za evropski pristup veštačkoj inteligenciji, predviđa da budući regulatorni okvir može "uključivati vremenski ograničenu zabranu korišćenja tehnologije za prepoznavanje lica na javnim mestima", preneo je danas briselski portal. 
 
U dokumentu se dodaje da "korišćenje tehnologije za prepoznavanje lica od strane privatnih ili javnih aktera u javnom prostoru treba da bude zabranjeno na od tri do pet godina, tokom kojih bi mogle da budu razvijene metodologije za procenu uticaja te tehnologije i mere za upravljanje rizikom". 
 
Nacrt Bele knjige, čiju bi kompletnu verziju Komisija trebalo da objavi do kraja februara, sadrži regulatorne opcije za veštačku inteligenciju širom EU.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija