Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen

Povratak tri kineska astronauta na Zemlju odložen je zbog nepovoljnih vremenskih uslova, preneo je AP.
Povratak kineskih astronauta na Zemlju odložen
Foto: Pixabay (ilustracija)
Astronauti Cai Sudže, Song Lingdong i Vang Haoze, koji su trebali da slete danas u Dongfeng, u severnoj Mongoliji, nakon šest meseci provedenih u svemiru, moraće da sačekaju još zbog loših vremenskih prilika.
 
Prema zvaničnim informacijama kineske agencije Sinhua, odluka o odlaganju doneta je kako bi se "garantovalo zdravlje i bezbednost astronauta".
Trojica astronauta su lansirani u svemir u oktobru prošle godine i nedavno je stigla nova posada koja će ih zameniti na kineskoj svemirskoj stanici "Tiangong".
 
Tokom boravka na svemirskoj stanici, astronauti su sprovodili niz eksperimenata, a Cai i Song, izveli su najdužu svemirsku šetnju u istoriji, koja je trajala devet sati, saopštila je Kineska svemirska agencija.
Kina je izgradila svoju svemirsku stanicu nakon što je isključena iz Međunarodne svemirske stanice zbog zabrinutosti SAD-a u vezi sa kontrolom kineskog svemirskog programa.
 
Kina planira da pošalje čoveka na Mesec do 2030. godine.

Prošle godine, dva američka astronauta su ostala zarobljena u svemiru na devet meseci nakon što je test let sa Boingovom kapsulom naišao na probleme, a NASA je odlučila da bi povratak astronauta u istom modulu bio previše rizičan.

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

OpenAI gasi aplikaciju Sora

Kalifornijska kompanija Open AI saopštila je da će ugasiti svoju popularnu aplikaciju Sora za pretvaranje teksta u kratke video-snimke.

NASA gradi bazu na Mesecu

NASA je otkazala planove o postavljanju svemirske stanice u lunaroj orbiti i umesto toga će iskoristiti njene komponente da u narednih sedam godina izgradi bazu vrednu 20 milijardi dolara na površini Meseca.

NASA rover otkrio drevnu rečnu deltu na Marsu

Koristeći georadar NASA-e, rover Perseverans otkrio je podzemne ostatke drevne rečne delte na Marsu, što je jedan od uverljivijih dokaza da je voda nekada tekla po površini te planete.