Usvojeni "Tamarin zakon" i zakon o oružju
Novi Zakon o oružju i municiji će omogućiti efikasnu kontrolu posedovanja i prometa oružja u Srbiji, čime će se sprečiti njegove zloupotrebe i poboljšati bezbednost građana.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je tokom rasprave o tom zakonskom predlogu vlade da on pooštrava norme nabavke oružja, a omogućiće i da deca od 16 godina mogu da nose gasno oružje-sprej za samoodbranu. On je najavio da odmah, po stupanju na snagu zakona, počinje legalizacija oružja u Srbiji.
Zakon definiše ko može da ima dozvolu za držanje oružja, kao i da će za posedovanje oružja za ličnu bezbednost, morati da se dokaže da je nečija bezbednost ugrožena. Dozvole za lovačko i za oružje za sportsko streljašvo dobijaće se na osnovu članstva u tim organizacijama i društvima. Pored postojećih, kao uslov za nošenje i držanje oružja Zakon predviđa i zdravstvenu sposobnost lica za koja se dokazuje prilikom podnošenja zahteva za nabavku oružja, a obavezno se proverava na svakih pet godina.
Izmenama i dopunama Zakona o zaštiti od požara olakšava se procedura pribavljanja saglasnosti o merama zaštite od požara tako što se definišu osnovni standardi prilikom projektovanja izgradnje objekata.
Zakon o zaštiti od požara- Tamarin zakon, koji su inicirali roditelji šestoro mladih ljudi, stradalih 2012. u požaru u novosadskoj diskoteci Kontrast, uvodi obavezu ažuriranja i usklađivanja planova zaštite od požara sa u međuvremenu nastalim promenama.
Zakon propisuje izričite obaveze subjekta zaštite od požara da primenjuje propisane mere zaštite od požara i eksplozije, uvodi edukaciju dece i učenika u toj oblasti i druge izmene
za stvaranje bezbednijeg okruženja u zaštiti od požara za sve ljude.
Otac Tamare Miladinović koja je stradala u požaru u "Kontrastu" Branko Miladinović je rekao da je glavno težište Zakona na odgovornosti i on predviđa odgovornost inspektora koji obavljaju nadzor i kontrolu objekata u izgradnji i objekata koji rade, što do sada nije bio slučaj.
Skupština Srbija usvojila je i tri zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Rumunije o otvaranju međunarodnih graničnih prelaza : Jaša Tomić - Fenj, Vrbica - Valkanj i Nakovo - Lunga na srpsko-rumunskoj državnoj granici.
Komentari 4
Toma
Dakle, upotreba oružja je ipak dobro regulisana i evo sumirano kada se SME upotrebiti a biti oslobođen odgovornosti pod institutom nužne odbrane i pod uslovom da su i drugi elementi ispunjeni (odbrana istovremena s napadom itd):
-kada je napadač vidno jači i krupniji (npr vi ste sitnije građe, ili ste žena, a on grdosija)
- kada je naoružan (oružje, nož, palica, neki alat...)
- kada ima više napadača
- kada postoji vaše realno očekivanje da jeste naoružan i da je posegao za oružjem (dokazuje se na sudu) a čekanje bi možda bilo previše rizično
Po meni, glavna manjkavost je nemogućnost legalnih vlasnika da nose oružje sa sobom, bez posebne dozvole za nošenje.
ovdasnji
odnosi se na pravo upotrebe!
Toma
ovo o čemu doktor priča su besmislice jer količina nelegalnog oružja nema veze sa ovim zakonom već sa nekažnjavanjem. Da nekog koga u gradu nađu sa ilegalnim pištoljem automatski osude na 10g isto veče, ne bi više bilo tako. Ovako bude nikom ništa.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar