Tako je japanski Nacionalni institut za informaciono - komunikacione tehnologije (NICT) upravo postavio novi rekord.
Prošle godine su veće brzine prenosa podataka preko interneta postignute saradnjom između Velike Britanije i Japana. Uspeli su da postignu neverovatnih 178 TB/s u avgustu 2020. godine, ali to je sada prevaziđeno rekordom NICT-a. Skoro udvostručujući tu brzinu, svetski rekord za brzinu prenosa internet podataka sada iznosi 319 TB/s, piše SlashGear.
Kako bi se postigla pomenuta brzina, NICT je morao da unese inovacije u svakom nivou sistema za prenos podataka. Prvo je implementiran četvorojezgarni optički kabl, koji je zadržao istu veličinu kao i standardno vlakno sa jednim jezgrom. Zatim se koristio sistem od 552 kanala koji je odašiljao lasere različitih talasnih dužina kroz pojačivače kreirane od retkih minerala. Drugim rečima, radilo se o veoma skupom eksperimentu.
NICT je sve to morao da uradi u kontrolisanom laboratorijskom okruženju, i istraživači nisu imali na raspolaganju elemente iz stvarnog okruženja. To je rezultiralo degradacijom kvaliteta ili brzine signala dok su podaci proticali kroz kabl.
Ovu tehnologiju nećemo u neko skorije vreme videti u komercijalnoj primeni. Samo troškovi ovog sistema su preveliki, ali tehnologija bi imala najviše koristi od implementiranja ovog sistema. Dugoročno i potrošači bi imali koristi, posebno kada 6G počne da se koristi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Mikele
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar