U operaciji "Bljesak" su u manje od 32 sata hrvatske snage sa oko 7.200 vojnika i policajaca oslobodile zapadnu Slavoniju odnosno oko 600 kvadatnih kilometara hrvatske teritorije koja je četiri godine bila okupirana, prenosi agencija Hina.
Uspostavljen je nadzor nad autoputem Zagreb-Lipovac kao železničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.
Uz spomen-obeležje "Kristalna kocka vedrine" prisetili su se 51 hrvatskog branitelja, poginulog tokom izvođenja operacije i umrlih od posledica ranjavanja. U spomen na njih preletela su i dva borbena aviona Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva MiG-21.
Svečanost je počela podnošenjem izveštaja hrvatskom predsedniku Zoranu Milanoviću, a potom je na spomen-obeležje prvi venac položilo predstavništvo porodica hrvatskih branitelja poginulih u Bljesku i umrlih od posledica ranjavanja, ratni zapovednici jedinica koje su učestvovale u Bljesku kao i predstavnici udruženja iz Domovinskog rata, potom državnog vrha te predstavnici opština i gradova.
Takodje su pročitana i imena poginulih, i održana je molitva za poginule branitelje.
Bljesak je, naglasio je predsednik Zoran Milanović, bio velika pobeda hrvatske vojske, jedna u nizu onih koje su usledile nakon pokušaja uništenja Vukovara krajem 1991.
"Prvim operacijama oslobođenja zapadne Slavonije, s malo vojnika i još manje opreme i streljiva, u uslovima međunarodne izolacije i tada nepriznanja, embarga na oružje, dakle ne može gore, hrvatska vojska je preuzela inicijativu i nije je gubila do pobede na kraju u Oluji i operacijama Maestral i Južni potez gde su do oktobra i u oktobru 1995. ginuli hrvatski komandanti i vojnici", rekao je Milanović.
Naglasio je i da Hrvatska vojska od kraja 1991. preko Bljeska, Oluje, Južnog maestrala i Južnog poteza bila u inicijativi i slavno završila rat. "Sam kraj rata Hrvatsku je koštao žrtava zbog političkih projekata drugih država, SAD-a pre svega", rekao je.
Dodao je i da je dolazak hrvatske vojske do Manjače zaustavio rat u BiH, "a ne američko bombardovanje i konačno neformalna kapitulacija bosanskih Srba, Mladića i Karadžića, pristanak na pregovore i deblokada Sarajeva".
"Nisam za ideologizaciju istorije, smatram da je opasna, ali to decu treba učiti, to su činjenice", poručio je Milanović, iskazavši slavu i čast onima koji su poginuli, njih preko 50 koji su bili na domak slobode i pobede, a nisu je dočekali.
Ceremoniji su prisustvovali i predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i premijer Andrej Plenković.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta zatražio je danas od Tužilaštva za ratne zločine u Beogradu da konačno pokrene istrage i optuži odgovorne za zločine nad Srbima u akciji hrvatskih snaga "Bljesak", kao i u ostalim akcijama na području zapadne Slavonije tokom 1991. godine.
"Krajnje je vreme da naše Tužilaštvo za ratne zločine krene da procesuira brojne zločine koji su počinjeni protiv Srba a ne da se samo bavi zločinima koje su počinili pripadnici srpskih snaga", naveo je Linta u saopštenju.
Apsolutno je neprihvatljivo i skandalozno, kako ocenjuje Linta, da je Tužilaštvo za ratne zločine u prethodnih 19 godina svog postojanja podiglo samo jednu optužnicu i to protiv samo jednog pripadnika hrvatskih formacija za ratne zločine protiv Srba tokom građanskog rata u Hrvatskoj.
Linta traži da Tužilaštvo "konačno pokrene istrage i podigne optužnice protiv naredbodavaca i počinilaca svirepih i masovnih zločina nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima u zločinačkoj akciji "Bljesak" ali i u ostalim zločinačkim akcijama hrvatske vojske i policije na području zapadne Slavonije tokom 1991. godine".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
nn
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar