Stručnjaci o sudbini Evrope: EU će propasti ako se ne objedini

Svet izgrađen posle Drugog svetskog rata se raspada, a okosnicu novog poretka će činiti interesi nuklearnih supersila, među kojima nema Evrope, smatraju ugledni evropski politički mislioci.
Stručnjaci o sudbini Evrope: EU će propasti ako se ne objedini
Foto: Pixabay
I, kako zaključuju, Evropska unija neće opstati ako se ne objedini bezbednosno i budžetski, ali takođe i ako se ne proširi na nove članice.
 
Bivši šef nemačke diplomatije Joška Fišer tako predočava da Evropa može kročiti u "strategijsku samostojnost", što žele neki vodeći političari, ne samo ako stvori sopstvenu odbranu, postane tehnološki nezavisna od SAD i Kine, već i stvori jezgro članica EU koje su za "evropsku odbranu" i proširenje, a time otkloni one koji se tome protive.
Donedavni šef diplomatije EU i bivši šef Evropskog parlamenta Žozep Borelj misli takođe da Evropa mora stvori odbrambenu, budžetsku strukturu i "krenuti u federalnu uniju".
 
"Jer, inače, neće opstati. Svetom danas vladaju populizam, protekcionizam, ratovi, a moramo biti svesni toga da je svet odbacio upliv i vezanost za Zapad", rekao je Borelj.
 
Evropljani su s velikom pažnjom primili na znanje da Amerika više ne želi da bude ne samo bezbednosni zaštitnik, već ni ekonomski bliski partner Brisela. To je posebno prepoznato u izjavi potpredsednika SAD Džej Di Vensa da "Evropa jeste naš saveznik, ali ne može biti večiti vazal".
Borelj ukazuje i na to da nezapadni svet "na nas Evropljane gleda kao na onakve kakvi smo: stanovništvo koje se smanjuje i stari, da smo izgubili inicijativu na tehnološkom polju, a svetom preovladava tehnološko američko-kinesko nadmetanje, ruska invazija na Ukrajinu i razbijački činilac oličen u predsedniku SAD Donaldu Trampu".
 
A, uveren je on, "Evropa s tim izazovima treba da se suoči svesna da je naš potencijal to što smo u svetu najbolji spoj političke slobode, ekonomskog napretka i socijalne zbijenosti i sklada".
 
Francuski dnevnik "Mond" istovremeno u opširnoj analizi "stanja sveta i Evrope" zaključuje da su se "osamdeset godina posle kraja Drugog svetskog rata sučelile dve Evrope, usred haosa kojim dominiraju drugi".
 
"Mond" s gorčinom zaključuje da je obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu "imalo obeležje rekvijema za kraj međunarodnog poretka proisteklog iz ratne pobede-nastanak dva dela kontinenta razdvojenog jednom zemljom - Ukrajinom u ratu".
 
Nekadašnji nemački ministar inostranih poslova Fišer ujedno upozorava da podele koje je svetu nametnula vlast Trampa zahtevaju da i Evropa postane samosvojna svetska snaga "uz nadnacionalnu političku volju".
 
Fišer, štaviše, predočava da "Trampova vlada ne dovodi u pitanje samo vojnu bezbednost Evrope, već takođe sumnja u njenu moć u svetskoj trgovini, na kojoj počiva evropska privreda".
 
On takođe podvlači da se EU mora osloboditi tehnološke zavisnosti od neevropskih velikih sila, "kao i zavisnosti od sirovina i retkih metala".
 
Više od 200 evropskih kompanija, uključujući vrlo uspešnog proizvođača aviona "Erbas", upravo su upozorili da će Evropa postati "tehnološka kolonija" ako ne krene u osvajanje sopstvene visoke tehnologije, posebno veštačke inteligencije.
 
Njihov zaključak je da se mora okrenuti geslu "kupujte evropsko", jer osamdeset odsto numeričkih programa i usluga za profesionalne potrebe u Evropi se kupuju od američkih firmi, a to je 265 milijardi evra godišnje.
 
Fišer pomalo iznenađujuće ističe da Evropa mora prevazići nacionalne razlike i nadahnuti se "nasleđem" bivšeg francuskog predsednika Šarla de Gola i zbog bezbednosnih, vojnih i ekonomskih pretnji "postati degolistička, samosvojna...jer trećeg puta nema".
 
"Evropi je potrebna snažna ideološka suština, da jedinstveno stoji iza slobode, ljudskih prava, solidarnosti i vladavine zakona...i samo tad će svet verovati da smo prava svetska sila", kaže Fišer.
On podvlači i nužnost proširivanja EU na susedne zemlje, produbljivanje evropske integracije, opipljivo pomaganje reformi u zemljama na putu u članstvo Unije. Navodi i da "ukoliko neke vlade EU koče dalje produbljivanje evropske integracije, one članice 'koje to žele i mogu' treba da osnaže međusobnu saradnju".
 
"A EU takođe mora obnoviti narušenu verodostojnost u evropsku perspektivu kandidata za članstvo", ukazuje on.
 
Borelj zaključuje da "u Evropi danas vladaju tri straha: od rata, gubljenja sopstvene industrije i konkurentske sposobnosti, kao i okretanja ka krajnjoj političkoj desnici".
 
A, primećuje on, krajnja desnica takođe jako maše i plaši bojaznima od gubljenja identiteta zbog nekontrolisanog priliva doseljenika s drugih kontinenata.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Arminius

    12.05.2025 08:08
    Samo federacija!
    Federativna Evropa je ne samo jedini način da Evropa sebe sačuva već i da se sve države članice sačuvaju. Se jedne strane je Rusija i Kina sa svojim interesima, sa druge je Amerika koja je pokazala da je nestabilan saradnik. Evropske države su u poziciji da zavise od Američkih izbora, a manje države Istočne Evrope u milosti Ruskog imperijalizma. Putin neće dugo, i sad treba da se strepi od narednog Ruskog vladara kao što se sa nervozom posmatralo glasanje u Americi? Jedini način da se Evropa odbrani i uspostavi svoj interes je Federativna Evropa! Jedna Vojska treba da u potpunosti zameni NATO i postavi se na granice unije, jedna služba i menjanje načina izglasavanja Evropskog parlamenta. Države članice imaju svoju nezavisnost i pravo čuvanja svog indentiteta naravno ali van granica Evrope da svi budu kao jedan! Britanija ozbiljno razmatra povratak, što se očigledno po nedavnim sastancima, također partije desnice nisu protiv unije već se ne slažu pre svega sa imigracionom politikom, što se već sada menja. Evropa ima potencijal svojim tržištem i daleko su progresivniji sa svojim već usaglašenim zakonima. Dolaze vremena gde jedna država sama po sebi neće preživeti i mora postati deo veće federacije ili je neće biti. Također se mora nastaviti program privlačenja Švajcarske i Norveške da postanu članice ali pre svega Evropa mora doći do tog standarda. Međutim postoje i snage koje su protiv jake Evrope pre svega Rusija ali i Amerika. Zato se za Evropu mora boriti!
  • C16

    12.05.2025 07:59
    Финац
    и Португалац, Немац и Грк, Ирац и Италијан, Румун и Естонац намају ништа заједничко. Реално су европске иницијативе на националним, цивилизацијским, историјским и регионалним основама. Интеграције типа ЕУ су производ хчадног рата из 50 и 60 година прошлог столећа
  • 1211

    12.05.2025 07:57
    Slažem se, EU će propasti ako se ne objedini, a objediniti se neće sve dok se njihova zajednička politika svodi na nametanje interesa Francuske i Nemačke ostalim članicama. Sve dok se interes naroda ostalih članica prenebregava i nipodaštava one će imati sve manje razloga za ostanak u EU.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zelenski: Čekam Putina u Turskoj

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će "sačekati" svog ruskog kolegu Vladimira Putina u Turskoj, gde je Putin ranije predložio da u četvrtak počnu razgovori.

Spaseni ribari koji su 55 dana proveli na pučini

Petorica ribara koji su proveli 55 dana na pučini uplovili su juče u luku na Galapagoskim ostrvima nakon što ih je spasila posada tunolovca, objavila je ekvadorska ratna mornarica na platformi X.