APOS: Kamate na dozvoljeni minus previsoke

Asocijacija potrošača Srbije (APOS) upozorava građane da su kamate na dozvoljeni minus jako visoke a da se efektivna kamata u bankama kreće od 15 do 33,5 odsto.
Asocijacija potrošača Srbije (APOS) upozorava građane da su kamate na dozvoljeni minus jako visoke a da se efektivna kamata u bankama kreće od 15 do 33,5 odsto.

Ova razlika se najbolje ogleda, piše u saopštenju APOS-a, kada se izrazi u novcu koji potrošač treba da plati na kraju godine. "Ukoliko je svoju platu od 25.000 dinara stalno koristio unapred, platiće, zavisno od banke, od 3.750 do 8.375 dinara, dakle u nekim bankama više nego duplo u odnosu na druge", piše u saopštenju.

APOS je savetovao potrošače da se potrude da nikada ne koriste maksimalno odobreni iznos dozvoljenog minusa, jer se lako može desiti da pri mesečnom obračunu kamate nemaju dovoljno novca da ga bar delimično pokriju. "U tom slučaju ulazite u nedozvoljeni minus, a to znači duplo veće kamate", upozorili su dodajući da ne treba na brzinu potpisivati ugovor ne raspitujući se o uslovima dozvoljenog minusa, da ne bi bili iznenađeni sumom novca koju morate da platite.

Uslove dozvoljenog minusa APOS je izveo na osnovu uporednog istraživanja koje je sproveo u okviru projekta "Potrošač - investitor na tržištu" koji finansira Ambasada SAD u Beogradu. Uzorak je obuhvatio 15 banaka koje su imale najveću neto ukupnu bilansnu aktivu prema podacima objavljenim na sajtu NBS od 31. decembra. 2014. godine.

APOS je zaključio, a na osnovu analize, da je često povoljnija opcija od dozvoljenog minusa, podići gotovinski ili potrošački kredit, pa prema potrebama novac rasporediti, "što govori o tome koliko je dozvoljeni minus skup". "Ono sa čim smo se suočili su različite informacije iz više izvora jedne iste banke. Zato smo se odlučili da odemo direktno do filijala banaka po informacije. Ipak, ni to nije bio garant tačnosti podataka jer smo od nekoliko banaka dobili naknadne korekcije informacija dobijenih od njihovih službenika", piše u saopštenju. APOS navodi da, osim banaka koje su javile i dale potvrdu na podatke, ProCredit, Erste, Alpha i Unikcredit, nijedan službenik u filijalama ostalih banaka nije hteo da na molbu potrošača izračuna pomenuti iznos.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • N.SAD

    11.06.2015 15:21
    Igra reči
    Kao da je to jedini problem.Građani nemaju nikakvu zaštitu od manipulatora pa su zato to i nazvali ,,dozvoljeni minus''Da mi neko odgovori da li se telefonski impulsi ili kako već drugo da ih nazovem smatraju robom kao sva ostala roba ili je to nešto sasvim drugo.Pitam se kako je moguće da pričam na telefon 10 sec a naplate mi 60 sec a neki čak i 90 sec.To je kao kad odete i uzmete 300 grama banana a trgovac vam naplati 1kg.Ako razgovaram 10 sec naplati mi onoliko koliko sam pričao a oni nek odrede njima odgovarajuću cenu sec.Da li bi se neko iznenadio kad bi razgovor recimo u mreži bio ,,besplatan'' a onda navedu uspostava veze 100 dinara?Ja ne.Na ovakve pojave svi ćute pa i oni koji bi trebali da zaštite potrošače ali ti samo uzimaju lovu da puno ne talasaju.
  • Alexandar NS

    11.06.2015 08:35
    Prosvetite nas....
    Hvala APOS-u na savetima,da nisam ovo procitao ne bih znao u kojoj drzavi zivim,a ni banke koje smo primorani da koristimo!!!
    Jos jednom Bravo za APOS sto nam je olaksao iscrpno pojasnio poslovanje sa kreditima banaka!!!
  • Mile

    11.06.2015 08:33
    Radi se o dilu države sa NBS i poslovnim bankama u Srbiji. Svima dobro koji su u dilu a na štetu građana - korisnika.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo Vladimir Goati

Vladimir Goati, doktor političkih nauka, profesor, publicista i analitičar, preminuo je danas.

Počeli radovi na Prokopu

Na železničkoj stanici Prokop jutros, 16. jula, počeli su radovi na sanaciji stubova u podzemnom delu stanice.