Belgijsko ministarstvo za budžet je odmah povuklo
sporni tvit, ali je evropska javnost ipak saznala da će EK vakcinu nabavljati od švedsko-britanske farmaceutske kompanije Astrazeneka po ceni od 1,78 evra pa do najskuplje vakcine američke firme Moderna za koju treba platiti 14,70 evra.
Više medija u EU su istovremeno preneli izjavu čelnika istraživačke grupe za vakcine u Moderni Andree Karfija da će "već posle prve primljene injekcije naše vakcine mogućnost prenošenja zaraze biti smanjena za dve trećine". Vodeći istraživač Moderne je objasnio da je uspeh u proizvodnji te vakcine plod nove tehnologije "mRNA" čija je efikasnost 94 odsto.
Stručnjaci u EU se ujedno slažu u oceni da se i u efikasnost drugih vakcina proizvedenih u Evropi i SAD može dokazano verovati.
Ipak vidljiva je uzdržanost prema kineskoj vakcini, dok se za rusku vakcinu samo konstatuje da su vlasti u Rusiji počele da je daju prvim grupama stranovništva, a da će britanska Oksford/Astrazeneka vakcina verovatno biti kombinovana sa ruskom "Sputnjik V".
Trka kao u vreme Hladnog rata
U situaciji kad je istraživanje EK pokazalo da šest od deset žitelja Evropske unije smatra da su njihove vlade morale mnogo ranije da preduzmu temeljite mere da spreče drugi talas epidemije i kad je više članica EU odlučilo da obustave saobraćaj s Velikom Britanijom zbog širenja novog soja virusa, neki mediji stavljaju do znanja da je "trka za proizvodnju vakcina dostigla razmere trke SAD i Rusije za osvajanje svemira u vreme Hladnog rata".
Tako list italijanskih poslovnih krugova "Il sole 24 ore" piše da se bitka vodi između svetskih farmaceutskih firmi, istraživača i laboratorija, ali i moćnih obaveštajnih službi "i to od izraelskog Mosada pa do kineskih tajnih agenata".
"Zalog je da se pokaže prijateljskim zemljama, a naročito onima koje to nisu, kakve su sve mogućnosti i sposobnosti osvojene tehnologije i vakcine za zaštitu stanovništva", ističe italijanski dnevnik.
Jasno je, dodaje ovaj dnevnik, da je to bitka i za prestiž i uticaj, jačanje ili sticanje saveznika, uz nesumnjive regionalne geopolitičke strategije.
I navodi da su tako Ujedinjeni Arapski Emirati stavili do znanja da su spremni da sa Izraelom rade na proizvodnji vakcine protiv virusa korona.
Proizvođači četiri kineske vakcine su saopštili da će obaviti testove u 16 zemalja, a laboratorija "CanSino" iz Tijandžina će Meksiku isporučiti 35 miliona doza vakcine, dok su Ujedinjeni Arapski Emirati predočili spremnost da sa kineskom farmaceutskom firmom CNBG zajedno proizvedu 100 miliona doza vakcine tokom 2021. Turska je takođe saopštila da će kupiti prvih tri miliona doza kineske vakcine.
U javnosti EU je, usred ove trke, bilo zamerki na račun "birokratske sporosti" Evropske agencije za lekove (EMA) koja je najavila da će tek danas dati uslovno odobrenje za američko-nemačku vakcinu Fajzer i Biontek. Međutim, u komentarima i izjavama zvaničnika članica Unije preovladao je stav da EMA postupa mudro i oprezno za dobrobit građana jer želi da sve temeljito proveri i prati kako će vakcina delovati na ljude.
Francuska vlada je saopštila da će 35 stručnih centara širom zemlje pratiti kakvo će biti dejstvo vakcine na desetine miliona Francuza, jer, kako je naglasila, ovo jeste bitka s opasnim virusom, ali je i vakcina proizvedena rekordno brzo i ne zna se kako će delovati, posebno kada su alergije u pitanju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
samo kazem
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar