Izvršitelji blokirali 14.662 penzionera
Reagujući na ovaj podatak, zamenica predsednika Komore izvršitelja Svetlana Manić istakla je da je u pitanju blokada dela penzije kod manje od jedan odsto ukupnog broja penzionera. "Mi smo se bavili jednom malom statistikom. U Srbiji živi milion i 722.000 penzionera i ako uzmete ove podatke PIO fonda oko 14.000 predmeta izvršenja, ispada da je to 0,85 odsto. To je onaj podatak da su penzioneri najuredniji u izmirenju svojih obaveza", rekla je Manić.
Prema njenim rečima, izvršitelji postupaju strogo u skladu sa Zakonom o obezbeđenju i izvršenju, po kome može da se blokira do dve trećine penzije, odnosno do polovine minimalne penzije. "Reč je o predmetima gde je utvrđeno potraživanje i gde su se stekli uslovi za prinudno sprovođenje, odnosno prinudnu naplatu tih potraživanja", rekla je ona.
Manić je dodala da su u takvim slučajevima penzioneri saglasni da im deo duga automatski skida PIO fond, jer "im je tako jednostavnije, jer ne moraju da idu u poštu".
Ona je ukazala i da se izvršitelj često sa dužnikom dogovara oko načina i dinamike plaćanja neplaćenih računa. "Slažem se da sa ljudske strane nije prijatno kada sa jedne male penzije, u niskom iznosu treba da skinete određeni deo, ali izvršitelji prihvataju, kada se izvršni dužnik javi, da ta lica izmiruju svoja potraživanja i u manjem iznosu nego što bi se to skidalo sa penzije", rekla je ona.
Komentari 28
panini
Svaki dužnik ima svog izvršitelja!
Ima jedan, u mojoj zgradi živi. Šepuri se, izigrava baju, vozi skup auto...
Kad ga sretnem u liftu, samo ćutim i gledam ga pravo u oči, on skreće pogled... Ponekad se, kao, počešem po vratu, sve bez teksta... On spušta pogled.
A ja samo čekam dan! "Onaj" dan!
momenat izvršenja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar