Nivo mora raste brže od predviđanja, stanovništvo ugroženo ukoliko se ne smanji emisija štetnih gasova

Nivo mora na planeti raste brže nego što je do sada predviđano i do kraja ovog veka mogao bi da se poveća za više od jednog metra ukoliko ne dođe do smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte, pokazuju rezultati istraživanja u kojem je učestvovalo više od stotinu stručnjaka.
Nivo mora raste brže od predviđanja, stanovništvo ugroženo ukoliko se ne smanji emisija štetnih gasova
Foto: Pixabay
Kako prenosi londonski Gardijan, na osnovu novih saznanja o osetljivosti klime i topljenju leda u polarnim oblastima, stručnjaci tvrde da gradovi u priobalnim područjima na planeti treba da budu spremni za porast nivoa mora koji bi, kako ističu, mogao da se poveća i za pet metara do 2300. godine, odnosno, ranije nego što su to predvidele Ujedinjene nacije.
 
Globalni porast nivoa mora od nekoliko metara pogodio bi mnoge gradove na obalama, kao što su Majami, Njujork, Aleksandrija, Venecija ili Bangkok, a neki od takvih gradova bi usled toga možda morali da budu potpuno napušteni jer ih nije moguće odbraniti, kaže jedan nemački stručnjak.
 
Kako navodi Gardijan, prema najgorem scenariju, koji podrazumeva povećanje emisije gasova sa efektom staklene bašte i globalni porast temperature od 4,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijsko doba, nivo mora u svetu će do 2100. godine porasti za 0,6 do 1,3 metara u odnosu na trenutni nivo, pa bi bez domova mogle ostati stotine miliona ljudi.
 
Poređenja radi, ako čovečanstvo uspe da smanji emisiju ugljen-dioksida i rast temperature zadrži na dva stepena Celzijusa, porast nivoa mora iznosio bi podnošljivijih pola metra.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija